T, 29.03.2023.

Vecāki viena bērna sagatavošanai skolai plāno tērēt līdz 200 eiro

Egoiste
Vecāki viena bērna sagatavošanai skolai plāno tērēt līdz 200 eiro
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Šogad pieauguši tēriņi, ko vecāki paredz, lai sagatavotu savas atvases skolas gaitām, liecina veiktā aptauja*. Viena bērna sagatavošanai skolai vecāki vidēji plāno tērēt 101-200 eiro, kas ir vairāk nekā pērn, kad visbiežāk tam paredzēja 51-100 eiro. Lielākā daļa vecāku apliecina, ka bērnu sagatavošana jaunajam mācību gadam būtiski ietekmē ģimenes budžetu, un to visbiežāk norāda Latgalē dzīvojošie.

Aizvadītajā gadā vecāki viena bērna sagatavošanai skolas gaitām paredzēja tēriņus 51 - 100 eiro apmērā**, taču šogad vairums paredz ieguldīt 101 - 200 eiro. Piektā daļa vecāku šogad plāno iekļauties 51 - 100 eiro robežās, taču vien 13% paredz, ka varēs viena bērna skolas precēm iztērēt līdz 50 eiro. Teju katrs desmitais lēš, ka tēriņi varētu pārsniegt pat 200 eiro uz vienu bērnu.

Katrs piektais rīdzinieks paredz, ka viena bērna sagatavošanai skolai varētu nākties iztērēt vairāk par 200 eiro, taču vēl biežāk augstus tēriņus paredz Zemgalē dzīvojošie - 31% vecāku atzīst, ka viena bērna sagatavošanai skolai plāno veltīt vairāk par 200 eiro. Interesanti, ka tieši lielajās pilsētas dzīvojošie norāda zemākus tēriņus un teju puse plāno iekļauties summās līdz 100 eiro par katru bērnu.

Vairāk nekā puse aptaujāto vecāku apliecina, ka bērnu sagatavošana jaunajam mācību gadam būtiski ietekmē ģimenes budžetu. Lielāko ietekmi izjūt Latgalē, taču par to mazāk satraucas Vidzemē un norāda, ka ģimenes budžetu skolas gaitu sākšana būtiski neietekmē. Neskatoties uz to, lielākā daļa vecāku (teju 70%) neatkarīgi no dzīvesvietas jaunajam mācību gadam nepieciešamo cenšas iegādāties laicīgi, izmantojot vasaras vai citas izpārdošanas.

Vecāku pirkumu sarakstos no skolai nepieciešamajām precēm visbiežāk atrodas kancelejas preces, tām seko apģērbi un apavi. Nedaudz vairāk par trešdaļu vecāku norādījuši, ka atvasei jāiegādājas skolas soma.

Šogad ir palielinājies to vecāku skaits, kuru pirkumu sarakstos ir elektroniskās ierīces (piemēram, telefoni, datori, planšetdatori). Tās atrodamas katrā piektajā pirkumu sarakstā, salīdzinot ar pagājušās vasaras izskaņu, kad elektroniskās ierīces plānoja iegādāties vien katrs desmitais.

Vaicājot, vai lielu daļu drēbju un citu nepieciešamo preču varētu aizgūt no vecākiem brāļiem, māsām vai radiniekiem, vien desmitā daļa vecāku apliecina, ka šāds ietaupījuma veids būs iespējams. Teju 70% tomēr spriež, ka no vecākiem bērniem nekas aizgūts netiks un preces skolai nāksies iegādāties no jauna.

*modes un izklaides centra "Rīga Plaza" veiktā aptauja.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu