T, 27.09.2023.

Kā tu tērē savu laiku? Ekspertes ieteikumi, kā rudenī veiksmīgi paspēt paveikt visu

Facebook LinkedIn Draugiem X
Foto: Publicitātes foto

Reizē ar 1. septembri, šķiet, visiem ikdienas temps paātrinās – bērnudārznieki un skolnieki jāved dienas gaitās, pieaugušajiem jāpaspēj pašiem paveikt savus darbus un neviens jau neatceļ arī mājās veicamos pienākumus. Tāpēc nereti piezogas sajūta, ko apzīmējam ar “man nav laika”. Barbora.lv piedāvā Evijas Šaltes – iespēju mentores un personīgās izaugsmes treneres – ieteikumus, kā gudri plānot savu laiku.

Jānosaka prioritātes

Ir skaidrs, ka visus pasaules darbus nevar paveikt viens cilvēks, tieši tāpat, kā neviens nevar nopelnīt visu pasaules laiku, tātad – jānosaka prioritātes. Evija Šalte saka: “Katra nedēļa sākas ar pienākumu veikšanu – labi, ja tie ir zināmi, tādēļ noder, ja vēl iepriekšējā nedēļā uzraksta pat mazāko darbu plānu, lai kaut ko neaizmirstu paveikt. Sarakstā jāatceras veltīt vieta ne tikai tam, ka jāpabeidz prezentācija un jāsazinās ar 10 klientiem, bet jāatstāj laiks arī ikdienas darbiem, jāieplāno, ka jāsakārto māja un jāapciemo vecmāmiņa. Ja laika plānotājs jau pilns ar darba pienākumiem, tad pārējās lietas pašas no sevis arī nenotiks.”

Iespējams veidot t.s. bullet jeb rūtiņu sistēmu, kad katru dienu aizkrāso rūtiņu sistēmiskiem darbiem. Var noderēt, ka darāmo darbu saraksts piesprausts visiem ģimenes locekļiem redzamā vietā pie sienas. Tas palīdz visiem mobilizēties. Ja kopīgiem spēkiem viss pa nedēļas vidu labi izdevies, tad nedēļas nogalē var arī kopā atpūsties – baudīt gandarījuma un miera sajūtu. Vēl svarīgāk ir padomāt, ko es varu nedarīt, kuri darbi ir mazāk steidzami, ko varu paveikt pēc nedēļas.

“Jānoķer” laika zagļi

Ieteicams piefiksēt, cik daudz laika pavadīts sociālajos tīklos, cik – pļāpājot ar draugiem vai kolēģiem. Izmanto plānošanu, lai uzlabotu savas dzīves kvalitātes jebkurā jomā, jo neviens cits nezina labāk, ko tev vajadzētu paveikt sevis, tuvinieku, draugu, darba utt. labā.

Ja ir sajūta, ka svarīgas lietas būs jāatliek, lai gan tās ierakstītas plānotājā, pasaki tās kādam skaļi vai padalies sociālajos tīklos. Tev būs neērti nepaveikt pausto, jo pateikts plāns vairs nav tikai tavs plāns!

Plānošana nav atcelta

Šobrīd ir daudz iespēju plānot – te noder ne tikai jau tradicionālie plānotāji papīra formātā un līmlapiņas, bet arī dažādi tehnoloģiskie rīki.

Gada un piecgades plāns nav nereāls, ja vispirms noteikti mērķi un tālākā rīcība, kā tieši kuru no šiem mērķiem sasniegt. Ja nepārtraukti dzēšam tikai ikdienas darbu ugunsgrēku, nekad netiksim pie lielās bildes!

Bēdīgi, bet realitāte – daudzi uzraksta plānus, tomēr nerīkojas. Evija Šalte rosina rīkoties: “Ņem savu plānu un piepildi iecerēto! Ja kaut ko no nepieciešamā neizdarām šodien, tad nākamajā dienā vajadzēs darīt divreiz vairāk. Izņēmums ir tad, ja kaut kas tiešām jau neatgriezeniski nokavēts, bet, visticamāk, arī tas nepaliks bez sekām – slikta atzīme, rājiens no priekšnieka, klusējošs kolēģis un apstājušies saistītie darbi ir tikai daži piemēri.”

Izvairīšanās no “liekām kustībām”

Paanalizējot ciešāk savas ikdienas gaitas, iespējams, var konstatēt darbības, kas ir liekas un ko var optimizēt. Varbūt daļu mājas ikdienas darbu var uzticēt veikt bērniem? Varbūt maltītes var gatavot uzreiz vairākām dienām, lai katru dienu nav jāieplāno laiks pie plīts? Varbūt darbā pienākumus iespējams deleģēt kolēģu starpā?

Viena no darbībām, ko mūsdienās var “noīsināt” ir došanās iepirkties. Pirmkārt, uz veikalu var nedoties katru dienu, bet, piemēram, reizi 3 dienās vai nedēļā. Bet, iespējams, uz veikalu var nedoties vispār, pasūtot produktus Barbora.lv?

Parēķiniet paši! Lai dotos uz veikalu, ir jāieplāno laiks ceļā (turp un atpakaļ), iespējams, laiks lai atrastu brīvu vietu stāvvietā, pati iepirkšanās un galu galā – veikalos nereti ir arī rindas. Preču pasūtīšana Barbora.lv ir ērts risinājums, kā ietaupīt laiku – saliec vien virtuālajā grozā visu nepieciešamo, norādi vēlamo piegādes laiku un vietu. Gatavs! Un laika ekonomija nav vienīgā priekšrocība, pasūtot preces internetā…

Ienāc Barbora.lv, un ietaupi savu laiku!

Facebook LinkedIn Draugiem X
Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu