C, 23.03.2023.

Ne tikai augsta cena: brīdina par iespējamiem elektroapgādes ierobežojumiem

TVNET | FINANCENET
Ne tikai augsta cena: brīdina par iespējamiem elektroapgādes ierobežojumiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 28
Foto: AFP / Scanpix

Saskaņā ar Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru novērtējumu, Baltijas un Skandināvijas reģionā 14., 15. un 16. decembrī elektroenerģijas ražošanas jaudu rezerves būs ļoti mazas. Tas var izsaukt elektroenerģijas cenu pieaugumu biržā. Elektroapgādes ierobežojumi ir maz ticami, tomēr to iespējamība pilnībā nav izslēdzama, ja energosistēmā notiktu neplānoti incidenti - elektrostaciju vai starpsavienojumu neplānotas atteices.

AS "Augstsprieguma tīkls" aicina patērētājus iespēju robežās taupīt elektroenerģiju pīķa patēriņa stundās, kas parasti ir no 8:00 līdz 12:00 un no 15:00 līdz 19:00.

"Šonedēļ Ziemeļeiropā kļūst aukstāks, un tas būs pirmais ziemas izaicinājums energosistēmai. Saspringta situācija izveidojusies Zviedrijas dienvidos un Somijā, kur pieaugošs patēriņš mijas ar atsevišķu atomelektrostaciju nepieejamību.

Situācija Baltijā ir salīdzinoši laba, tomēr elektroapgādes jaudu iespējamais deficīts Zviedrijā un Somijā, no kurām Baltijas valstis saņem elektroenerģiju, var ietekmēt Baltijas energosistēmu,"

norāda AS "Augstsprieguma tīkls" valdes loceklis Gatis Junghāns, atsaucoties uz Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru kopīgā reģionālā koordinācijas centra sniegto analīzi.

Zviedrijā laikā no 9. līdz 18. decembrim remontā ir 1400 MW atomelektrostacija "Oskarshamn 3". Ilgāks remonta atslēgums - līdz nākamā gada 23. februārim ir arī 1130 MW atomelektrostacijai "Ringhals 4".

Somijā jaunās 1600 MW atomelektrostacijas "Olkiluoto 3" palaišana ir pārcelta uz 2023. gada februāri.

Savukārt Baltijas energosistēmā lielākā daļa lielo elektrostaciju ir darba gatavībā un arī visi starpsavienojumi ar Skandināviju un Poliju darbojas. Latvijā visi Rīgas TEC ir darbojas ar maksimālo jaudu. Situāciju uzlabo arī apstāklis, ka pīķa patēriņš Baltijā šajā laikā kopumā ir par aptuveni 10% zemāks nekā 2021. gadā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu