S, 28.01.2023.

Plešs: "Sadales tīklu" tarifu paaugstinājuma dēļ atbalsta programma privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai zaudēs pievilcību

TVNET/LETA
Plešs: "Sadales tīklu" tarifu paaugstinājuma dēļ atbalsta programma privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai zaudēs pievilcību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 11
Foto: Ivars Soikāns

"Sadales tīklu" tarifu paaugstinājuma dēļ pievilcību zaudēs atbalsta programma privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai, šodien mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūs Toms Plešs (AP).

Viņš norāda, ka pirms pāris dienām Eiropas Komisija nākusi klajā ar priekšlikumu ievērojami atvieglot prasības, lai paātrinātu atjaunojamās enerģijas ražošanu. Savukārt Latvija ejot pretējā virzienā.

Šogad saules paneļu sistēmu skaits mājsaimniecībās pārsniedzis 10 000, kas kopumā esot vairāk ne kā 80 megavati jaudas. Tādējādi mēs ievērojami apsteidzam igauņus, taču pie plānotā "Sadales tīklu" tarifa atbalsta programma zaudēs pievilcību, lai iedzīvotāji samazinātu rēķinus, uzsver ministrs.

Savukārt AS "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons, komentējot izskanējušo informāciju par jaunā sadales tarifa projekta ietekmi uz saules enerģijas ražotājiem, pavēstīja, ka saules paneļu atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas cena, nevis sadales pakalpojums.

Jansons uzsver, ka, pirmkārt, "Sadales tīkla" izmaksas pieaugušas par 183 miljoniem eiro - primāri pārvades tarifa un elektroenerģijas cenas pieauguma dēļ. Uzņēmums vairs nespēj izmaksu pieaugumu akumulēt un pirmo pusgadu ir noslēdzis ar zaudējumiem. Otrkārt, jaunā tarifa struktūra iespējami tuvināta pakalpojuma izmaksām, tāpēc faktiskais izmaksu pieaugums var būt atšķirīgs atkarībā no konkrēta pieslēguma un klienta patēriņa paradumiem.

Jansons uzsver, ka saules paneļi joprojām ir izdevīgi, jo to atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas cena, nevis sadales pakalpojums.

Tarifa izmaiņas skars visas mājsaimniecības - gan tradicionālos patērētājus, gan tā dēvētos aktīvos klientus jeb elektrības ražotājus mikroģenerācijā, skaidro Jansons. Tas būs atkarīgs no pieslēguma jaudas un elektrības patēriņa paradumiem. Mikroģenerācijas klientiem, tāpat kā līdz šim, tiks piemērots tāds pats tarifs kā citām mājsaimniecībām ar atbilstošiem pieslēguma parametriem - ne lielāks un ne mazāks.

Tomēr tieši mājsaimniecības, kas uzstādījušas saules paneļus, iespējams, saņēmušas arī valsts atbalsta programmas maksājumu vairāku tūkstošu eiro apmērā, pauž īpašu satraukumu par tarifa kāpumu, pat 700% apmērā, norāda Jansons.

Viņš atzīst, ka mājsaimniecībām ar trīs fāzu pieslēgumu tieši tarifa fiksētās daļas jeb maksas par pašu pieslēgumu sadales tīklam sadārdzinājums būs diezgan būtisks. Tas skars arī mikroģenerācijas klientus. Tomēr kopējo maksu par sadales pakalpojumu veido gan fiksētā, gan mainīgā tarifa komponente, skaidro Jansons. Fiksētā - par pieslēgumu, mainīgā - par pārvadītajām kilovatstundām.

Piemēram, mājsaimniecība ar trīs fāzu 32 ampēru pieslēgumu un vidējo patēriņu 500 kilovatstundas (kWh) mēnesī, līdz šim par sadales pakalpojumu maksāja 26,78 eiro, no tiem 6,4 eiro bija fiksētā daļa, 20,38 eiro - mainīgā. Atbilstoši izmaiņām maksa pieaugs par aptuveni 145% un būs 65,44 eiro, no kuriem 47,27 eiro būs fiksētā daļa un 18,18 eiro mainīgā.

Jansons informē, ka lielākajai klientu grupai, aptuveni 600 000 mājsaimniecību, ar vienas fāzes pieslēgumu un patēriņu ap 100 kWh mēnesī, izdevumi par sadales pakalpojumu varētu pieaugt par sešiem līdz astoņiem eiro.

LETA jau ziņoja, ka šī gada 8.marta Ministru kabinetā apstiprināti grozījumi atbalsta programmā privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai, piešķirot papildu finansējumu 3,27 miljonu eiro programmas turpināšanai, paplašinot potenciālo atbalsta saņēmēju loku un paredzot atbalstu arī saules paneļu uzstādīšanai privātmājās.

Vienlaikus valdība apstiprināja grozījumus Vispārīgajos būvnoteikumos, lai atvieglotu būvniecības procesu saules paneļu uzstādīšanai.

Jau ziņots, ka "Sadales tīkls" plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%. Kompānijas pārstāvji uzsver, ka konkrētas tarifa izmaiņas būs atkarīgas no pieslēguma veida un patēriņa apmēra. Tostarp mājsaimniecībām ar apmēram 100 kilovatstundu (kWh) patēriņu mēnesī tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, būs 6-8 eiro apmērā.

Tāpat kompānijā min, ka tiks mainīta arī tarifa struktūra, padarot to lietotājiem vienkāršāku un ilgtspējīgāku, kā arī sniedzot iespēju klientiem izvēlēties patēriņa paradumiem piemērotu fiksētās - mainīgās tarifa komponentes īpatsvaru.

Plānots, ka jaunais sadales tarifs stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu