Sv, 26.03.2023.

Preses konferencē informēs par vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošanu

Preses konferencē informēs par vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Publicitātes foto

Ceturtdien, 9.martā, plkst.13.30 Veselības ministrijā un tiešraidē šeit un ministrijas Facebook platformā notiks preses konference, kurā informēs par starptautiskajā projektā “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” tapušajām starptautisko ekspertu rekomendācijām, kas dos iespēju būtiski uzlabot vēža pacientu aprūpi Latvijā.

Preses konferencē informāciju sniegs veselības ministre Līga Meņģelsone, Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (IARC) vecākais zinātnieks Andre Karvalju (Andre Carvalho), projekta līdzpriekšsēdētāji Latvijā, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors profesors Mārcis Leja un Valsts prezidenta padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos Rolands Lappuķe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ķīmijterpatijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja, profesore Sandra Lejniece, Latvijas Onkologu un ķīmijterapteitu asociācijas vadītāja Aija Geriņa-Bērziņa, un onkoloģisko pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” valdes locekle Olga Valciņa.

Preses konferencē būs iespēja uzzināt par:

1) labi funkcionējoša vēža reģistra ieviešanu Latvijā;

2) krūts, dzemdes kakla un zarnu vēža skrīninga uzlabošanas iespējām Latvijā;

3) visaptveroša Vēža centra (Comprehensive Cancer Centre) izveidi Latvijā, un tā iekļaušanu citu šādu centru tīklā Eiropā.

Kopumā šajās dienās - 8. un 9.martā - Latvijas Universitātē notiek konference, kurā Latvijas veselības nozares speciālistiem, politiķiem, ierēdņiem un pacientu organizācijām vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošanas projekta starptautiskie eksperti prezentē projektā apkopotās rekomendācijas vēža pacientu aprūpes uzlabošanai Latvijā. „Tas ir savā ziņā vēsturisks pasākums,” rezumē profesors Mārcis Leja, kurš ir viens no projekta priekšsēdētājiem.

Liela nozīme ir arī tam, ka darba grupās ir iesaistīti, mūsuprāt, pasaules labākie eksperti, kuriem ir atbilstoša pieredze, zināšanas un viedoklis. Šajā gadījumā tā būs iespēja apmainīties ar viedokļiem, turklāt ne tikai ar speciālistiem un ierēdņiem, bet arī sabiedrības un pacientu pārstāvjiem, kuri nav bijuši klāt projekta īstenošanas procesā,” uzsver Mārcis Leja.

Starp konferences viesiem no ekspertu puses klātesoši būs projekta vadītājs Andrē Karvalju, Eiropas Vēža institūtu organizācijas kvalitātes un akreditācijas direktors Saimons Obersts (Simon Oberst) un Erasmus Universitātes Medicīnas centra profesore Īrisa Lansdorpa-Fohelāra (Iris Lansdorp-Vogelaar), kas ir eksperte vēža skrīninga izmaksu un efektivitātes modelēšanas jomā. Tāpat konferencē būs pārstāvēti projekta finansētāja – Eiropas komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāta (DG REFORM) - un Eiropas Komisijas Latvijā pārstāvji.

Īstenotais projekts ir unikāla IARC, EK, DG REFORM un Latvijas un Slovākijas Veselības ministriju partnerība, kuras mērķi saskan ir Eiropas Vēža uzveikšanas plānu nodrošināt piekļuvi kvalitatīvi un labi organizētam vēža skrīningam vairāk nekā 90% Eiropas iedzīvotāju,” projektu komentē tā vadītājs Andrē Karvalju.

Vadoties pēc starptautisko ekspertu ieteikuma, tika izveidota projekta Pārraudzības komiteja (Steering Committee), kuras sastāvā iesaistījās Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Finanšu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un to pakļautības iestāžu pārstāvji, kā arī pacientu un citu institūciju pārstāvji. Pārraudzības komiteju vada veselības ministre Līga Meņģelsone.

Projekta īstenošanā līdztekus Veselības ministrijai iesaistīti LU KPMI, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā Vēža pētniecības aģentūra, Eiropas Vēža institūtu organizācija un ERASMUS Universitātes Medicīnas centrs, projekta finansētājs – Eiropas Savienība jeb Eiropas Komisijas DG REFORM.

Projekta aktivitātes izvirzītas atbilstoši stratēģiskajiem Eiropas Komisijas dokumentiem 2021.-2027.gadam: EK Vēža uzveikšanas plānam (izstrādātas “DG SANTE” pārraudzībā) un EK Vēža misijas rekomendācijām (izstrādātas “DG Research & Innovation” pārraudzībā).

Starp īstenotā projekta prioritātēm ir Eiropas Vēža uzveikšanas plāna uzdevumi optimizēt esošās skrīninga programmas, kā arī attīstīt jaunas pieejas, veidot visaptverošus vēža centrus, kam jābūt savā starpā tīklotiem Eiropas līmenī, attīstīt visaptverošu vēža infrastruktūru un izveidot un attīstīt labi funkcionējošu vēža reģistru, kas 2022.gadā tika noteikta par Latvijas prioritāti.

Projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia - ICCCS) Latvijā norisinās kopš 2022.gada sākuma pēc LU KPMI iniciatīvas. Projekta vadībā ir LU KPMI direktors, profesors Mārcis Leja un Valsts prezidenta padomnieks viedajās tehnoloģijās Rolands Lappuķe. Projekta vadības modeli apstiprināja Veselības un Finanšu ministrijas.

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu