P, 30.01.2023.

Kāpēc imperiālās valsts kronis raisa nepatiku?

Egoiste
Kāpēc imperiālās valsts kronis raisa nepatiku?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix

Jau no 14. septembra karalienes Elizabetes II ozolkoka zārks atrodas Londonas Vestminsteras zālē. Četras dienas ikvienam būs iespēja doties godināt mirušo karalieni. Uz karalienes šķirsta goda vietā atrodas britu varas simbols - Imperiālās valsts kronis, kurš raisot divējādas sajūtas. Kāpēc tā? 

Imperiālās valsts kronis ir viens no Apvienotās Karalistes kroņdārgumiem un simbolizē monarha suverenitāti.

Imperiālās valsts kronis, kurš rotāts ar 3000 dārgakmeņiem, sver 2,5 kilogramus.

Imperiālās valsts kronim ir bijušas dažādas versijas. Pašreizējā versija tika izgatavota 1937. gadā. Karaliene Elizabete II to nēsāja koronācijā un pēcāk izmantoja parlamenta atklātajos pasākumos.

Lai gan kronis ir jauns salīdzinājumā ar citām karalienes vērtslietām, tajā iestrādāti vēsturiski dārgakmeņi, no kuriem daži tiek pretrunīgi vērtēti.

Starp tiem ir Kalinanas dimants, kas pazīstams kā otrā lielā Āfrikas zvaigzne.

Foto: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix

317 karātu smagais dārgakmens tika iegūts Kalinānā, Dienvidāfrikā, 1905. gadā, kas ir Lielbritānijas koloniālās varas kulminācijas laiks. 

Kalinana jeb Cullinan Diamond ir lielākais jebkad atrastais dārgakmeņu kvalitātes neapstrādātais dimants, kas sver 3106,75 karātus, atklāts raktuvēs Kalinanā, Dienvidāfrikā, 1905. gada 26. janvārī. Tas tika nosaukts raktuves īpašnieka Tomasa Kalinana vārdā.

Kad tas tika atklāts, tā vērtība mūsdienu naudā bija vairāk nekā 21 miljons dolāru.

Neskatoties uz tā milzīgo vērtību, dimants ierakstītā sūtījumā tika nosūtīts no Dienvidāfrikas uz Angliju. Pēc tam neapstrādātais akmens tika sagriezts deviņos lielos dārgakmeņos, katram dots nosaukums Cullinan I līdz IX, un 96 mazākos dimantos.

Lielākais dimants ir 530 karātu smagais Cullinan I, kas pazīstams arī kā Āfrikas zvaigzne, kas tagad mirdz britu kroņa dārgakmeņu karaliskajā scepterī. Tas ir lielākais bezkrāsainais grieztais dimants pasaulē.

Otrs lielākais akmens Culinans II, 317 karātu otrā Āfrikas zvaigzne, tika iestrādāts imperiālās valsts kronī, ko izmanto Lielbritānijas monarhu kronēšanas laikā.

Pārējie lielākie dimanti tiek dažādi nēsāti kā kuloni un piespraudes, un tie joprojām ir daļa no Elizabetes II  privātās juvelierizstrādājumu kolekcijas.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu