Tas nozīmē katrā vietā pirms darbības izvērtēt dabas vērtības; ja tādas ir – vietu saglabāt un nodrošināt atbilstošu aizsardzību, nepieciešams plānot un īstenot iecerēto darbību, veicot ietekmes uz vidi mazinošus pasākumus, kurus nosaka dabas eksperts,” norāda speciāliste.
Dabas vērtību aizsardzības nodrošināšanai ir arī platības, kurās ir jāveic mērķtiecīgi aizsargājamu sugu dzīvotņu un biotopu uzturēšana, stāvokļa uzlabošana vai pat atjaunošana, lai nodrošinātu nepieciešamos apstākļus. Nereti - imitējot kādus dabas procesus. Ja darbi ir apjomīgi, tad tie tiek īstenoti ar tehniku, dabas eksperta plānoti un uzraudzīti.
Dabas aizsardzība – ne tikai šodienas aktualitāte
Ieva Rove skaidro, ka nereti, to, kas un kā vēsturiski ir darīts konkrētā vietā, var redzēt, vērīgi ieskatoties dabā – izanalizējot, kāda izskatās mežaudze. “Augāja pētnieki var daudz pateikt par vietas attīstību, skatoties uz veģetāciju. Piemēram, ja audzē ir bioloģiski veci, lielu dimensiju koki ar izteikti plašiem vainagiem, tas liecina, ka koks attīstījies atklātā vietā un vietas aizaugšana ar kokaugiem notikusi laika gaitā – pārskatāmā pagātnē. Tāpat augu sugu sastāvs jeb profesionāļu valodā – augu sabiedrība – jomas speciālistam daudz pastāsta par notikušo, notiekošo un pārskatāmā nākotnē sagaidāmo vietas attīstības virzienu u.c. Šo skatījumu var iemācīties.”
Atbildot uz jautājumu par to, vai vides jautājumi mežsaimniecībā ir kļuvuši aktuāli tikai mūsdienās, speciāliste skaidro, ka dabas aizsardzībai nozarē pievērsta uzmanība jau izsenis. Mūsdienām izprotamāk - 20. gadsimta sākumā un vidū. Protams, atbilstoši tā laika izpratnei un zinātniskajai informācijai. “Latvijas brīvvalsts laikā un padomju okupācijas laikā tika dibinātas tā saucamās vecās īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kuras veido mūsdienu dabas aizsardzības teritoriju būtisku daļu. Protams, katrā periodā pastāvējusi sava terminoloģija un klasifikācijas sistēmas, kā tas raksturīgs visās jomās. Liela daļa mūsdienu Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju jeb Natura2000 teritoriju tika izveidotas senajās teritorijās.