Operas un Lielās ģildes energoefektivitātē ieguldīs Atveseļošanās fonda līdzekļus

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) un Lielās ģildes ēku energoefektivitātes paaugstināšanā tiks ieguldītas Atveseļošanas fonda investīcijas, informēja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Atveseļošanas fonda atbalsta programmā energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem valsts ēkās, tai skaitā vēsturiskajās ēkās, kurās tiek nodrošināta kultūras funkcija, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir noslēgusi līgumus par investīcijām Latvijas Nacionālās operas un baleta un Lielās ģildes ēkās, kā arī vairākos citos objektos. Kopumā programma paredz energoefektivitātes paaugstināšanā ieguldīt 23,9 miljonus eiro Atveseļošanas fonda investīciju.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre norāda, ka kultūrvēsturiskās ēkas ir unikāla Eiropas kultūras mantojuma liecība katrā no Eiropas Savienības dalībvalstīm. Gadsimtu gaitā visdažādāko vēstures pagriezienu ietekmē veidojušies, kultūrvēsturiskie objekti iezīmējuši vaibstus Eiropas sejā, kas to padara apbrīnotu, skaistu un mīlētu visā pasaulē. Atveseļošanas fonda ieguldījums šajā programmā ir nozīmīgs atbalsts ne tikai mūsu eiropeiskās identitātes saglabāšanā, bet arī Zaļā kursa mērķu sasniegšanā.

Kultūras ministre Agnese Logina (P) uzsver, ka energoefektivitātes paaugstināšana kultūrvēsturiskajās ēkās ir būtisks solis, lai virzītos uz zaļo kursu arī kultūrā. Tādās ēkās kā Lielā ģilde ir svarīgi saglabāt ne vien kultūrvēsturisko mantojumu, bet arī nodrošināt ērtu un kvalitatīvu ēkas lietošanu arī māksliniekiem un ēkas apmeklētājiem. Vienlaikus aktīvi jāstrādā un kopā ar partneriem straujiem soļiem jāvirzās uz priekšu, lai ar Atveseļošanas fonda atbalstu varētu realizēt arī paredzētos darbus citās kultūras iestādēs, piemēram, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Latvijas nacionālajā arhīvā.

Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Edmunds Valantis akcentē, ka energoefektivitātes paaugstināšana jau daudzus gadus bijusi EM prioritāte, attiecīgi arī viens no pīlāriem, plānojot gan Atveseļošanas fonda, gan Eiropas Savienības struktūrfondu 2021.-2027.gada plānošanas perioda investīciju virzienus

Pēc Valanta paustā, periodā līdz 2027.gadam energoefektivitātes paaugstināšanā kopumā tiks ieguldītas 475 miljoni eiro lielas investīcijas, no tiem 116 miljoni eiro tiks atvēlēti tieši valsts ēku un kultūrvēsturisko ēku energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem.

KM pārstāve norāda, ka ieguldījumi energoefektivitātes uzlabošanai kultūrvēsturiskajās ēkās ir nepieciešami, ņemot vērā ēku vecumu un nolietojumu, mazinot enerģijas patēriņu, vienlaicīgi ievērojot ēku vēsturisko vērtību, uzlabojot ēku tehnisko stāvokli un paaugstinot komforta sajūtu, ko pēc plānoto darbu pabeigšanas izjutīs gan ēkās strādājošie, gan apmeklētāji.

Atbalsta programmas kopējais apjoms ir 28 735 222 eiro, tai skaitā Atveseļošanās fonda finansējums - 23 956 000 eiro. Sākuma fāzē programmā ir paredzēts finansēt tehniskās jeb projektēšanas dokumentācijas izstrādi deviņos objektos. Savukārt otrajā fāzē paredzēta energoefektivitātes darbu veikšana abos lielākajos objektos - LNOB un Lielās ģildes ēkās, kā arī papildus izraudzītajos objektos, ko EM atlasīs pēc iegūto energoietaupījuma rādītāju novērtējuma. Projektu īstenošanas maksimālais termiņš ir līdz 2026.gada 1.martam.

CFLA direktore Anita Krūmiņa prognozē, ka šī valsts ēku energoefektivitātes investīciju programma no projektu īstenotājiem prasīs augstu motivāciju un stingru sekošanu saspringtajiem termiņiem, jo laika ieviešanai ir atlicis maz. Pēc viņas paustā, ņemot vērā, ka būvdarbu projekti ir gana komplicēti un ar augstu risku termiņu nodrošināšanas ziņā, projektu īstenošana ir uzsākama nekavējoties, tāpēc būs ļoti svarīgs visu iesaistīto partneru atbalsts, lai ļoti nepieciešamās investīcijas tiktu realizētas tieši tā, kā tas ir iecerēts.

LNOB vēsturiskajā daļā tiks veikta ventilācijas, siltumapgādes un siltummezgla atjaunošana, sildķermeņu nomaiņa un termoregulatoru uzstādīšana, elektroapgādes sistēmas atjaunošana un automatizācija, jumta pārseguma siltināšana virs publiskās daļas un darbnīcas, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas pārbūve. Darbus plānots veikt, nepārtraucot LNOB pamatdarbību.

LNOB vēsturiskā ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tāpēc īpaša vērība rekonstrukcijas procesā tiks pievērsta energoefektivitātes pasākumu īstenošanai atbilstoši mākslinieciski tehniskās izpētes ieteikumiem, tai skaitā veicot arī atsevišķu telpu interjera atjaunošanu atbilstoši nepieciešamībai.

LNOB valdes loceklis norāda, ka šī būs lielākā investīcija LNOB ēkā kopš rekonstrukcijas 1990.gadu sākumā. Viņa ieskatā inženiersistēmu atjaunošana risinās ēkas temperatūras, gaisa kvalitātes un mikroklimata problēmas, kā arī palielinās vēsturiskā korpusa energoefektivitāti. Ieguldījums vēsturiskajā ēkā būtiski uzlabos gan operas skatītāju pieredzi, apmeklējot operas ēku, gan mūsu kolektīva darba apstākļus.

Savukārt Lielās ģildes ēkas pārbūves un restaurācijas laikā plānots pilnībā saglabāt ēkas autentiskumu, respektējot oriģinālo materiālu, tehnoloģiju un vēsturisko būvniecības paņēmienu lietojumu, kā arī uzlabot energoefektivitāti.

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) direktore Indra Lūkina klāsta, ka orķestris ir laimīgs un gandarīts, ka beidzot ilgi gaidītais Lielās ģildes renovācijas projekts ir nonācis realizācijas fāzē. Viņa norāda, ka vairāku gadu garumā ir rūpīgi izstrādāts labs projekts. Tagad cerības ir uz izcilu un sekmīgu šī projekta īstenojumu.

Plānota logu un durvju restaurācija, lai uzlabotu ēkas izolāciju. Jumta siltināšana, lai samazinātu siltuma zudumus. Pārbūve un uzlabojumi ēkas iekšējās apkures, ventilācijas un dzesēšanas sistēmās, lai palielinātu energoefektivitāti un samazinātu enerģijas patēriņu.

Paredzēts, ka šie pasākumi palīdzēs samazināt ēkas enerģijas patēriņu un tās ietekmi uz vidi, tādējādi veicinot ilgtspējīgu un energoefektīvu infrastruktūru, kā arī nodrošinot Lielajā ģildē patīkamus apstākļus koncertu norisei. Lielās ģildes attīstības projekta realizācijā kopumā plānots ieguldīt ap 14 miljoniem eiro.

Valsts nekustamie īpašumi valdes locekle Jeļena Gavrilova norāda, ka energoefektivitātes pārzināšana ir uz nākotni vērsta kompetence, kas palīdz saudzēt vidi un ietaupīt resursu. Uzņēmums pievērš lielu uzmanību gan paša uzņēmuma darbinieku, gan arī klientu paradumu maiņai. Lielās ģildes projekta rezultātā tiks uzlabota ēkas energoefektivitāte, samazinot primārās enerģijas patēriņu par vismaz 20%, pārbūvēta Lielā zāle, palielinot tās kapacitāti un uzlabojot akustiku, kā arī ēka tiks pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

Atbalsta programmā atbalsts granta veidā ar atbalsta intensitāti līdz 100% pieejams valsts ēku energoefektivitātes paaugstināšanai, tai skaitā būvdarbu veikšanai ēku norobežojošajās konstrukcijās, ēku inženiertehnisko, tai skaitā, apkures, ūdensapgādes, ventilācijas un dzesēšanas sistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei.

Atbalsts izmantojams atjaunojamos energoresursus izmantojošu siltumenerģijas ražošanas avotu iegādei un uzstādīšanai, ēku un inženiertehnisko sistēmu automatizētās vadības un kontroles sistēmu iegādei un uzstādīšanai, projekta tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, ēkas restaurācijas un iekšējās apdares darbiem, lai nodrošinātu ēkas sākotnējo arhitektonisko un iekštelpu apdares detaļu vizuālo un tehnisko stāvokli, ēkas konstrukciju atjaunošanas un restaurācijas darbiem, projekta vadības un uzraudzības nodrošināšanai.

Sākotnēji KM kā atbildīgā iestāde kultūras politikas jomā Latvijā veica potenciālo projektu iesniedzēju priekšatlasi, izvēloties deviņus potenciālos projektu iesniedzējus ierobežotai projektu atlasei. Pēc tam projektus vērtēja EM izveidota vērtēšanas komisija, pēc pozitīva atzinuma sagatavošanas CFLA ar projekta īstenotājiem slēdz vienošanos vai līgumu par projekta īstenošanu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu