O, 31.01.2023.

FKTK: nav mainījušies apstākļi, kuru dēļ apturēta "Baltic International Bank" darbība

Laura Ozoliņa
, TVNET Financenet | KLIK Bizness žurnāliste
FKTK: nav mainījušies apstākļi, kuru dēļ apturēta "Baltic International Bank" darbība
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
"Baltic International Bank" ēka Grēcinieku ielā pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes lēmuma apturēt bankas finanšu pakalpojumu sniegšanu.
"Baltic International Bank" ēka Grēcinieku ielā pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes lēmuma apturēt bankas finanšu pakalpojumu sniegšanu. Foto: Zane Bitere/LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir iepazinusies ar "Baltic International Bank SE" (BIB) publisko paziņojumu un norāda, ka atsevišķi tajā paustie fakti neatbilst patiesībai, ziņu medijam TVNET sacīja FKTK Komunikācijas daļas vadītāja Dace Jansone.

Kā piemēru viņa minēja bankas vēstulē izteikto apgalvojumu, ka "šajā laika posmā visi būtiskie lēmumi pieņemti klātesot FKTK pārstāvjiem, saņemot viņu akceptu". 

Jansone atzīmēja, ka BIB ilgstoši nav izpildījusi uzrauga noteiktās prasības un ignorējusi termiņus, kādā FKTK noteiktās darbības un tiesiskie pienākumi bija īstenojami.

"Pēc 12.decembrī FKTK pieņemtā lēmuma par "Baltic International Bank SE" darbības apturēšanu un 13.decembra FKTK lēmuma par noguldījumu nepieejamību, FKTK sarunas ar bankas akcionāriem par bankas darbības turpināšanu nav notikušas," uzsvēra FKTK pārstāve.

Tāpat FKTK rīcībā nav informācijas, ka kopš FKTK lēmuma par bankas darbības apturēšanu pieņemšanas būtu mainījušies apstākļi, kas bija šī lēmuma pieņemšanas pamatā.

FKTK nodrošina tai normatīvajos aktos noteiktos pienākumus – ne vēlāk kā septiņu darbdienu laikā pēc dienas, kad pieņemts lēmums par noguldījumu nepieejamību, nodrošināt garantētās atlīdzības izmaksu bankas klientiem.

Vienlaikus Jansone atgādināja, ka BIB ir tiesības FKTK pieņemtos administratīvos aktus apstrīdēt vai pārsūdzēt normatīvajos aktos noteiktajā termiņā un kārtībā.

Jau vēstīts, ka BIB akcionāri nepiekrīt FKTK lēmumam par bankas darbības apturēšanu un vēlās turpināt darbu. Publiskajā paziņojumā bankas parstāvji norāda, ka pašreiz pietiek kapitāla, un tā ir gatava strādāt arī tālāk, nepieciešamības gadījumā piesaistot jaunu kapitālu un arī jaunus akcionārus.

Bankas akcionāri pauž, ka "banka ir labā finansiālā stāvoklī un spēj norēķināties ar visiem klientiem, neizmantojot valsts līdzekļus, jo pieejamais operatīvo līdzekļu apjoms ir pietiekams, lai nebūtu nepieciešams izmantot Noguldījuma garantijas fonda līdzekļus". Vienlaikus minēts, lai kredītiestāde varētu turpināt savu darbu un nodrošināt vairāk nekā 200 darbiniekiem darba vietas, BIB akcionāri ir gatavi meklēt risinājumu ar regulatoriem, kas neparedz licences anulēšanu, bet gan kapitāla turpmāku stiprināšanu un darba turpināšanu.

Tāpat bankas pārstāvji norāda, ka jau ilgāku laiku bankas vadība strādā ciešā sadarbībā ar FKTK, tādējādi regulējošās institūcijas rūpīgi uzrauga tās ikdienas darbu, kas nozīmē, ka šajā laika posmā visi būtiskie lēmumi pieņemti klātesot FKTK pārstāvjiem, saņemot viņu akceptu. Bankas kapitāla piesaistes emisija 2021.gada novembrī un tālākas darbības kapitāla stiprināšanai nebija tam izņēmums.

Jau ziņots, ka FKTK padome 12.decembrī ārkārtas sēdē nolēma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "Baltic International Bank".

Vienlaikus policijas speciālo uzdevumu vienība, izsitot ieejas durvis, pirmdienas vakarā ielauzās BIB ēkā Grēcinieku ielā, Vecrīgā. Neoficiāla informācija liecina, ka kratīšanas notika arī bankas amatpersonu dzīvesvietās. Pēc aģentūras LETA rīcībā esošās informācijas, izmeklēšanas darbības "Baltic International Bank" notikušas kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

FKTK lēmums paredz, ka no 12.decembra plkst. 18:00 bankai pilnībā bija jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. No tā brīža BIB karšu, internetbankas un maksājumu darbība ir apturēta.

Šāds lēmums tika pieņemts, lai nepieļautu līdzekļu aizplūšanu no bankas un aizsargātu bankas klientu un kreditoru intereses. FKTK atzinusi "Baltic International Bank" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un lēmusi neveikt "Baltic International Bank" noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai. FKTK iepriekš skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts, jo banka ilgstoši nevarēja nodrošināt dzīvotspējīgas stratēģijas ieviešanu, bet līdzšinējā darbības stratēģija neatbilda bankas iespējām un nav īstenojama, tāpēc banka ilgstoši nenodrošināja pelnītspējīgu biznesa modeli. Tāpat bankai bijuši nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā.

BIB šogad deviņos mēnešos strādāja ar zaudējumiem 7,186 miljonu eiro apmērā, kas ir 3,6 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Bankas aktīvi 2022.gada 30.septembrī bija 195,29 miljonu eiro apmērā, kas ir par 7,1% jeb 14,88 miljoniem eiro mazāk nekā 2021.gada beigās, kad "Baltic International Bank" aktīvi bija 210,171 miljons eiro. Septembra beigās BIB kapitāla un rezervju apmērs bija 33,519 miljoni eiro, kas ir par 8,3% mazāk nekā 2021.gada beigās.

BIB pagājušajā gadā strādāja ar auditētajiem zaudējumiem 5,091 miljona eiro apmērā, kas ir 4,3 reizes vairāk nekā 2020.gadā. Savukārt bankas aktīvi 2021.gada 31.decembrī bija 210,771 miljona eiro apmērā, kas ir par 3,1% jeb 6,675 miljoniem eiro mazāk nekā 2020.gada beigās.

Bankas lielākie akcionāri 2022.gada septembra beigās bija Valērijs Belokoņs (38,13%) un Vilorijs Belokoņs (21,3%). Pēc aktīvu apmēra "Baltic International Bank" 2021.gada beigās bija 10.lielākā banka Latvijā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu