Video ⟩ Vai minimālās algas pieaugums līdz 620 eiro mēnesī sekmēs Latvijas iedzīvotāju labklājību?

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

No šī gada minimālā alga mēnesī par pilnas slodzes darbu pieaugusi līdz 620 eiro līdzšinējo 500 eiro vietā. Dati rāda, ka vairāk nekā 15 % darba ņēmēju joprojām nopelna minimālo algu vai pat mazāk, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".

Apstākļos, kad pieaug cenas un dzīves dārdzība kopumā, līdz ar ko palielinās arī nabadzības riski, Latvijā minimālā alga pieaugusi par 120 eiro mēnesī, sasniedzot 620 eiro pirms nodokļu nomaksas. Šīs pārmaiņas galvenokārt skars zemāk kvalificētu darbaspēku.

Sakot, ka minimālās algas celšana var radīt smagu slogu atsevišķām nozarēm, pret minimālās algas celšanu iestājās darba devējus pārstāvošā organizācija.

"Tas uzņēmējiem ir numur viens jautājums: kā sabalansēt darbu milzīgas inflācijas, materiālu izmaksu, resursu cenu pieauguma apstākļos ar iespēju pārdot produktu un arī celt darbaspēka atalgojumu? Tas ir principa jautājums. Nedrīkst lietas lemt pirms vēlēšanām populistiski," sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite.

Paša Bites uzņēmumā SIA "Karavela" ap pieciem procentiem darbinieku pašlaik saņemot minimālo mēnešalgu.

Pakalpojumu nozarēs, kur arī minimālās algas kāpums audzēs darba devēju izdevumus, darbiniekiem mēdz formēt gabaldarbus, maiņu darbus vai maksāt par stundām. Arī sētniekiem nopelnītais atkarīgs no nostrādātā.

"Varu godīgi pateikt, kā tas minimālās algas [pieaugums] ietekmēs. Ja vēl pagājušā gada sākumā līdz maija mēnesim par piecstāvu māju maksāja 25 eiro, tad tagad mazāk par 40 eiro neviens nemaz netīrīs to māju. Tā tas arī ietekmē," pastāstīja sētnieks, pašnodarbinātais Ēriks Simsons.

Valstī kopumā nodarbināto skaits, kas saņem minimālo algu vai pat vēl mazāk, gadu no gada samazinās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Jaunākie dati rāda, ka aizvien aptuveni 15% strādājošo ienākumi bijuši nelieli. Minimālo algu mēnesī nopelnījuši 32,5 tūkstoši cilvēku, tikmēr pat mazāk par minimālo algu oktobrī saņēmuši trīs reizes vairāk nodarbināto. Šos datus gan ietekmē arī darbinieku prombūtnes, norādīja statistikas pārvaldē.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu