Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Faktorings kā viens no biznesa attīstības balstiem

SEB bankas faktoringa nodaļas vadītājs Jānis Moisejs
SEB bankas faktoringa nodaļas vadītājs Jānis Moisejs Foto: Publicitātes foto

Biznesa finansēšana, izmantojot katra uzņēmuma darbības specifikai piemērotus finanšu instrumentus, ir viens no izšķirošiem attīstības faktoriem. Šajā rakstā īpašu uzmanību esam pievērsuši faktoringam, kas ļauj stabilizēt naudas plūsmu un optimizēt apgrozāmos līdzekļus. Uzņēmums “Ambergs” ir viens no spilgtiem piemēriem, kas demonstrē, cik nozīmīga ir biznesa finansēšana, šajā gadījumā – faktorings.

“Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt uzņēmuma spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi ir starpība starp uzņēmuma īstermiņa (mazāk par gadu) aktīviem un īstermiņa saistībām. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē,” stāsta SEB bankas faktoringa nodaļas vadītājs Jānis Moisejs. Savukārt negatīvi apgrozāmie līdzekļi var norādīt uz finanšu problēmām, kas var ietekmēt uzņēmuma spēju apmaksāt piegādātājiem rēķinus un izpildīt saistības pret kreditoriem.

Uzņēmumu apgrozāmo līdzekļu stāvokli šobrīd ietekmē vairāki būtiski faktori. Piemēram, 2023. gada 2. ceturksnī Latvijā brīvo darba vietu skaits ir samazinājies par 4,4% salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn, tāpēc uzņēmumi arvien vairāk saskaras ar pieaugošām algu izmaksām. Turklāt patēriņa cenu pieaugums ir sasniedzis 5,4% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada augustu, un kopš 2015. gada augusta cenu pieaugums ir akumulējies līdz 44,3%. Tas palielina iepirkto preču izmaksas, samazinot peļņas maržu. Tāpat pieaugušas arī finansējuma izmaksas, piemēram, Eiropas starpbanku aizdevuma likme (EURIBOR) 3 mēnešu periodam no 2022. gada augusta līdz 2023. gada oktobrim ir pieaugusi no 0,246% līdz 3,964%.

Pieaugošās izmaksas rada arvien lielāku spiedienu uz uzņēmuma apgrozāmajiem līdzekļiem, tāpēc uzņēmumi pastiprināti interesējas par dažādiem faktoringa produktiem, kas ļauj balansēt naudas plūsmu. Salīdzinot ar iepriekšējā gada trešo ceturksni SEB bankas faktoringa portfelis audzis par vairāk nekā 12%, sasniedzot vēsturiski augstāko punktu. Jāatzīmē, ka strauju izaugsmi piedzīvojis regresa faktorings - portfelis pret iepriekšējo periodu pieaudzis par 25,6%. Lai arī faktorings ir piemērots jebkuram uzņēmumam, nozaru griezumā populārākais ir faktorings starp ražotājiem un vairumtirgotājiem.

Uzņēmuma “Ambergs” pieredze – būtiski izveidot spēcīgas saites ar piegādātājiem Eiropā

Būvmateriālu un interjera aprīkojuma tirdzniecības uzņēmums “Ambergs” Latvijā darbojas jau 27 gadus. Uzņēmuma sekmīgās attīstības pamatā ir bijusi spēja izveidot un saglabāt noturīgas ilgtermiņa saites ar piegādātājiem Eiropā, kas ļauj Latvijas tirgū piedāvāt īpaši kvalitatīvus materiālus un interjera preces. Uzņēmuma klienti ir vietējās būvmateriālu tirdzniecības ķēdes, būvfirmas un nekustamā īpašuma attīstības uzņēmi, kā arī privātpersonas.

“Ambergs” valdes loceklis Andris Tēraudkalns uzsver, ka uzņēmuma darbības mērķis vienmēr ir bijis īpaši kvalitatīvu un enerģiju taupošu materiālu, kā arī ilgstoši kalpojoša aprīkojuma izmantošana celtniecībā Latvijā. “Pēdējos gados pircēji ir kļuvuši izglītotāki, lielāka uzmanība tiek pievērsta ilgtspējas dimensijai un kvalitātei,” saka A. Tēraudkalns. Kas uzņēmumam ļauj saglabāt konkurētspēju visai piesātinātajā būvmateriālu tirgū? Galvenā pievienotā vērtība ir vēsturiski izveidotas saites ar piegādātājiem Eiropā (galvenokārt, Vācija, Nīderlande, Itālija), kuri var piedāvāt neordināras preces ar augstu kvalitāti un ilgmūžību. Kā piemērus A. Tēraudkalns min apgaismojuma un sensoru tehnikas, kā arī santehnikas un celtniecības instrumentu tirdzniecību, kur “Ambergs” spēj piedāvāt īpašus produktus, kas ir pieprasīti gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecībā.

Nozīmīga “Ambergs” kvalitāte ir spēja ātri reaģēt uz pieprasījuma izmaiņām un tendencēm. Ja liela apjoma lētāku produktu piegādes, piemēram, no Ķīnas, prasa vairāku mēnešu darbu iepriekš, “Ambergs” spēj nodrošināt jaunu preču piegādi no Eiropas dažu nedēļu laikā. Uzņēmuma vairumtirdzniecības partneri ir lielie būvmateriālu tirdzniecības uzņēmumi (“Ksenukai”, “Kurši” u.c.), kas strādā Latvijā un citviet Baltijas valstīs, tāpēc “Ambergs” plāno savu darbību paplašināt arī ārpus Latvijas.

Raksturojot faktoringa pienesumu uzņēmuma ikdienas darbā, A. Tēraudkalns uzsver to, ka šis instruments stabilizē uzņēmuma naudas plūsmu. Atliktais maksājums preču pārdevējiem sasniedz no 90 līdz pat 120 dienām, taču ar piegādātājiem ir jānorēķinās 45 dienu laikā. Starpību starp abiem norēķina laikiem ļauj finansēt ar faktoringa palīdzību, tāpēc šis ir īpaši piemērots finanšu instruments tieši tirdzniecībā. Uzņēmums vēsturiski ir sadarbojies arī ar finansētājiem no nebanku sektora, taču pēdējo gadu laikā pārliecinājies, ka bankas piedāvājums faktoringā ir krietni izdevīgāks.

Kas ir faktorings un reversais faktorings?

Faktorings ļauj uzņēmumiem pārdot savus rēķinus jeb prasījumu tiesības bankai, lai iegūtu tūlītēju naudas plūsmu. Tāpat caur faktoringu var piesaistīt apdrošināšanu, lai pārbaudītu savus potenciālos sadarbības partnerus. SEB bankas klasiskā faktoringa risinājums ir viens no konkurētspējīgākajiem risinājumiem tirgū.

Savukārt reversais faktorings, pazīstams arī kā piegādes ķēdes finansēšana, ir līdzīgs faktoringam, bet ar to piegādātāji var pārdot savus prasījumus pircēja finanšu iestādei. Tas palīdz uzņēmumiem uzlabot piegādātāju attiecības un nodrošināt stabilu piegādes ķēdi – ļauj pagarināt maksājumu termiņus saviem piegādātājiem, kā arī iegūt iepirkumu atlaidi atšķirīgo kredītrisku līmeņu dēļ starp lielāku pircēju un piegādātāju. Šis risinājums rada abpusēji izdevīgu situāciju gan pircējam, gan piegādātājam. Pircējs optimizē apgrozāmo kapitālu, savukārt piegādātājs ģenerē papildu operacionālo naudas plūsmu, tādējādi samazinot riskus piegādes ķēdē.

Parasti reversā faktoringa pircējs ir uzņēmums ar ļoti labu riska vērtējumu, piemēram, valsts uzņēmumi, starptautiskas organizācijas vai vietējie uzņēmumi ar lielu apgrozījumu un stabiliem finanšu rezultātiem. Turpretim piegādātājs parasti ir nesen dibināts uzņēmums, vai uzņēmums, kurš jau ir uzņēmies lielas finanšu saistības un kura riska vērtējums kļuvis vājāks, vai attiecīgi papildu finansējums nav pieejams vispār. Tātad abu uzņēmumu starpā pastāv būtiska kredītriska vērtējuma atšķirība. Tas, savukārt, veido riska arbitrāžas jeb riska pārstrukturēšanas iespēju.

Lielākās industrijas, kur tiek izmantots reversais faktorings, ir telekomunikācijas, IT, lauksaimniecība, mazumtirdzniecība un būvniecība. SEB banka kā vadošais uzņēmumu finansētājs gan iepriekš, gan arī šobrīd pārrunā gan ar Latvijas lielajiem uzņēmumiem, gan arī MVU segmenta vadošajiem uzņēmumiem reversā faktoringa iespējas, lai stiprinātu un uzlabotu to piegāžu ķēžu finansēšanu.

Pēdējo gadu laikā ir vērojama faktoringa tirgus aktīva attīstība arī nebanku segmentā, kā arī – tirgū parādās platformas, kas apvieno vairāku faktoringa sniedzēju piedāvājumus vienuviet. Salīdzinot ar Lietuvas un Igaunijas faktoringa tirgiem, Latvijas tirgus ir divas līdz pat trīs reizes mazāks, ar to arī izskaidrojama jauno faktoringa kompāniju aktivitāte Latvijas tirgū. Protams, nebanku risinājumi ir daudzkārt dārgāki, tāpēc pirms pieņemt galīgo lēmumu par finansētāju, rosinām uzņēmumiem iegūt klasiskā un reversā faktoringa piedāvājumu arī kādā no lielākajām bankām. Novērojam, ka klienti novērtē plašo SEB klientu bāzi, kas ļauj ātri risināt debitoru apmaksas jautājumus un rast risinājumus pat visizaicinošākajos tirgus apstākļos.

Uz augšu