C, 30.03.2023.

Februārī vairākās vietvarās stāsies spēkā apkures tarifu izmaiņas

TVNET/LETA
Februārī vairākās vietvarās stāsies spēkā apkures tarifu izmaiņas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

No 1.februāra siltumenerģijas tarifi samazināsies Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē un Daugavpilī, bet palielināsies - Bauskā un Valmierā, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

SIA "Babītes siltums" siltumenerģijas tarifs lietotājiem Piņķos samazināsies par 29% un būs 191,91 eiro par megavatstundu (MWh) līdzšinējo 270,12 eiro par MWh vietā. Jaunais tarifs būs spēkā līdz 30.jūnijam, bet no 1.jūlija tarifs būs 192,65 eiro par MWh.

Tarifa samazinājums saistīts ar jauna dabasgāzes piegādes līguma slēgšanu brīdī, kad cena tirgū ir zemāka par līdzšinēji tarifā piemēroto. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām - 85%.

Vienlaikus SPRK atzīmē, ka lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, jo tarifa apmērs pārsniedz valstī noteikto augstāko atbalsta slieksni 150 eiro par MWh. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 113,19 eiro par MWh.

Savukārt SIA "Aizkraukles siltums" klientiem siltumenerģijas tarifs samazināsies par 12,4% un būs 123,3 eiro par MWh līdzšinējo 140,8 eiro par MWh vietā.

Tarifa samazinājums saistīts ar dabasgāzes cenas samazinājumu jaunajā noslēgtajā piegādes līgumā, kā arī, pateicoties zemākām iepirktās siltumenerģijas izmaksām. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām - 92%.

Vienlaikus lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 95,65 eiro par MWh.

SIA "Alūksnes enerģija" siltumenerģijas tarifs samazināsies par 11,8% un būs 92,98 eiro par MWh. Jaunais tarifs būs spēkā līdz 30.aprīlim. Tarifs samazinājies, pateicoties šķeldas un granulu cenu samazinājumam tirgū. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas 61% no kopējām izmaksām.

Vienlaikus "Alūksnes enerģijas" klienti turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 80,49 eiro par MWh.

AS "Daugavpils siltumtīkli" klintiem siltumenerģijas tarifs saruks par 0,1% jeb 0,15 eiro par MWh - līdz 175,44 eiro par MWh.

Komersantam vienlaicīgi samazinoties kurināmā izmaksām, būtiski pieaugušas iepirktās siltumenerģijas izmaksas, līdz ar to zemākas kurināmā izmaksas uz gala tarifu pozitīvu ietekmi neatstāj. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām - 93%.

Vienlaikus kompānijas klienti turpinās saņemt valsts atbalstu, jo tarifa apmērs pārsniedz valstī noteikto augstāko atbalsta slieksni 150 eiro par MWh. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 111,54 eiro par MWh.

Savukārt SIA "Bauskas siltums" siltumenerģijas tarifs no 1.februāra līdz 30.aprīlim būs 110,04 eiro par MWh, kas ir par 21,1% vairāk, bet no 1.maija - 110,98 eiro par MWh.

Tarifa izmaiņas ir saistītas ar šķeldas cenas pārskatīšanu un jaunu dabasgāzes piegādes līguma slēgšanu. Līgumā noteiktā dabasgāzes cena pēdējo reizi pārskatīta pirms būtiskām izmaiņām tirgū. Līdz ar to esošo dabasgāzes cenu kritums tirgū uz komersanta tarifu pozitīvu ietekmi pagaidām neatstāj, jo iepriekš siltumenerģijas ražošanas izmaksas, pateicoties līgumā fiksētajai dabasgāzes cenai, bijušas zemas. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido 72% no kopējām izmaksām.

Vienlaikus kompānijas klienti turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 89,02 eiro par MWh.

No februāra pieaugs arī SIA "Valmieras ūdens" siltumenerģijas tarifs - turpmāk tas būs 138,15 eiro par MWh, kas ir par 2,2% lielāks nekā pašreiz.

Tarifa kāpums saistīts ar iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugumu. Komersants siltumenerģiju iepērk no trim siltumenerģijas ražotājiem, tostarp AS "Valmieras enerģija", kam SPRK apstiprinājusi par 3,5% augstāku siltumenerģijas ražošanas tarifu - 91,89 eiro par MWh. Komersanta tarifā iekļautās iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām - 92%.

Kompānijas klienti turpinās saņemt valsts atbalstu, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 103,08 eiro par MWh.

SPRK vadītāja Alda Ozola skaidro, ka siltumenerģijas tarifi turpina samazināties pārsvarā tiem komersantiem, kuriem ir noslēgti īstermiņa dabasgāzes līgumi vai tie noslēgti par mainīgu cenu. Šobrīd tendence rāda, ka komersantu vidū ekstremāli augstie tarifi, kas apstiprināti pagājušajā gada vasarā vai rudenī, pakāpeniski sāk samazināties, tomēr daļa no tiem joprojām saglabājas virs valstī noteiktā atbalsta augstākā sliekšņa - 150 eiro par MWh.

Visiem minētajiem komersantiem ir SPRK piešķirta atļauja, ko komersants izmanto brīdī, ja mainās kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cena, pārējām izmaksām saglabājoties nemainīgām. Līdz ar to gada laikā vienam komersantam tarifs var mainīties vairākkārtīgi - gan samazināties, gan palielināties - atkarībā no situācijas kurināmā tirgū.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu