Francija politiskā strupceļa priekšā: Makrons nepieņem premjeres atkāpšanos

TVNET/LETA/AFP
Francija politiskā strupceļa priekšā: Makrons nepieņem premjeres atkāpšanos
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Francijas prezidents Emanuels Makrons. Foto: Victor Joly/Shutterstock

Francijas prezidents Emanuels Makrons atteicies pieņemt premjerministres Elizabetes Bornes atkāpšanos pirms sarunām ar opozīciju, kas tiek rīkotas, lai rastu izeju no strupceļa pēc parlamenta vēlēšanām, kurās Makrons nespēja nodrošināt vairākumu.

Borne piedāvāja atkāpties, tomēr Makrons to noraidījis.

Makrons uzskata, ka valdībai ir "jāpaliek pie uzdevumu pildīšanas un jārīkojas", turklāt prezidents tagad vēlas strādāt pie "konstruktīviem risinājumiem", lai sarunās ar opozīcijas partijām rastu izeju no politiskā strupceļa, sacīja prezidenta biroja amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Sagaidāms, ka Makronam otrdien būs sarunas ar konservatīvās Republikāņu partijas (LR) līderi Kristiānu Žakobu. Ja Makronam izdosies pārliecināt šo politisko spēku, tas varētu viņam nodrošināt vairākumu.

Ar Makronu tiksies arī sociālistu līderis Olivjē Fors un komunistu līderis Fabjēns Rusels, kreisās alianses NUPES (Jaunā ekoloģiskā un sociālā tautas savienība) locekļi. Tikšanās ar kreiso ekstrēmistu līderi Žanu Liku Melanšonu nav plānota.

Pievakarē Makrons uzņems savu prezidenta vēlēšanu sāncensi - galēji labējās Nacionālās apvienības (RN) līderi Marinu Lepēnu.

Mērķis ir "būvēt risinājumus, kas kalpotu francūžiem" laikā, kad nav "alternatīva vairākuma" Makrona valdošajai aliansei, sacīja Elizejas pils pārstāvis.

Makrona centrisko partiju alianse "Ensemble" ("Kopā") izcīnīja 244 vietas, bet vairākuma nodrošināšanai nepieciešamas 289.

Alianse NUPES ar 137 vietām kļuvusi par lielāko opozīcijas spēku, bet Lepēnas RN ar 89 vietām - par lielāko opozīcijas partiju jaunajā parlamentā.

Pat ja Borne paliek amatā, gaidāmas izmaiņas valdības sastāvā.

Makriona alternatīvu vidū ir jaunas koalīcijas izveidošana, likumu pieņemšana, katru reizi no jauna meklējot sabiedrotos, vai pat jaunu vēlēšanu izsludināšana.

Viena alternatīva ir alianse ar republikāņiem, kam jaunajā parlamenta apakšpalātā ir 61 likumdevējs.

Tomēr LR līderis Žakobs uzstāj, ka viņa partija grasās palikt opozīcijā.

"Ko lai viņš (Makrons) tagad dara?" vaicā virsraksts avīzē "Le Parisien".

"Makrons strupceļā, NUPES jau sašķelta," konstatē "Le Figaro".

Makrons bija cerējis iezīmēt savu otro prezidentūras termiņu ar ambiciozu programmu - nodokļu samazināšanu, sociālā atbalsta reformu un pensijas vecuma palielināšanu. Tas viss tagad ir zem jautājuma zīmes.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu