Pk, 9.06.2023.

Cik bieži Latvijā var ievest noteiktas akcīzes preces no Krievijas un Baltkrievijas bez nodokļu nomaksas?

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: LETA

No Krievijas un Baltkrievijas noteiktas akcīzes preces bez nodokļu nomaksas drīkst ievest tikai vienu reizi 30 dienās, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Šonedēļ stājās spēkā grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", kuros noteikts, ka, nemaksājot muitas maksājumus, normatīvos noteikto daudzumu degvielas, tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu fiziska persona no trešās valsts var ievest Latvijā personīgai vai ģimenes lietošanai ne biežāk kā vienu reizi 30 dienās.

Ar grozījumiem likumā "Par akcīzes nodokli" mainīts akcīzes preču pārvietošanas regularitātes kritērijs, aizstājot iepriekš likumā noteikto "ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās" ar "ne biežāk kā vienu reizi 30 dienās". Savukārt akcīzes preču daudzums, ko savam patēriņam drīkst ievest Latvijā bez muitas maksājumu veikšanas, nav mainīts.

Līdz ar to no 2022.gada 20.jūlija persona savam patēriņam Latvijā no valsts, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, ar atbrīvojumu no muitas maksājumu samaksas reizi 30 dienās ar jebkāda veida sauszemes bezsliežu transportlīdzekli drīkst ievest 40 cigarešu vai 20 cigarillu, vai 10 cigāru, vai 50 gramu smēķējamās tabakas vai tabakas lapu, vai karsējamās tabakas.

Tas pats attiecas arī par vienu litru alkoholisko dzērienu ar spirta saturu virs 22% vai divus litrus alkoholisko dzērienu ar spirta saturu zem 22% un četrus litrus nedzirkstošā vīna, kā arī 16 litrus alus.

Ne biežāk kā vienu reizi 30 dienās bez muitas maksājumu veikšanas no valstīm, attiecībā uz kurām nepastāv spēkā esoši degvielas importa ierobežojumi, drīkst ievest arī degvielu, kas atrodas transportlīdzekļa standarta tvertnē, un desmit litrus pārvietojamā tvertnē.

Lai 30 dienu periodā degvielas ievešanai ar atbrīvojumu no muitas maksājumu samaksas netiktu vairakkārt izmantots viens un tas pats transportlīdzeklis, mainoties tikai automašīnas vadītājiem, minētais nosacījums attiecas gan uz konkrētu fizisko personu, gan uz konkrētu sauszemes bezsliežu transportlīdzekli, kas nav komerciāls transportlīdzeklis.

Ievedot Latvijā degvielu, cigaretes vai alkoholu biežāk nekā vienu reizi 30 dienās vai arī pārsniedzot noteikto daudzumu, preces ir jādeklarē un jāmaksā attiecīgie nodokļi - akcīzes nodoklis, pievienotās vērtības nodoklis un muitas nodoklis. Šis nosacījums attiecas uz precēm, kas nav pakļautas sankcijām.

Stingrāki minēto akcīzes preču ievešanas biežuma ierobežojumi noteikti, ņemot vērā pret Krieviju un Baltkrieviju noteiktos ierobežojošos pasākumus situācijas Ukrainā dēļ, lai samazinātu personu pārvietošanos pāri Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežai un ierobežotu atsevišķu akcīzes preču pirkšanu šajās valstīs.

Papildus VID vērš uzmanību, ka ES noteiktajām sankcijām pakļautās preces ievest ir aizliegts, līdz ar to no Baltkrievijas un Krievijas nedrīkst ievest arī degvielu, stipros alkoholiskos dzērienus un citas preces, kurām noteiktas sankcijas.

Sankcijas attiecībā uz preču pārvietošanu (gan ievešanu, gan izvešanu) ir jāievēro arī fiziskajām personām.

Informācija par noteiktajiem preču pārvietošanas ierobežojumiem, iebraucot Latvijā no trešajām valstīm, pieejama VID tīmekļvietnē, vai arī zvanot uz VID konsultatīvo tālruni 67120000.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu