Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Viena no Krievijas sabiedrotajām atteikusies iepirkt Eiropā aizliegto dīzeļdegvielu (20)

Raksta foto
Foto: Reuters / Scanpix

Indija, kas kļuvusi par galveno Krievijas naftas pircēju, faktiski atteikusies glābt Krievijas naftas nozari, pret ko noteikts Eiropas Savienības embargo. Aģentūra “Reuters” vēsta ka Indijas naftas pārstrādes rūpnīcas negrasās iepirkt Krievijas dīzeļdegvielu.

Pēc naftas pārstrādes rūpnīcu pārstāvju teiktā, ņemot vērā Krievijas dīzeļdegvielas importa, transporta un apdrošināšanas izmaksas, Krievijas dīzeļdegvielas iepirkšana ir pārāk neizdevīga, un galarezultātā tā pārsniedz G7 valstu noteiktos cenu griestus – 100 dolārus par barelu.

Turklāt Indija pati sevi pilnībā spēj nodrošināt ar dīzeļdegvielu, bet iepirkt dīzeļdegvielu reeksportam ir neizdevīgi, jo Indijā par papildu peļņu ir jāmaksā nodoklis.

“Reuters” norāda, ka Indija ir gatava iepirkt vien pašus lētākos Krievijas naftas produktus. Tā, piemēram, “Reliance Industries”, kas ir lielākais naftas pārstrādes kompleksa īpašnieks, februārī palielināja Krievijas jēlnaftas, kā arī trīskāršoja mazuta iepirkumu apjomus. Šim piemēram var sekot “Bharat Petroleum” un “Indian Oil”, kam jēlnafta nepieciešama kā lēta izejviela dažādiem naftas ķīmijas produktiem.

Eiropas Savienība noteica embargo Krievijas naftas produktiem, kas stājās spēkā 5. februārī, nosakot arī cenu griestus. Vēsturiski Krievija eksportējusi pusi no saražotajiem naftas produktiem – aptuveni 144 miljonus tonnu no 290. 90% no eksporta bija paredzēti Eiropas tirgum, kas nu ir slēgts, tamdēļ Krievijai jāmeklē jauns noieta tirgus.

Tomēr atrast dīzeļdegvielas pircējus Āzijā varētu izrādīties vēl sarežģītāk, nekā atrast pircējus jēlnaftai. Indija un Ķīna ir ieinteresētas attīstīt savas naftas pārstrādes rūpnīcas, tādējādi mazinot Krievijas naftas produktu lomu globālajā tirgū.

Sankciju dēļ naftas pārstrādes rūpnīcas gatavojas tam, ka ražošanas apjomi varētu sarukt par 15%.

Eksperti norāda, ka naftas produktu embargo var izrādīties daudz nozīmīgāks, nekā embargo Krievijas jēlnaftai. Krievijas varasiestādes cer, ka šo problēmu izdosies atrisināt šī gada otrajā pusē, kad tiks radītas jaunas loģistikas ķēdes.

Komentāri (20)
Svarīgākais
Uz augšu