Ne jau lai spoguļotos! 5 iemesli, kāpēc liftos ir spoguļi

Egoiste
Foto: Shutterstock

Teju katrā jaunceltnes liftā ir ierīkoti spoguļi - tos parasti izmantojam, lai aplūkotu savu ārējo tēlu, palabotu grimu vai sakārtotu izspūrušus matus, uzņemam kādu selfiju vai notraucam putekļus no apģērba. Tomēr tas nebūt nav īstais iemesls, kādēļ liftos ir ievietoti spoguļi. 

Ātruma ilūzija

Kad pagājušā gadsimta sākumā ēkas sāka būvēt augstākas un parādījās pirmie debesskrāpji, cilvēki nereti liftu vietā izvēlējās kāpt pa trepēm, nevis izmantoja liftu. Iemesls bija nevis drošības apsvērumi, bet gan ātrums - cilvēki sūdzējās, ka lifts ceļas augšup pārāk lēni un kājām ir iespējams uzkāpt daudzas reizes ātrāk. Pat kāda ASV biznesa centra vadība esot sākusi celt skandālu, ka jāuzlabo liftu modeļi, padarot tos ātrākus, taču tolaik tas nemaz nebija iespējams. 

Tāpēc liftu kabīnēs tika ierīkoti lieli spoguļi. Pasažieri, iekāpjot šādā kabīnē, pievērsa uzmanību sev un varēja zaglīgi aplūkot citus lifta biedrus. Citu un sevis vērošana radīja ilūziju, ka laiks iet šķietami ātrāk, kā arī pasažieriem radās iespaids, ka pats lifts ceļas krietni ātrākā gaitā nekā pirms tam. 

Foto: Unsplash

Klaustrofobija

Klaustrofobija liftā ir ārkārtīgi izplatīta problēma. Neliela telpa, gaisa trūkums, nespēja izprast lifta darbību, bailes no augstuma un vēl citi faktori traucē dažiem cilvēkiem izmantot liftu. Spoguļi var palīdzēt atrisināt šo problēmu - tie vizuāli palielina telpu, mazina trauksmi, turklāt šī interjera nianse noņem "slazda" sajūtu, jo cilvēks sevi redz spogulī un tādējādi nomierina satraukto prātu. 

Drošība

Spogulis rada drošības sajūtu, ja tajā brauc sveši cilvēki. Tas ļauj diskrēti sekot citu cilvēku darbībām. Tāpat psihologi apliecina, ka spoguļu klātbūtne pozitīvi ietekmē cilvēku uzvedību un veicina uzvedības normu ievērošanu. Izrādās, ka vandaļi visretāk uzdarbojas telpās, kur ir izlikti spoguļi, - redzot sevi atspulgā, cilvēki sāk izturēties pieklājīgāk, pat esot vienatnē.  

Garlaicība

Ja brauciens ir garāks un ar liftu ir jāmēro vairāki desmiti stāvu, pasažierus ātri vien var piemeklēt garlaicība. Arī mūsdienās mobilie sakari liftos ir reti pieejami, tādēļ labāk būs paskatīties uz sevi, nevis blenzt sienā vai griestos. 

Foto: Unsplash

Palīdzība cilvēkiem ar invaliditāti

Spogulis palīdz cilvēkiem ratiņkrēslā iekļūt un izkļūt no lifta bez cita cilvēka palīdzības. Šajā gadījumā spogulis ļauj cilvēkam saskatīt situāciju aizmugurē un palīdz izbraukt atpakaļgaitā.  

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!