Teju puse Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pandēmijas dēļ vardarbība ģimenē ir pastiprinājusies
Iedzīvotāji atzīst, ka viņu apkārtnē ir cilvēki, kas ir pieredzējuši vardarbību ģimenē. Pazīstamo lokā, kas piedzīvojuši vardarbību ģimenē, visbiežāk ir draugi (39%), kāds no tuvākajiem ģimenes locekļiem (23%) un kāds no tuvākās apkaimes, ko viņi personīgi nepazīst (22%).
"Aptaujas dati* liecina, ka gandrīz katrs otrais Latvijas iedzīvotājs (46%) personīgi ir dzirdējis un pazīst kādu, kurš ir piedzīvojis vardarbību ģimenē. Iespējams, arī mēs esam dzirdējuši kaimiņu skandālus vai esam pamanījuši iespējamas fiziskas un psiholoģiskas vardarbības pazīmes savā tuvākajā lokā. Pēdējā laikā, kad arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta emocionālajai veselībai, mērķis ir pievērst uzmanību arī tādiem jautājumiem kā drošība mājās un vardarbības novēršana," saka Renata Dante, IKEA Korporatīvo pakalpojumu vadītāja Baltijas valstīs.
Ziņas medijos palīdz pamanīt vardarbību
Atbildot uz jautājumu, ko iedzīvotāji domā par publikācijām un citu informāciju medijos par vardarbību ģimenē, 38% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vardarbības ģimenē tēmas aktualizēšana medijos palīdz uzlabot sabiedrības informētību un palielina izpratni par vardarbību ģimenē. Tāpat 18% cilvēku atzīst, ka tas liek viņiem aizdomāties par viņu personīgo situāciju un apkārtējiem, izglīto un rada sajūtu, ka var palīdzēt vai rīkoties (20%). Tomēr ir sabiedrības daļa, kas paliek malā un neiesaistās. 19% iedzīvotāju šo informāciju pamana, bet neuzskata, ka tā ir būtiska, attiecināma uz viņu personīgo dzīvi un apkārtējiem, un liela daļa šādu informāciju nelasa, jo uzskata to par pārāk negatīvu (27%).