Pk, 8.12.2023.

"Latvijas Arhitektūras gada balvu 2022" saņem atbalsta centrs "Pērle" Cēsīs

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Latvijas Arhitektūras gada balva
Latvijas Arhitektūras gada balva Foto: publicitātes

"Latvijas Arhitektūras gada balva 2022" piešķirta atbalsta centram "Pērle" Cēsīs, informēja Latvijas Arhitektu savienībā.

Piektdien, 7.oktobrī, svinīgā ceremonijā Mežaparka Lielajā estrādē, Kokaru zālē, tika paziņoti "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022" laureāti. Galveno balvu saņēma atbalsta centrs "Pērle" Cēsīs ("ĒTER", autoru komanda: Dagnija Smilga, Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Mārtiņš Starks).

Atbalsta centrs "Pērle" ir pilotprojekts deinstitucionalizācijas norisēm Cēsu novadā, lai cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem palīdzētu iekļauties sabiedrībā. Telpas ir organizētas vienstāva koka konstrukciju ēkā visas zem viena trijstūra formas jumta. Kompaktā ēka atrodas ainaviskā nogāzē, bet iekštelpas rada gaišuma un plašuma sajūtu. Dienvidu fasāde ar lieliem logiem pret ainavu pagarināta āra terasēs, ko noēno īpaša pergola.

Tāpat "Latvijas Arhitektūras gada balvas" jeb fināla žūrijas balvas ieguva Daugavpils cietokšņa inženierarsenāla un pulvera noliktavas restaurācijas un infrastruktūras labiekārtošanas projekts (Autori: "Rem Pro, sadarbības partneris "Konvents"), kā arī brūzis "Manufaktūra" Rīgā ("Sampling: Manten Devriendt", Liene Jākobsone).

Inženierarsenāls Daugavpilī ir milzīga būve ar kalta granīta kāpnēm, un tas aizņem veselu kvartālu. Atjaunošanas laikā vietām atstāta vecā skujiņā izliktā ķieģeļu grīda, rūpīgi atjaunots vestibils ar krusta velvēm. Senāk te laboja tehniku, un arī tagad pirmais stāvs atvēlēts mašīnām, kuras saglabājušas ne vien oriģinālo krāsu, bet spējušas atbraukt no Rēzeknes. Plašais pagalms ir vēl viena vieta kultūras dzīvei. Atjaunotais aparelis - slīpā uzbrauktuve - bijis sarežģīts uzdevums, taču daugavpilieši ar to eleganti tikuši galā.

Brūzis "Manufaktūra" atrodas vēsturiskā ražošanas ēkā Juglā, kas pielāgota alusdarītavas un bāra vajadzībām. Koncepcijas pamatā ir vēlme izcelt šīs necilās ēkas ilgo mūžu un vairākas pārbūves. Rezultāts estetizē dažādās būvniecības pieejas un paņēmienus, papildinot ar jaunu uzslāņojumu, kas atkal piemēro ēku citai funkcijai. Ēkas vizuālais tēls iecerēts kā ilgtspējas un atkārtotas izmantošanas manifestācija. Arī telpu dizains ietver gan jau lietotas, gan no teritorijā atrastiem materiāliem izgatavotas mēbeles.

Žūrijas īpašo atzinību ieguva projekts "Ziedlejas" - pirts un labsajūtas komplekss (Autori: "Open arhitektūra un dizains" un Ģirts Runis ("Landshape")) Siguldas novada Krimuldas pagastā un Āgenskalna tirgus transformācija (autori: arhitektes Lienes Griezītes studija; Kārlis Vilkaušs, Jānis Pelsis, Roberts Koļcovs; Kalnciema iela).

"Ziedleju" idejiskā ass izriet no pirts kultūras un tās aktualitātes nemierīgā un urbānu izaicinājumu pilnā laikmetā. Labsajūtas komplekss tiek attīstīts kā vieta, kur atgūt mieru.

Āgenskalna tirgus ir 19.gadsimta beigu būve Rīgā, kas saglabājusi savu raksturu līdz pat mūsdienām. Projektā tika sakārtotas konstrukcijas un atgriezts telpām majestātiskums. Paviljona sarkanais ķieģelis fasādē, ažūrās metāla konstrukcijas, vērienīgā plānojuma kompozīcija ar plašām galerijām ir sākotnējās arhitektūras vērtības, kas runā pašas par sevi.

"Delfi" Sabiedrības balsojumā šogad lielāko balsu skaitu ieguva pirts un labsajūtas komplekss "Ziedlejas". Balvā uzvarētāji ieguva "Delfi izcilības sfēru", kuru veidojies tēlnieks Gatis Erdmanis, kā arī 5000 eiro reklāmas kampaņai "Delfi" kanālos. Pirts un labsajūtas komplekss "Ziedlejas" saņēma arī "Velux Latvia" īpašo balvu.

Savukārt izglītības projekta "Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks" balva "Zirnis" tika Āgenskalna tirgus transformācijai.

Sanitārās un apkures tehnikas veikalu tīkls "Komforts" savu simpātiju balvu piešķīra Zinātnes un inovāciju centram "Vizium" (autori: 'UAB Ambrasas Architectu Biuras", Audrius Ambrasas, būvprojekta vadītājs, autoruzraudzības grupas vadītājs - "SIA Arhitekta J. Pogas birojs", Juris Poga.).

Dizaina, arhitektūras un dzīvesstila žurnāla "Deko" balvu saņēma arhitektes Lienes Griezītes studija - gan par paveikto darbu divu vēsturisko ēku pārbūvē Kalnciema ielā, gan ieguldījumu Āgenskalna tirgus transformācijā.

No pieteiktajiem 49 darbiem balvai tālāk tika virzīti 16 nominanti no dažādām Latvijas vietām. Tos vērtēja starptautiska žūrija: Tomass Randels-Peidžs, Kaja Pae, Vitauts Biekša, Henrijs Glogau, kā arī "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022" atlases žūrijas priekšsēdētāja Andra Šmite.

Kā stāsta Latvijas arhitektūras gada balvas 2022 žūrijas priekšsēdētāja, arhitekte Andra Šmite, izvēlēties nominantus starp 49 šogad pieteiktajiem darbiem nebija viegli - tie bija dažādi, daudzpusīgi un profesionāli izstrādāti pieteikumi.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu