P, 25.09.2023.

Igates pils kompleksu par 915 tūkstošiem izsolē iegādājies uzņēmums "Palleteries"

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Igates pils
Igates pils Foto: Valsts Nekustamie īpašumi/Publicitātes foto

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) rīkotajā Limbažu novada Igates pils kompleksa izsolē tiesības to iegādāties par 915 000 eiro ieguva vienīgais pretendents - SIA "Palleteries", aģentūru LETA informēja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Dalībai atklātajā elektroniskajā izsolē pieteicās viens pretendents - "Palleteries", kurš, veicot vienu soli, par 915 000 eiro, ieguva tiesības uz Igates pils kompleksa - 3290 kvadrātmetru būves un 89 260 kvadrātmetru zemes - iegādi.

"Palleteries" vienīgais īpašnieks ir Latvijas uzņēmējs Edijs Ošs. Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir kokapstrāde un koka taras ražošana.

Ošs informē, ka tālāk pils apsaimniekošana tiks nodota viņa meitas Sintijas Ošas un viņas komandas rokās. Īpašums tiks pārvaldīts, divām ģimenēm - Ošiem un Lāčiem - apvienojoties. Tiks saglabāts tā vēsturiskais mantojums kombinācijā ar jauno attīstības modeli.

Ošs sola, ka pils būs ikvienam pieejama un vērsta uz uzņēmējdarbību. Tiks turpināts Igates dzirnavu krodziņa darbs, kā arī atjaunota pirts atpūtas māja.

Igates pils komplekss sastāv no saimniecības daļas ar klēti, pārvaldnieka māju, brūzi un kūti, parādes daļas ar kungu māju, kalpu māju un parku.

Igates pils atsavināšanā iegūtie līdzekļi tiks izmantoti citu valsts un kapitālsabiedrības valdījumā esošo īpašumu atjaunošanā un pārvaldībā.

No 2015.gada nogales līdz 2019.gada rudenim pils komplekss tika iznomāts SIA "Domaines et Chateaux" un tika izmantots viesmīlības pakalpojumu sniegšanai. Pēc "Domaines et Chateaux" īpašnieka lēmuma pārcelties ārpus Latvijas, VNĪ 2019.gada rudenī turpināja nekustamā īpašuma saglabāšanu un uzturēšanu, kas valstij gadā izmaksā 129 000 eiro. Paralēli īpašumam tika meklēts jauns nomnieks - no 2019.gada rudens līdz 2020.gada sākuma veiktas trīs nomas tiesību izsoles, tomēr izsoļu rezultātā tāds netika atrasts.

Lai īpašums nestāvētu tukšs, VNĪ 2020.gadā nolēma atdalīt kafejnīcu no pārējā īpašuma, kas deva iespēju šīs telpas iznomāt likumā noteiktajā kārtībā publiskās izsoles ceļā. Kopš 2020.gada augusta krodziņa un tā teritorijas apsaimniekošanu un uzturēšanu nodrošina nomnieks SIA "Munda", savukārt kopējo pils kompleksa uzturēšanu - teritorijas uzkošanu, zāles pļaušanu, kompleksa teritorijā esošo ūdenstilpņu - dīķa, meniķa atjaunošanas darbus nodrošina VNĪ. Pils ēkai tiek nodrošināti apsardzes un siltumapgādes pakalpojumi.

Atbilstoši kapitālsabiedrības stratēģijai VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešami valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskajām iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, likumā noteiktajā kārtībā tiek pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem. Pamatkapitālā esošie īpašumi, kas rada zaudējumus kapitālsabiedrībai un kurus nav iespēja iznomāt komercnomniekiem, tiek virzīti atsavināšanai.

No Latvijā esošajām 1200 muižu un piļu, VNĪ tiešā pārvaldīšanā bez Igates pils kompleksa ir vēl divas - Rīgas pils, kas jau ilgstoši izmantota publiskajai funkcijai un saņem valsts atbalstu, un Mežotnes pils komplekss, kam VNĪ nodrošina visu vēsturisko vērtību saglabāšanu.

Kopš 2021.gada maija VNĪ kopā ar nozares ekspertiem no Nacionālās kultūras mantojumu pārvaldes un Kultūras ministrijas, strādā pie vienotu nekustamo īpašumu kultūras mantojumu kritēriju izstrādes, un informatīvais ziņojums par kopīgās darba grupas izstrādātajiem kritērijiem tuvākajā laikā tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Pēc "mantojums.lv" datiem, no 365 VNĪ pārvaldībā esošajiem nekustamajiem īpašumiem ar apbūvi kultūras mantojuma statuss ir piešķirts 86 īpašumiem. No visiem iepriekš minētajiem īpašumiem atsavināšanai plānots vai tiek virzīti 3% īpašumu. Pārējie īpašumi tiek pārvaldīti un attīstīti.

"Palleteries" apgrozījums 2021.gadā bija 19,54 miljoni eiro un uzņēmums guva 4,161 miljona eiro peļņu, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir kokapstrāde un koka taras ražošana. "Palleteries" reģistrēta 2006.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2840 eiro, tā īpašnieks ir Ošs.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu