Bankas: izteikta hipotekāro kredītu pirmstermiņa dzēšana nav vērojama (3)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Patlaban lielākajā daļā Latvijas komercbanku nav novērojama izteikta hipotekāro kredītu pirmstermiņa dzēšana augsto "Euribor" likmju dēļ.

"Swedbank" pārstāvji informēja, ka pagājušā gada beigās bija vērojama lielāka klientu piesardzība pēc jauniem hipotekārajiem kredītiem, kam noteikti viens no iemesliem bijusi nogaidošā attieksme "Euribor" dēļ. Tomēr bankā atzīst, ka katru gadu ir vērojams intereses samazinājums tieši gada beigās un parasti tas atjaunojas pēc gadu mijas. Līdzīgas tendences vērojamas arī šī gada janvārī, jo interese nedaudz jau sāk atjaunoties.

Savukārt hipotekāro kredītu pirmstermiņa dzēšana nav tik izteikta, jo vidējā aizņēmuma summa pārsniedz 70 000 eiro, skaidro "Swedbank" pārstāvji. Lai dzēstu hipotekārās saistības, privātpersonai jābūt gana lieliem uzkrājumiem, kurus novirzīt šādam mērķim.

Atsevišķi šādi pirmstermiņa aizdevumu dzēšanas gadījumi izteiktāki bijuši no uzņēmumu puses. Ja uzņēmumā pēc pandēmijas ir izveidojušies uzkrājumi, tad atsevišķi klienti gan izvēlas labāk dzēst esošās saistības, nekā atstāt šos līdzekļus konta atlikumā. Tomēr tie ir atsevišķi gadījumi, nevis kāda izteikta tendence, norāda "Swedbank" pārstāvji.

"Luminor Bank" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais aģentūru LETA informēja, ka pašlaik banka jau novēro samazinātu interesi pēc jauniem hipotekārajiem kredītiem, taču tālāka kredītu sadārdzināšanās var vairāk ietekmēt klientu vēlmi un spēju aizņemties. Vienlaikus Sausais norāda, ka janvāris vēsturiski ir viens no mazāk aktīvajiem mēnešiem mājokļu pieprasījumā.

Augstas inflācijas apstākļos naudas vērtība sarūk, tāpēc iedzīvotāji meklē risinājumus, lai strauji nezaudētu savas naudas vērtību, skaidro Sausais. Tādēļ, ja kredītņēmējiem ir pieejami brīvie finanšu līdzekļi, ir vērts izsvērt, vai tos ir iespējams veltīt kredīta atmaksai pirms termiņa, iesaka eksperts.

Taču "Luminor Bank" neesot novērota palielināta klientu interese esošo kredītu saistību dzēšanā.

Sausais piebilst, ka, neraugoties uz augsto inflāciju un arī pieaugošajām procentu likmēm, klienti šobrīd arī labi tiek galā ar kredītu atmaksu un netiek novērota pastiprināta interese par izmaiņām kredīta līgumos, kas ir saistītas ar grūtībām norēķināties par uzņemtajām saistībām.

"SEB bankas" Privātpersonu segmenta vadītājs Māris Opincāns aģentūrai LETA pavēstīja, ka kredītlikmju pieaugums, ko izraisa Eiropas Centrālās bankas likmju celšana, vēlmi pēc jauna mājokļa pērn nebija apturējis un pieprasījums Latvijā arī šogad saglabājas salīdzinoši augsts.

Janvārī mājokļu kredītos "SEB banka" piešķīrusi par 4% lielāku finansējumu nekā 2021.gada janvārī. Tiesa gan, darījumu skaits bijis nedaudz mazāks nekā pirms gada, bet mazāka aktivitāte gada sākumā ir normālā parādība, atzīst Opincāns.

Šobrīd "SEB banka" nav novērojusi kredītmaksājumu kavējumu pieaugumu, vai to, ka būtiski augtu pieteikumu skaits kredītmaksājumu grafiku pārskatīšanai, kas būtu saistīts ar nespēju aizņēmējiem tikt galā ar savām saistībām.

Runājot par kredītu dzešanu pirms termiņa, Opincāns norāda, ka gada beigās vienmēr ir novērota pastiprināta kredītsaistību pilnā vai daļējā dzešana. Tā ir gadu gaitā novērojama tradicionālā sezonalitāte, tāpēc īsti nebūtu pareizi izdarīt secinājumus, salīdzinot gada beigas ar vasaras vidu, skaidro Opincāns.

Savukārt, salīdzinot pēdējos gadus, "SEB banka" ik gadu novēro nelielu pieaugumu - 2021.gadā salīdzinot ar 2020.gadu pirms termiņa pilnībā vai daļēji atmaksāto kredītu skaits bija par 16% lielāks, savukārt, salīdzinot 2022.gadu ar 2021.gadu, pieaugums bija par 24%.

Tomēr ir arī kāda banka, kur novērots pretējais. Bankas "Citadele" sniegtā informācija par hipotekāro kredītu tendencēm 2022.gadā liecina, ka mainīgās "Euribor" likmes celšanās rezultātā pieaudzis iedzīvotāju skaits, kas daļēji vai pilnā apmērā vēlas dzēst kredītsaistības pirms termiņa. Banka šonedēļ vēstīja, ka, paaugstinoties "Euribor" likmei jeb kredīta mainīgajai daļai, kopš rudens sākuma audzis to iedzīvotāju skaits, kuri vēlas kredīta pamatsummu dzēst daļēji vai pilnā apmērā. Turklāt, ja salīdzina iedzīvotāju interesi par saistību dzēšanu, 2022.gada decembrī pieprasījums pēc šīs iespējas pieaudzis par vairāk nekā 80%, salīdzinot ar vasaras vidu.

"Ņemot vērā Euribor augošo likmi un to, ka Centrālo banku darbības likmju celšanā nav precīzi prognozējamas, iespēju dzēst saistības izmanto tie iedzīvotāji, kuriem atlicis neilgs kredītsaistību maksājuma termiņš vai pieejams attiecīgs apjoms brīvo finanšu līdzekļu šāda soļa veikšanai. Ir sarežģīti prognozēt, kā dinamika varētu attīstīties, jo liela daļa iedzīvotāju jaunos kredītu maksājuma pārrēķinus saņems tikai 2023. gada sākumā," stāsta bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Arī bankā "Citadele", līdzīgi kā pārējās, nav novērotas problēmas ar maksājumu savlaicīgu veikšanu. Tāpat sniegtā informācija liecina, ka vidējā bankas izsniegtā hipotekārā kredīta summa 2022. gadā palielinājusies par nepilniem 2% un mērāma 83 000 eiro. Pieaudzis arī vidējais līguma termiņš, palielinoties no 22 uz 23 gadiem.

Jāatgādina, ka tādiem finansiālo saistību veidiem kā hipotekārais kredīts, līzings, kredīts juridiskām personām kopējo procentu likmi veido mainīgā un nemainīgā procentu likmes daļa. Kredīta procentu mainīgo daļu veido īstermiņa procentu likmes jeb Euribor, kuru apmēru ietekmē Eiropas Centrālā banka (ECB).

Jau vēstīts, ka ECB ceturtdien lēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,5 procentpunktiem līdz 3%. ECB padomes sēdē Frankfurtē arī nolemts palielināt noguldījumu iespējas uz nakti likmi līdz 2,5% un aizdevumu iespējas uz nakti likmi līdz 3,25%. Arī abas šīs likmes palielinātas par 0,5 procentpunktiem.

Jaunās likmes būs spēkā no 8. februāra.

Komentāri (3)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu