FKTK kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējus aicina laicīgi vērsties pēc darbības atļaujas saņemšanas

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) aicina potenciālos kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējus laikus vērsties komisijā darbības atļaujas saņemšanai, pavēstīja FKTK Komunikācijas daļas vadītāja Dace Jansone.

Viņa norāda, ka pagājušā gada nogalē FKTK uzraugāmajiem finanšu tirgus dalībniekiem pievienojās jauns segments - kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēji. Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniegšanai jāsaņem atļauja, Latvijā to izsniegs FKTK, tādējādi iestāde aicina potenciālos kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējus jau tagad vērsties FKTK un iepazīstināt ar sevi un plānoto darbību.

Jansone skaidro, ka kolektīvās finansēšanas pakalpojumu vienotais regulējums ietverts Eiropas Savienības (ES) regulā par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai. Regula tiek piemērota no 2021.gada 10.novembra.

Līdz Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likuma spēkā stāšanās dienai FKTK izvērtēs potenciālo kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju pieteikumu gatavību darbības atļaujas saņemšanai. Pieteikumi varētu tikt apstiprināti pēc Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likuma spēkā stāšanās un pieteicēju iesniegto dokumentu pilnīgas atbilstības regulas prasībām.

Uzņēmumiem, kas vēlas saņemt atļauju kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniegšanai, FKTK piedāvā tās tīmekļvietnē iepazīties ar licencēšanas ceļvedi un pakalpojuma sniedzēja kvalifikācijas prasībām.

Latvijā šobrīd ir izstrādāts Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likumprojekts, kas nosaka regulas piemērošanas kompetento iestādi Latvijā, tās tiesības pieprasīt uzraudzības informāciju un citus nacionālās uzraudzības jautājumus. Likums vēl jāpieņem Saeimā.

Kolektīvās finansēšanas pakalpojuma sniedzējs uztur digitālu platformu, kurā saved kopā ieguldītājus un uzņēmumus, kam nepieciešams finansējums. Finansējums var tikt piesaistīts kā aizdevums vai ieguldījums uzņēmuma kapitālā. Kolektīvā finansēšana ir alternatīvs finansējuma piesaistes veids jaunuzņēmumiem un maziem un vidējiem uzņēmumiem.

Kolektīvās finansēšanas pakalpojumā iesaistīti trīs veidu dalībnieki. Tostarp iesaistīts projekta īpašnieks jeb persona, kas vēlas piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbībai un ierosina finansējamo projektu. Tāpat iesaistīti ieguldītāji, kas ir gan fiziskās, gan juridiskās personas, kas finansē ierosināto projektu, kā arī kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējs, kas ir uzņēmums, kas uztur tiešsaistes platformu, kura saved kopā projekta īpašniekus un ieguldītājus, bet pats neuzņemas saistības.

Detalizētas prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju darbības atļaujas saņemšanai un darbībai nosaka regula un Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes un Eiropas Banku iestādes izdotie tehniskie un īstenošanas standarti. Minētos tehniskos un īstenošanas standartus vēl ir jāapstiprina Eiropas Komisijai. Pašlaik ir pieejami standartu projekti, un FKTK aicina tos izmantot, lai iepazītos ar šīs jomas prasībām, kā arī ņemt vērā, sagatavojot darbības atļaujas saņemšanai nepieciešamos dokumentus.

Vienlaikus FKTK norāda, ka ieguldītājiem būtiski zināt, ka regula kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem nosaka pienākumu ievērot prasības, kuru mērķis ir nodrošināt informācijas atklātību un novērtēt ieguldītāju izpratni par riskiem, ko tie uzņemas, ieguldot kolektīvās finansēšanas projektā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu