Lēmums par nelegālo elektronisko sakaru tīklu likvidāciju nav RNP kompetencē, pauž uzņēmumi

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Evija Trifanova/LETA

Vairāki informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumi pauž neapmierinātību par pašvaldības SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pieņemto lēmumu par nelegālo un neaktīvo elektronisko sakaru tīklu likvidāciju dzīvojamajās mājās, jo RNP nav tādu pilnvaru, apgalvo aptaujātajās kompānijās.

SIA "Baltcom" komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Jekaterina Ivanova uzsvēra, ka "Baltcom" atbalsta telekomunikāciju tīklu sakārtošanu atbilstoši regulējuma prasībām un vienmēr reaģē uz attiecīgo organizāciju pieprasījumiem, kā arī uzskata, ka pašreiz nav nekāda pamata "Baltcom" infrastruktūras demontāžai.

Ivanova atzina, ka "Baltcom" pārstāvji ir pārsteigti par šādu iniciatīvu no RNP puses, jo, pēc Ivanovas teiktā, RNP nav normatīvos paredzētu pilnvaru konstatēt elektronisko sakaru tīkla ierīkošanas likumību un pieņemt lēmumus par to demontāžu. "Līdz ar to šāda RNP rīcība bez atbilstošu iestāžu lēmuma un saskaņošanas ar elektronisko sakaru tīkla īpašnieku ir prettiesiska un var tikt vērtēta kā administratīvais pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums, kas izpaužas kā sveša īpašuma apzināta bojāšana," sacīja "Baltcom" pārstāve.

Viņa apgalvoja, ka vienīgā iestāde, kurai Rīgā ir tiesības pieņemt lēmumus par pretlikumīgi ierīkotu elektronisko sakaru tīklu demontāžu, ir Rīgas domes Pilsētas Attīstības departaments, kas pašreiz ar šo jautājumu jau nodarbojas.

"Iepriekš bija saņemti pirmie lēmumi, kuri tika pieņemti attiecība uz likumīgiem un marķētiem vadiem, neskatoties uz to, ka Rīgas domes pārstāvji solīja, ka marķētie gaisvadi netiks ietekmēti. Šie lēmumi tika apstrīdēti - Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments atzina, ka tie bijuši nepamatoti un tie šobrīd ir atcelti," stāstīja Ivanova.

Viņa atzina, ka elektronisko sakaru tīklu gaisvadi veido lielāko daļu no "Baltcom" tīkla un tā pārvietošana pazemē dažādu juridisku un praktisku apsvērumu dēļ lielākajā daļā gadījumu nav iespējama. "Tāpēc šāda mērķtiecīgā cīņa ar gaisvadu tīkliem, ko šobrīd veic Rīgas dome un nu arī RNP, kaitē konkurencei, jo nostāda neaizsargātā stāvoklī telekomunikāciju operatorus, izņemot vienu konkrētu operatoru, kurš mantoja pazemes komunikācijas tīklu no valsts privatizācijas procesu rezultātā," teica Ivanova.

"Baltcom" pārstāvju ieskatā, no RNP puses būtu daudz efektīvāk ieguldīt līdzekļus kabeļu kanālu izbūvē, kur operatori varētu paslēpt vadus, radot drošāku un sakārtotāko vidi daudzstāvu mājās.

Tāpat Ivanova norādīja, ka "Baltcom" un citi operatori vairākkārt ir aicinājuši Rīgas domi uz dialogu, tomēr Rīgas dome uz aicinājumiem nav atsaukusies.

Arī "Baltcom" īpašnieka - SIA "Bite Latvija" - valdes priekšsēdētājs Kaspars Buls aģentūrai LETA norādīja, ka vienīgā iestāde, kurai ir tiesības pieņemt lēmumus par pretlikumīgi ierīkotu elektronisko sakaru tīklu demontāžu, ir Rīgas domes Pilsētas Attīstības departaments, kas pašreiz šo procesu administratīvā procesa ietvaros jau realizē.

"Norādām, ka šāda RNP rīcība ir prettiesiska, jo RNP nav nekādu normatīvajos aktos noteiktu pilnvaru noteikt ne to, kuri elektronisko sakaru kabeļi ir ierīkoti legāli, ne arī to, kuri tīkla elementi ir aktīvi, un kuri ir neaktīvi," uzsvēra Buls.

Viņš arī pauda, ka RNP realizēta publiskā elektronisko sakaru tīkla kabeļu demontāža bez saskaņošanas ar elektronisko sakaru tīkla īpašnieku no juridiskā viedokļa var tik traktēta ne vien kā prettiesiska citas personas īpašu aizsardzība, bet par šādu rīcību var iestāties arī normatīvos paredzētā administratīvā un arī kriminālā atbildība par publiskā elektronisko sakaru tīkla darbības traucēšanu un bojāšanu, kā arī par citai personai piederoša īpašuma iznīcināšanu.

Tikmēr SIA "Tet" Sabiedrisko attiecību un korporatīvās komunikācijas daļas direktore Lāsma Trofimova norādīja, ka "Tet" vienmēr ir uzsvēris to, ka elektronisko sakaru pakalpojumu ierīkošanai jāatbilst visiem normatīvajiem aktiem un visiem komersantiem tīkli jāizbūvē saskaņā ar tiesību aktiem, nevis prettiesiski pārmetot vadus pāri ielām.

"Rīgas pilsētas būvvalde beidzot ir ķērusies pie sakaru būvniecības jomas izvešanas no pelēkās zonas - uzsākusi gādāt par Rīgas vēsturiskā centra nelegālo gaisvadu problēmas risināšanu saskaņā ar pašas Rīgas domes saistošajiem noteikumiem, kas ir spēkā jau 15 gadus un būtu jāievēro visiem elektronisko pakalpojumu sakaru sniedzējiem," teica Trofimova.

Viņa arī atzīmēja, ka problēmas ar patvaļīgi izbūvētiem gaisvadiem pastāv ne tikai vēsturiskajā centrā, tās ir jārisina visā Rīgas teritorijā un pat plašāk. "Protams nelikumīga būvniecība izmaksā lētāk, tomēr komerciālās un finansiālās intereses, kādas rodas kabeļtelevīzijas, telekomunikāciju un interneta pakalpojumu sniedzējiem, kas izmanto nelikumīgi ierīkotus gaisvadus, nevar būt par attaisnojumu un iemeslu normatīvo aktu prasību ignorēšanai," klāstīja Trofimova.

Tāpat viņa atzina, ka ir saprotams, ka pie nekustamā īpašuma jumta piestiprinātie un uz jumta izvietotie kabeļi namu apsaimniekotājiem rada apsaimniekošanas grūtības un riskus, veicot jumta remonta darbus un sniega tīrīšanu no jumta, kas šobrīd ir īpaši aktuāli. Nelegāli izbūvējot kabeļus, var rasties arī kaitējums nekustamajam īpašumam, kā arī cilvēkiem, piemēram, vadiem nokrītot no jumta. "Atbildība šādos gadījumos būtu namu apsaimniekotājam, tādēļ viņu vēlme sakārtot savus īpašumus atbilstoši normatīvo aktu prasībām ir loģiska," sacīja "Tet" pārstāve.

Vienlaikus viņa norādīja - ja RNP kā namu apsaimniekotajam ir šaubas par kādu infrastruktūras elementu izbūves vai izvietošanas tiesiskumu, tai ir aktīvi jāvēršas pret to un jāprasa to novērst pašam elektronisko sakaru komersantiem un tālāk jautājums jārisina tiesiskā ceļā - vēršoties pie Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta, kas pārņēmis būvvaldes funkcijas un uzrauga būvniecību.

Jau vēstīts, ka RNP janvāra sākumā sācis nelegālo un neaktīvo elektronisko sakaru tīklu likvidāciju dzīvojamajās mājās.

Uzņēmumā skaidro, ka daļai iedzīvotāju var nākties saskarties ar nepatīkamu situāciju, iespējams, gaidāms pakalpojumu pārrāvums, jo līdz šim ir izmantots nelegāls pakalpojums.

RNP pērn vairākkārtējās diskusijās ar elektronisko sakaru līdzekļu īpašniekiem esot centies panākt vienošanos par ēkā izvietotās infrastruktūras sakārtošanu, taču vienošanās neesot panākta.

Vienlaikus ir saņemts brīdinājums no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) par nepieciešamību demontēt neatbilstošu kabeļu infrastruktūru.

RNP ir uzrunājis Latvijas Interneta asociāciju (LIA) ar lūgumu apzināt visus elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējus un informēt par darbībām, kas tiks sāktas šodien. Veicot jebkuru elektronisko sakaru tīklu instalāciju, nepieciešams nodrošināt to marķēšanu un jāveic saziņa ar RNP par nelikumīgu un neatbilstoši izbūvētu tīklu pārnešanu. Tajos gadījumos, kur šīs darbības netiks veiktas, izbūvētie tīkli tiks demontēti.

Tāpat ziņots, ka arī LIA norādījuši uz to, ka iestādes, kurām ir tiesības pieņemt lēmumus par kāda konkrēta pretlikumīgi ierīkota tīkla demontāžu galvaspilsētā, ir Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments un būvvalde, kur jau šobrīd administratīvo procesu ietvaros šīs darbības realizē, savukārt RNP neesot normatīvajos aktos noteiktu tiesību ne konstatēt kāda konkrēta tīkla legālumu, ne arī to, kuri kāda konkrēta tīkla elementi ir aktīvi, bet kuri - nē.

Tādēļ LIA aicina RNP nekavējoties informēt būvvaldi vai atbilstošo IPS uzņēmumu, ja RNP ir aizdomas par kāda konkrēta tīkla neatbilstību tehniskajām prasībām vai normatīvajiem aktiem, kā arī gadījumos, ja ir aizdomas, ka tīkls ir nelegāls.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu