Mediju īstenotais "Mūžīgā piesārņojuma projekts" saņēmis starptautisku atzinību

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Latvijas radio

Starptautiskais "Mūžīgā piesārņojuma projekts", kurā ar savu pētījumu piedalījās arī Latvijas Radio (LR), ir ieguvis otro vietu ASV nevalstiskās organizācijas "Vides žurnālistu sabiedrība" rīkotajā konkursā, informēja LR pārstāvji.

Kevina Kārmodija balva par izcilu pētniecisko žurnālistiku ir lielākais un mēroga ziņā nozīmīgākais apbalvojums pasaulē, kuru piešķir par pētniecisko žurnālistiku vides jautājumos. Šogad uz balvu pretendēja 589 kandidāti dfesmit dažādās kategorijās. Latvijas Radio līdz ar 16 citiem partneriem, tostarp laikrakstu "Le Monde" Francijā, kas koordinēja pētniecību, kā arī laikrakstiem "Süddeutsche Zeitung" Vācijā un "The Guardian" Anglijā, ieguva apbalvojumu kategorijā "Liela mēroga pētniecība", kuru piešķir žurnālistu komandām.

Žurnālisti "Mūžīgā piesārņojuma projektā" pētīja piesārņojumu, ko rada perfluoralkilsavienojumi jeb PFAS. Tos izmanto dažādu sadzīvē plaši izplatītu preču ražošanai, piemēram, ūdensnecaurlaidīgam apģērbam, ēdienu iepakojumam, nepiedegošam pannu pārklājumam, audumiem, lai uz tiem nepaliktu traipi. PFAS dēvē arī par mūžīgajām ķimikālijām, jo tās vidē nesadalās un ir ļoti mobilas, tāpēc tās atklātas ūdenī, gaisā, zivīs, cilvēkos. PFAS var izraisīt vēzi, neauglību un citas slimības. Pētījumā tika secināts, ka Eiropā ar šīm vielām ir piesārņoti vairāk nekā 17 000 vietu - daudz vairāk, nekā līdz šim bijis publiski zināms.

"Vides žurnālistu sabiedrība" ir vienīgā nevalstiskā organizācija Ziemeļamerikā, kas apvieno vairāk nekā 1400 profesionālus žurnālistus un akadēmiķus no ASV, Kanādas, Meksikas un 46 citām pasaules valstīm, kuri pēta ar vidi saistītus jautājumus. Organizācijas mērķis ir stiprināt žurnālistikas kvalitāti, vairot tās sasniedzamību un ilgtspēju, lai veicinātu sabiedrības izpratni par vidi saistītām problēmām.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu