Saules paneļu tirgus tuvākajos gados pieaugšot divas, trīs reizes

TVNET/LETA
Foto: Schutterstock.com

Nākamā un aiznākamā gada laikā mājsaimniecības arvien aktīvāk pieņems lēmumu par labu saules paneļiem, un tirgus augs vismaz divas līdz trīs reizes, aģentūrai LETA norādīja elektrotehnisko iekārtu tirgotāja SIA "Baltijas elektro sabiedrība" valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs.

Viņš pauda, ka šobrīd pieprasījums pēc saules mikroģeneratoriem jeb saules paneļu sistēmām privātmāju vajadzībām ir ļoti augsts un pārsniedz jebkuras prognozes. AS "Sadales tīkls" šobrīd ir pieslēdzis 10 000 mikroģeneratorus, no kuriem 99% veido saules paneļi.

Bergholcs norādīja, ka vēl pirms gada neviens nebija gaidījis šādu saules paneļu bumu ne pasaulē, ne Latvijā.

Vislielākā interese par elektroenerģijas pašražošanu mājsaimniecībā, uzstādot saules paneļus, ir klientiem Rīgā un Pierīgas novados.

Turklāt rudenī jūtami pieauga privātmāju īpašnieku interese par saules paneļiem un to uzstādīšanu līdz gada beigām, bet pieprasījums bija tik liels, ka rezervācijas rindas izveidojās līdz pavasarim.

Kopumā iedzīvotāju interese pērn rudenī dubultojās. Bergholcs lielo interesi skaidroja ar to, ka iedzīvotāji vēlas sevi pasargāt no cenu kāpuma.

Viņš skaidroja, ka lielākais izaicinājums ir saules invertoru pieejamība un ražotāju piegāžu aizkavēšanās, jo rūpnīcu ražošanas kapacitāte atpaliek no pieprasījuma apjoma. "Latvija un Baltija kopumā ir mazs noieta tirgus, bet pieprasījuma bums ir daudzviet pasaulē. Saules paneļi izmaksu ziņā ir efektīvākā alternatīva elektrības cenu pieaugumam privātmāju īpašniekiem Eiropā, tāpēc pieprasījums pēc tiem ir ļoti augsts un ģeopolitisko notikumu un to radīto seku dēļ pieaudzis daudz straujāk nekā prognozēts," pauda Bergholcs.

Bergholcs norādīja, ka valsts atbalsta mehānismi pieaugošās inflācijas un energoresursu sadārdzinājumam ir nepietiekami. Turklāt saistībā ar plānotajiem elektroenerģijas pārvades un sadales tarifu pieaugumiem, mājsaimniecībām būs lielāks izmaksu slogs. "Tāpēc ne tikai nākamais gads, bet noteikti vēl aiznākamais būs saules enerģijas apguves buma laiks, kad arvien aktīvāk mājsaimniecības pieņems lēmumu par labu saules paneļiem. Tas tirgus augs vismaz divas trīs reizes," pauda Bergholcs.

"Baltijas elektro sabiedrība" reģistrēta 1994.gadā un tās pamatkapitāls ir 10,653 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2021.gadā bija 15,18 miljoni eiro un peļņa 45 040 eiro. "Baltijas elektro sabiedrība" pieder Vācijā reģistrētajai "FEGA & Schmitt Elektrogrosshandel GmbH".

Svarīgākais
Uz augšu