Pk, 7.10.2022.

Depozīta sistēmā atgriezti pirmie 100 miljoni dzērienu iepakojumu; aktīvāk pudeles nodod Rīgā un Pierīgā

TVNET/LETA
Depozīta sistēmā atgriezti pirmie 100 miljoni dzērienu iepakojumu; aktīvāk pudeles nodod Rīgā un Pierīgā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Kopš šā gada februāra depozīta sistēmā atgriezti 100 miljoni tukšo dzērienu iepakojumu, bet depozīta punktos šobrīd dienā tiek nodots līdz pat 1,5 miljoniem tukšo iepakojumu, informēja SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) pārstāvji.

Savukārt tirgū no februāra līdz jūlijam laisti kopumā 187,7 miljoni depozīta iepakojuma vienību, un no tām 49 miljoni uz tirdzniecības vietām nogādāti jūlijā.

DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis norāda, ka no atgrieztajiem 100 miljoniem iepakojumu aptuveni 46% jeb 46 miljonus veido PET pudeles, no kurām pārstrādei sagatavotas vairāk nekā 4600 ķīpas.

Kā liecina dati, gandrīz puse jeb 48% depozīta iepakojumu ir nodots Rīgā un Pierīgā, kas skaidrojams ar proporcionāli lielāko iedzīvotāju skaitu. Vidzemē tikuši nodoti 16% no visiem depozīta iepakojumiem, bet Kurzemē - 14%. Vēl 12% no visa depozīta sistēmā atgrieztā iepakojuma nākuši no Zemgales, savukārt Latgalē iedzīvotāji atgriezuši 9%.

DIO pārstāvji pauž, ka liela daļa iegādāto depozīta iepakojumu aizvien atrodas patēriņa procesā - vēl nav iztukšoti vai arī tiek uzglabāti mājās kā izlietotā tara un gaida nodošanu depozīta punktā.

Precīzākas tendences par iepakojumu nodošanu Latvijā varēs noteikt pēc pirmā depozīta sistēmas darbības gada noslēguma.

Pirmo sešu mēnešu laikā 46% no tirgū laistajiem depozīta iepakojumiem bija PET pudeles, 26% - skārdenes, bet vēl 22% bija atkārtoti uzpildāmās stikla pudeles, kas tiek nodotas atpakaļ dzērienu ražotājiem. Savukārt 6% no tirgū laistajiem iepakojumiem ir vienreiz lietojamās stikla pudeles, kurās tiek pildīts alus, alkoholiskie kokteiļi, limonādes, ūdens, sulas un nektāri.

No 1.augusta atļauts tirgot tikai ar Latvijas depozīta zīmi marķētus dzērienu iepakojumus, līdz ar to paredzams, ka depozīta sistēmā turpinās iesaistīties arvien vairāk iedzīvotāju, jo vairs nav jāpēta dzēriena etiķete, lai noteiktu, vai iepakojumu var nodot atpakaļ sistēmā.

Jau vēstīts, ka 2022.gada 1.februārī Latvijā darbību sāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem.

Depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums ir iztukšots.

Līgums ar depozīta iepakojuma operatoru ir obligāti jāslēdz pārdevējiem par tirdzniecības vietām valstspilsētās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 300 kvadrātmetriem, kā arī par tirdzniecības vietām citās administratīvajās teritorijās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 60 kvadrātmetriem.

Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt DIO.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu