:format(webp)/nginx/o/2025/05/18/16855371t1h67a8.jpg)
Naktī uz pirmdienu, 19. maiju Krievija gatavojas palaist starpkontinentālo ballistisko raķeti (ICBM) RS-24, kuras darbības rādiuss ir “vairāk nekā 10 000 kilometru”, paziņojusi Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde (GUR). Šādas darbības varētu būt daļa no “iebiedēšanas taktikas”, lai izdarītu spiedienu uz Kijivu, kā arī uz ES un NATO valstīm.
Saskaņā ar GUR sniegto informāciju raķeti plānots palaist no kompleksa “Yars” pie Svobodny ciemata Sverdlovskas apgabalā, šādu rīkojumu saņēmis Krievijas Stratēģisko raķešu spēku (RVSN) 31. armijas 42. Tagilas divīzijas 433. pulks. No turienes līdz Ukrainas robežai ir aptuveni 2000 kilometru. Tomēr nav informācijas par to, kādā virzienā un uz kādu mērķi tiks izšauta starpkontinentālā raķete.
Šo informāciju netieši apstiprināja ar Krieviju saistītais propagandas TV kanāls “Война с фейками”. Komentējot GUR publikāciju, tas rakstīja, ka tās ir “parastas mācības ar ICBM izmantošanu”, kuru mērķis ir “uzturēt Stratēģisko raķešu spēku kaujas spējas”. Tajā pašā laikā Ukrainas izlūkdienestu ziņojumā bija runa par “mācību un kaujas” palaišanu, kas varētu nozīmēt triecienu Ukrainai. Krievijas Aizsardzības ministrija nekādus komentārus par to nav sniegusi.
Antonova konstruktoru biroja testēšanas inženieris Konstantīns Krivolaps izdevumam RBK-Ukraina pieļāva iespēju, ka raķetes RS-24 “Yars” izmēģinājumam ir galvenokārt politiski nolūki. Pēc viņa domām, no vienas puses, ir jābūt gataviem, taču nevajag panikot. Tas noteikti nekļūs par spēli mainošu faktoru. Tas tikai parādīs, ka Putins var draudēt ar likmju paaugstināšanu, vienlaikus radot iespaidu, ka sankcijas viņam nerūp. Putins ar šo raķeti biedē Ukrainu un Rietumus, jo pēc eksperimentiem ar “Orešņiku” viņam nekā cita vairs nav.
“Es biju pārliecināts, ka ir divi vai trīs “Orešņika” eksemplāri. Bet vienu no tiem palaida gar Dņepru, otrs nodega, bet trešais, visticamāk, pazuda,” norādīja eksperts.
Raķeti “Yars” viņš dēvē par prototipu trīs pakāpju raķetei RS-26 “Rubezh”, kas savukārt netika ražota. Turpretim raķetei “Orešņik”, kā teica eksperts, tika atstātas divas pakāpes un piestiprināts 1,5-2 tonnu smags kodolgalviņas makets.
“Šie betona gabali lido ļoti lielā ātrumā, liesmo, izskatās briesmīgi, bet tie nevar nekam nopietnam trāpīt,”
uzsvēra Krivolaps.
Iepriekšējais RS-24 publiskais izmēģinājums tika veikts 2024. gada novembrī no Pleseckas kosmodroma prezidenta Vladimira Putina vadībā. “Yars” nozīmē “kodolieroču atturēšanas raķete”. Tā tika radīta, lai aizstātu “Topol-M”, kas ir trīs pakāpju cietās degvielas raķete ar inerciālo vadības sistēmu, kas ļauj veikt lidojuma korekciju, ņemot vērā informāciju no satelītiem. “Yars” ir atdalāma kaujas galviņa ar individuāli vadāmām kaujas galviņām, un tajā ir trīs līdz sešas kaujas galviņas ar jaudu līdz 500 kilotonnām katra.
Pirmdien, 19. maijā ir paredzēta ASV prezidenta Donalda Trampa un Putina telefonsaruna. Viņi apspriedīs pamieru Ukrainā. Savukārt 21. maijā notiks pirms vairākiem gadiem plānotais ASV starpkontinentālās raķetes Minuteman III ar darbības rādiusu 12 000 kilometru izmēģinājuma starts.