P, 20.03.2023.

"ABLV Bank" bankas likvidāciju plānots pabeigt pēc 4,5 gadiem

TVNET/LETA
"ABLV Bank" bankas likvidāciju plānots pabeigt pēc 4,5 gadiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Sintija Zandersone/LETA

"ABLV Bank" likvidāciju plānots pabeigt pēc apmēram 4,5 gadiem, sacīja bankas likvidators, zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs.

"Pašlaik ir plāns bankas likvidāciju pabeigt pēc aptuveni četrarpus gadiem. Līdz tam mums ir laiks pabeigt visas pārbaudes un saprast, kā mēs rīkosimies ar neaktīvajiem kreditoriem, ja ar viņiem tā arī neizdosies sazināties," teica Rozenbergs.

Tostarp viņš minēja, ka, piemēram, banka informāciju par neaktīvajiem kreditoriem var nodot valsts institūcijām, kuras tad tālāk nodarbosies ar šiem bankas klientiem. Tāpat Kredītiestāžu likums paredz iespēju pēc bankas likvidācijas deponēt līdzekļus citā kredītiestādē uz turpmākajiem 10 gadiem, un, ja šo 10 gadu laikā pēc šīs naudas neviens neierodas, tā pāriet valstij.

Rozenbergs skaidroja, ka starp kreditoriem, kuri ar banku nesazinās un tādēļ tiek klasificēti kā neaktīvie, lielākoties ir nerezidenti, kuriem bankai šobrīd nav zināmu pilnvaroto pārstāvju. Piemēram, valdes loceklim vai pilnvarotajam pārstāvim pilnvaru termiņš ir beidzies pirms gada vai diviem, un banka nav saņēmusi dokumentus, ar ko turpmāk runāt, kurš tagad ir uzņēmuma pārstāvis.

Tāpat, pēc bankas likvidatora teiktā, ir arī nerezidentu uzņēmumi, kuri ir reorganizācijas vai likvidācijas procesā, un viņiem vien zināmu iemeslu dēļ viņi ar banku nekomunicē. Savukārt attiecībā uz fiziskām personām ir gadījumi, kad tiek kārtotas mantojuma lietas.

"Skaidrs, ka mūžīgi likvidācijas process vilkties nevar, jo tas kaut ko arī izmaksā un kaut kad punkts ir jāpieliek. Tomēr ir arī citi apstākļi, kas neļauj likvidāciju pabeigt šodien vai rīt, piemēram, ir jāgaida lēmumi par arestētajiem finanšu līdzekļiem, kas var būt vēl gadiem ilgs process," piebilda Rozenbergs.

TVNET jau vēstīja, ka, maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma pašlikvidēties, savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva "ABLV Bank" sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu. Eiropas Centrālā banka no 2018.gada 12.jūlija ir anulējusi "ABLV Bank" izsniegto licenci.

"ABLV Bank" problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla ("FinCEN") 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

"FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

"ABLV Bank" apsūdzības ir noraidījusi, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) paziņojis, ka nav atradis pierādījumus "ABLV Bank" vadības iesaistei kukuļdošanā, kā to savā ziņojumā bija apgalvojusi "FinCEN".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu