"Altum" izsniegto mājokļu garantiju apjoms saglabājies stabils

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Iedzīvotāji, tostarp ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti turpina iegādāties mājokļus un būvēt privātmājas, liecina AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") dati par piešķirtajām mājokļu garantijām.

Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka izsniegto mājokļu garantiju apjoms saglabājies stabils, neraugoties uz siltuma, elektroenerģijas un citu komunālo maksājumu palielināšanos, būvniecības izmaksu pieaugumu, mājokļu deficītu tirgū un līdz ar to augstajām cenām, kā arī karu Ukrainā, kas provocē nestabilitāti un liek būt piesardzīgiem ar lieliem pirkumiem

Ja 2022.gada janvārī mājokļu garantijas tika piešķirtas par kopējo summu 2,69 miljoni eiro, aprīlī tie bija 3,86 miljoni eiro, maijā - 3,88 miljoni eiro, bet jūnijā - 3,65 miljoni eiro.

Mājokļa iegādei saņemtā vidējā garantijas summa ģimenēm ar bērniem 2022.gadā ir 9100 eiro, savukārt jaunajiem speciālistiem - 9800 eiro. Banku aizdevumu vidējās summas šogad attiecīgi ir 92 100 eiro un 84 600 eiro.

Pārliecinoši visvairāk valsts atbalstu izmanto Rīgā un Pierīgā - tur no kopējā skaita garantijas saņēmuši 85,7% ģimeņu ar bērniem un 85,2% jauno speciālistu. Otrajā vietā ir Zemgale - 5,8% ģimeņu ar bērniem un 5,1% jauno speciālistu.

No visām ģimenēm ar bērniem, kas saņēmušas garantijas, 47,7% ģimeņu aug viens, 40,9% - divi, bet 10,6% - trīs bērni. 0,8% ģimeņu ir četras un vairāk atvases.

"Altum" privātpersonu garantiju daļas vadītājs Andris Veismanis stāsta, ka gan ģimenes ar bērniem, gan jaunie speciālisti ir tā Latvijas iedzīvotāju grupa, kam bieži vien ir nepieciešama dzīves apstākļu uzlabošana, un sava vai lielāka un labāka dzīvokļa vai mājas pirkums vai būvniecība ir ilgi gaidīts notikums.

"Īpašuma iegāde notiek, tiklīdz to atļauj finanšu iespējas, un "Altum" mājokļu garantijas būtiski atvieglo un paātrina nepieciešamās dzīvojamās platības iegūšanu, tostarp risina joprojām sāpīgo pirmās iemaksas problēmu," norāda Veismanis.

Tāpat viņš norāda, ka cilvēki, lemjot par mājokļu iegādi vai būvniecību un garantiju pieteikumu, reaģē uz Latvijā un pasaulē notiekošo. Piemēram, 2020.gada pirmajos mēnešos, sākoties Covid-19 pandēmijai, pieprasījums strauji samazinājās, bet pēc dažiem mēnešiem atgriezās iepriekšējā līmenī un rudenī jau bija vērojams pieaugums.

Vienlaikus Veismanis min, ka gan cenu pieaugums, gan karš Ukrainā rada neskaidrību par nākotni, tomēr tāda pieprasījuma krituma, kāds bija 2020.gada sākumā, nav.

No 2015. līdz 2022.gadam "Altum" pavisam piešķīris 27 657 mājokļu garantijas, kuru kopējā summa sasniedz gandrīz 220 miljonus eiro.

Mājokļa iegādei vai būvniecībai garantijas var saņemt ģimenes, kurās aug bērni, kā arī bērna gaidību laikā. Darījuma summa nedrīkst pārsniegt 250 000 eiro. Tāpat garantiju piešķir jaunajiem speciālistiem līdz 35 gadu vecumam, kas ieguvuši vidējo profesionālo vai augstāko izglītību. Garantijas apmērs ir līdz 20% no aizdevuma pamatsummas un ne vairāk kā 50 000 eiro. Garantijas termiņš abām grupām ir līdz 10 gadiem.

"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

"Altum" 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs - Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs - Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu