Eiropā pieredzēts būtisks gāzes cenas kritums

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8
Foto: dpa/scanpix

Gāzes krātuvju aizpildījums Eiropā ir ļoti augstā līmenī, tādēļ dabasgāzes cena pirmdien nokritusies zem 1200 dolāriem par 1000 kubikmetriem gāzes, liecina Londonas biržas ICE dati.

Janvāra nākotnes līgumu cena Nīderlandes TTF biržā samazinājās līdz 1193 dolāriem par 1000 kubikmetriem gāzes jeb līdz 108,775 eiro par megavatstundu. Turklāt, pirmdienas laikā kopējais gāzes cenas samazinājums pārsniedza 6%.

Cenu samazinājumu ietekmē virkne faktoru. Pirmkārt, šajā nedēļā gaisa temperatūra lielākajā daļā Eiropas tiek prognozēta virs klimatiskās normas. Tas nozīmē, ka apkurei tiks izmantots mazāks gāzes apkures apjoms.

Tāpat gāzes krātuvju apjoms Eiropā ir ļoti augstā līmenī. Vidēji gāzes krātuves Eiropā pašlaik ir aizpildītas par 84,15%, kas ir par teju 10% vairāk, nekā vidēji 20. decembrī iepriekšējos piecos gados. Gāzes krātuvēs pašlaik ir pieejami vairāk nekā 91 miljardi kubikmetru gāzes.

Tāpat jāatgādina, ka par enerģētiku atbildīgie Eiropas Savienības dalībvalstu ministri pirmdien vienojās par dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas griestiem.

Pirmdien panāktais kompromiss dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas griestus Nīderlandes "Title Transfer Facility" (TTF) biržā nosaka 180 eiro par megavatstundu (MWh) noteiktos apstākļos.

Cenu griesti tiks ieviesti no 15.februāra un tie stāsies spēkā, ja cena 180 eiro tiks pārsniegti trīs dienas pēc kārtas.

Nosacījumi arī prasa, lai cena par gāzi Eiropā nākamajam mēnesim būtu par vismaz 35 eiro lielāka nekā tā, ko maksā par sašķidrināto dabasgāzi (LNG) pasaules tirgos.

Eiropas Komisija (EK) pagājušajā mēnesī ierosināja noteikt dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas griestu TTF biržā 275 eiro par MWh, taču ES ministri par šo priekšlikumu nespēja vienoties.

TTF dabasgāzes cena vienīgo reizi pārsniedza 275 eiro robežu šogad no 22. līdz 29.augustam.

Tas bija laikā, kad pasaulē bija milzīgs pieprasījums pēc enerģijas, un ES valstis cīnījās par gāzes krātuvju piepildīšanu pirms ziemas.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu