VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja atstājusi darbu dienestā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Valsts ieņēmumu dienests.
Valsts ieņēmumu dienests. Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Kristīne Prusaka-Brinkmane pagājušajā nedēļā atstājusi darbu VID, apstiprināja VID pārstāvji.

Ar Prusaku-Brinkmani 22.februārī ir izbeigtas civildienesta tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Prusakas-Brinkmanes iesniegumu ar lūgumu atbrīvot no amata, par to savstarpēji vienojoties.

Konkursu uz VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāja amatu plānots izsludināt martā. Uz attiecīgo amatu tiks sludināts atklāts konkurss. Konkurss tiks izsludināts martā un pieteikšanās termiņš būs 20 dienas.

Kopš 10.janvāra vakantā VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora amata pienākumus bija uzdots pildīt pārvaldes direktora vietniecei Prusakai-Brinkmanei. Savukārt viņas atvaļinājuma laikā no 13.februāra struktūrvienības direktora pienākumus pilda pārvaldes Finanšu izlūkošanas daļas vadītājs Dairis Aniņš.

Lai konkurss uz vakanto amata vietu varētu noritēt iespējami drīz un nodrošinot iespējami profesionālu pretendentu atlasi, 9.feburārī ir izveidota pretendentu vērtēšanas komisija, informēja VID pārstāvji. Tās sastāvā līdztekus VID amatpersonām darbosies arī pārstāvji no Valsts drošības dienesta, Valsts policijas, Valsts robežsardzes un ģenerālprokuratūras. Tiklīdz konkurss būs izsludināts, VID sniegs par to informāciju.

Jau vēstīts, ka 2023.gada janvārī darbu VID atstāja uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinātais Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

Pret Podiņu pērn rudenī tika ierosināta disciplinārlieta saistībā ar iespējamiem noziegumiem viņa vadītajā struktūrvienībā.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns intervijā TV3 raidījumam "Nekā personīga" arī izteicās, ka saistībā ar iespējamām VID Nodokļu un muitas policijā izdarītām pretlikumīgām darbībām kriminālprocesu izmeklēšanā tiek pārbaudīta uzraugošā prokurora līdzatbildība. "Tāpēc tiek vērtēta esošu kriminālprocesu situācija, lai saprastu gan no izmeklēšanas puses, gan no prokuratūras puses, vai esam pietiekoši iesaistījušies un vai nav jāuzņemas kaut kur arī kādam prokuroram atbildība," viņš sacīja.

Tāpat ziņots, ka iepriekšējais finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) pērn septembrī ierosināja disciplinārlietu un atstādināja no amata Jaunzemi, kā arī uzdeva lemt par Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku, ņemot vērā notikušās aizturēšanas VID Nodokļu un muitas policijā.

Reirs norādīja, ka ir aizturēta organizēta noziedzīga grupa, kas sastāv no augsta līmeņa VID darbiniekiem. Aizturētie, kuriem tiesa piemērojusi apcietinājumu, neesot nekādi zema līmeņa inspektori vai kāds atsevišķs muitnieks, bet ļoti augsta līmeņa amatpersonas, kas strādā tiešā pārvaldes direktora vadībā, kurš savukārt pakļaujas tieši ģenerāldirektorei.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pērn augusta izskaņā veica kriminālprocesuālās darbības vairākos objektos, tostarp VID. Šīs izmeklēšanas darbības tika veiktas jūnijā sākumā sāktajā kriminālprocesā aizdomās par iespējamu kukuļņemšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Kriminālprocesa laikā tika aizturētas trīs personas, bet vēl divām personām tika noteiktas tiesības uz aizstāvību. Divām no šīm personām tika piemērots apcietinājums.

KNAB sīkāku informāciju par šo lietu nesniedza, bet aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka lietā tika apcietināts VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes kādas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs.

"Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka 2021.gada rudenī kokrūpnieks, uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieks Andris Ramoliņš saņēmis signālus, ka pret viņu tiekot gatavota pasūtījuma krimināllieta. Pēc dažiem mēnešiem Ramoliņu uzmeklējusi Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja un informējusi, ka pret uzņēmēja ģimenes uzņēmumiem esot sākts kriminālprocess. VID amatpersona uzņēmējam izteikusi piedāvājumu - ja viņš samaksāšot, varēšot vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties. Par to pieprasīti 100 000 eiro.

Pēc raidījuma rīcībā esošajām ziņām, apcietinājumā saistībā ar kukuļņemšanas lietu nonākusi arī VID darbiniece Inita Lūre, kura Finanšu policijā strādāja no 2005.gada. VID viņa bijusi arī Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietniece.

Štālbergs dienestā strādāja kopš 2018.gada. 2022.gada augustā īsi pirms aizturēšanas viņu paaugstināja amatā par Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītāju. Pēc aizturēšanas gan viņš no amata pienākumu pildīšanas tika atstādināts.

KNAB kratīšanas notikušas arī vēl vienas VID amatpersonas - Jāņa Akmentiņa - mājās.

Savukārt uzņēmējam esot zināms, kas stāvot aiz šī pasūtījuma - to esot atklājusi pati VID darbiniece, sakot, ka darbojas pie varas esoša politiskā spēka pazīstama "pelēkā kardināla" uzdevumā. Konkrētā pasūtītāja vārdu uzņēmējs tomēr nav atklājis, atsaucoties uz izmeklēšanas noslēpumu.

Prokuratūra ir apstiprinājusi, ka pret uzņēmēja Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem patiešām bijis ierosināts safabricēts kriminālprocess. Prokurors šo Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja nelikumīgo lēmumu divus mēnešus vēlāk atcēlis.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu