C, 23.03.2023.

Kā izvēlēties un pareizi nēsāt skolas somu? Iesaka fizioterapeits

Egoiste
Kā izvēlēties un pareizi nēsāt skolas somu? Iesaka fizioterapeits
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: shutterstock.com

Svarīgākais princips, kas jāņem vērā, izvēloties somu skolēnam, ir pievērst uzmanību, lai soma kopā ar saturu ievērojami nepārsniegtu 10% no bērna ķermeņa svara, būtu piekļauta bērna mugurkaulam un tai būtu papildu stiprinājumi krūšu kaula un iegurņa priekšpusē. 

Ignorējot šos nosacījumus, skolēns var saskarties ar muguras asimetriju, tāpēc fizioterapeite Sintija Priede sniedz padomus, kā izvēlēties un pareizi nēsāt skolas somu.

Skolas somu skolēni lieto dienu no dienas. Citiem tā ir stunda dienā, citi somu uz muguras pārnēsā vairākas stundas, atkarībā no distances, kas bērnam jāmēro. Fizioterapeite skaidro, kas jāņem vērā, lai somas lietošana būtu ērta un neradītu muguras problēmas.

Kādām ir jābūt mugursomas proporcijām un svaram?

Fizioterapeite Sintija Priede norāda, ka vispirms ir jāsaprot, vai bērns ar savu fizisko sagatavotību un ķermeņa uzbūvi attiecīgā vecumā spēj panest somu, jo somu izmēru daudzveidība ir patiešām liela. Tāpēc, lai cik ļoti skolēnam patiktu kārotās somas dizains, tai ir jābūt arī ērtai lietošanā. Pirms somas iegādes eksperte iesaka pārliecināties par tās proporcijām, lai soma būtu piekļauta bērna mugurkaulam no plecu daļas un lāpstiņām līdz jostas daļai un tās svars kopā ar saturu ievērojami nepārsniegtu 10% no bērna ķermeņa svara. “Ne mazāk svarīgi ir pārliecināties par somas materiālu, lai tās mugurpuse būtu no cieta un stingra materiāla, bet plecu lences - regulējamas un ar polsterējumu. Ieteicams arī atcerēties par papildu stiprinājumiem krūšu kaula un iegurņa priekšpusē, ko var saslēgt, lai izlīdzinātu somas satura svaru,” piebilst eksperte.

Kļūdas, kas tiek pieļautas, nēsājot mugursomu

Sintija Priede arī norāda kļūdas, kas visbiežāk tiek pieļautas nepareizas somas nēsāšanas rezultātā. Viena no tādām ir somas lietošana uz viena pleca. Ja soma tiek nesta uz viena pleca, tad somas svars noslogos vienu ķermeņa pusi un ar laiku radīsies muskuļu tonusa izmaiņas vienā pusē, kā arī stājas asimetrija. Lai pasargātu bērnu no mugurkaula deformācijas, nepietiks tikai ar pareizas somas iegādi, papildus nepieciešama ķermeņa muskulatūras nostiprināšana, lai bērna balsta-kustību aparāts spētu noturēt dažkārt pārāk smago mugursomu.

Mugursomas nēsāšana uz abiem pleciem var mazināt risku izveidoties ķermeņa asimetrijai, tomēr jāatceras, ka ķermeņa muskulatūra ir tā, kas šo svaru tur. Tāpēc neatkarīgi no tā, cik piemērota un laba soma iegādāta, skolēniem ir jārūpējas par savu ķermeni, jāstiprina ķermeņa muskulatūra un jāizveido pareizs stāvēšanas vai sēdēšanas stereotips,” skaidro S. Priede.

Tendenci apstiprina arī fizioterapeite Sintija Priede, kura atzīst ergonomisko somu labās īpašības. “Tā kā skolēna stāja un ķermenis nostiprinās ap 12/13 gadu vecumu, tad līdz brīdim, kad tiek sasniegts šis vecums, būtu ļoti svarīgi pievērst uzmanību somas lietojumam un ķermeņa nostiprināšanai, jo ergonomiski pareizas noslodzes soma un trenēta ķermeņa muskulatūra pasargās no faktoriem, kas negatīvi ietekmē muguras stāvokli.”

Modernas mugursomas, kas nekaitē veselībai

Bērniem mugursoma ir ļoti svarīga, jo nereti tā var izrādīties par ietekmējošo faktoru, kas pastiprina vēlmi doties uz skolu. Somu redz visi, tāpēc veids, kā bērns paspilgtina savu ārieni, ir tā personību raksturojošs somas dizains. Tās var būt somas, kas izceļas ar spilgtu dizainu un inovatīviem risinājumiem, jo tehnoloģijas turpina diktēt modi. Viens no šādiem risinājumiem ir CoolPack led somas - mugursomas, kurām ir uzlādējams akumulators ar 3-4 stundu noturību.

Vēl kādu neordināru risinājumu piedāvā MadPax. Somas, kas ir iecienītas ne vien bērnu, bet arī pieaugušo vidū, jo tiek lietotas kā modes aksesuārs, kas piešķirs neaizmirstamu efektu kopējam izskatam. Arī pēc pieciem un desmit gadiem šīs somas pievērsīs apkārtējo uzmanību. Turklāt somām ir iestrādāti krūšu kaula stiprinājumi un muguras daļa ir pilnībā ventilējama un ortopēdiska, kas nodrošina īpašu komfortu somas nēsātājam.

Latvijā skolas somas pērk 25 līdz 80 eiro vērtībā

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, tirdzniecības centra internetā 220.lv, kas iekļaujas “PHH Group”, novērojumi liecina, ka aizvien aktīvāk sākas gatavošanās skolas gaitām, un skolas somu iegādei iedzīvotāji Latvijā gatavi investēt 25 līdz 80 eiro. 

Runājot par pircēju interesi, sākot no jūlija pēdējām nedēļām, katru nedēļu pārdoto preču apjoms aug par 10%, savukārt pīķa nedēļās par aptuveni 50%. Tradicionāli arī septembra pirmajā nedēļā sagaidāms 30% pārdošanas apjomu kāpums, kas nozīmē, ka cilvēki pērk vēl nedēļu pēc 1. septembra, kas, iespējams, ir skaidrojams ar izpārdošanas tuvošanos.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu