"Velve" piedāvājusi PSKUS vienoties par iespēju tiesiski pārņemt būvobjektu 1.martā, bet slimnīca tam nepiekrīt

TVNET/LETA
Papildināts 16:49, 20. februāris, 2024
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Evija Trifanova/LETA

Būvkompānija SIA "Velve" piedāvājusi Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai (PSKUS) noslēgt vienošanos par strīda noregulējumu un iespēju tiesiski pārņemt būvobjektu 1.martā, taču slimnīca tam nepiekrīt.

"Velve" norādīja, ka tā ir iepazinusies ar PSKUS izstrādātās vienošanās redakciju un uzskata, ka PSKUS pārstāvji nespēj sagatavot juridiski korektu vienošanos par līguma izbeigšanu un strīda saprātīgu noregulējumu, tāpēc būvkompānija ir sagatavojusi savu vienošanās redakciju par tiesisku līguma izbeigšanu, strīda noregulējumu un būvobjekta nodošanu pasūtītājam jau 1.martā.

Uzņēmuma "Velve" pārstāvji informē, ka otrdien, 20.februārī, PSKUS ir nosūtīta uzņēmuma vienošanās redakcija, kas paredz gan norēķināšanos par izpildītajiem darbiem un piegādātiem, pasūtītiem un saražotajiem materiāliem, gan arī tiesisku iespēju pasūtītājam pārņemt būvobjektu jau no šī gada 1.marta.

"Velve" jau iepriekš ir norādījusi, ka veids, kādā PSKUS vēlas izbeigt tiesiski noslēgtu līgumu ar būvkompāniju, būvdarbu veicēju vainojot līguma neizpildē, būvkompānijas ieskatos ir prettiesisks un "Velve" tam nepiekrīt. Tomēr, ja PSKUS nevēlas ar būvkompāniju turpināt līguma izpildi, tad līguma izbeigšana šādos gadījumos ir tiesiski noformējama ar abu pušu vienošanos, atzīmē būvkompānijas pārstāvji, piebilstot, ka visaptveroša vienošanās par strīda galīgu noregulējumu patlaban ir faktiski vienīgais veids, kā tiesiski pārtraukt sadarbību.

Būvkompānijā uzskata, ka PSKUS publiskā komunikācija, paužot, ka PSKUS ir ieinteresēta jēgpilni risināt problēmjautājumus, esot maldi un pilnībā neatbilstot faktiskajai situācijai. "Velves" pārstāvji norāda, ka pēc būvkompānijas vairākiem aicinājumiem sēsties pie viena sarunu galda pagājušajā nedēļā aizvadītā tikšanās starp pusēm norisinājās apmēram 15 minūtes, bet pirmdien - aptuveni 30 minūtes. Tādējādi "Velve" secina, ka šādā laikā spēt konstruktīvi noregulēt strīdu faktiski nav iespējams, šāda darbība vairāk liecinot par problēmu risināšanas imitāciju.

Arī šodienas tikšanās starp PSKUS un "Velvi" norisinājusies nepilnas desmit minūtes. "Velve" norāda, ka tās laikā slimnīca klaji parādīja savu nevēlēšanos risināt jautājumu tiesiski. Būvkompānijas juristiem esot uzdots sāk gatavot nepieciešamo dokumentāciju, lai vērstos pret pasūtītāju tiesā par prettiesiski radīto seku novēršanu, tai skaitā, prasot nodarīto zaudējumu atlīdzību.

Būvkompānija atkārtoti uzsver, ka galvenie PSKUS A2 korpusa būvniecības līguma izpildes šķēršļi ir tieši saistīti ar nekvalitatīvo būvprojektu un pasūtītāja, kā arī pārējo būvniecības dalībnieku - būvuzraudzības un autoruzraudzības - nespēju savlaicīgi nodrošināt normatīvo aktu prasībām atbilstošu būvniecības dokumentāciju, kas gadiem liedzis "Velve" iespēju veikt būvdarbus nepieciešamajā kapacitātē.

PSKUS gan uzskata, ka SIA "Velve" piedāvā neadekvātu un prettiesisku vienošanās projektu, mēģinot atbrīvoties no visām tiesiskajām sekām turpmākas zaudējumu piedziņas, kas būtībā uzskatāma par ņirgāšanos par slimnīcas ārstiem, personālu, pacientiem un valsts interesēm. Tā norāda, ka būvnieks ne vien nav pieņēmis slimnīcas sagatavoto vienošanās piedāvājumu, bet arī uzstādījis savas prasības.

"Būvnieks ne vien atsakās vienoties un pamest objektu, bet arī uzstāda prasības, saskaņā ar kurām mums vēl viņam ir jāpiemaksā gandrīz 12 miljoni eiro, lai mēs kā pasūtītājs varētu pārņemt savu objektu. Tas ir absurds! Mēs ne vien negrasāmies piekrist šādam piedāvājumam, bet pat netaisāmies to apsvērt," uzsver slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Slimnīcas vadība plāno rīt, 21.februārī, pārņemt objektu līgumā noteiktajā kārtībā.

Vienlaikus PSKUS uzsver, ka A2 ir valsts īpašums, kuru pārvalda slimnīca, bet SIA "Velve" rīcība, nenododot objektu, būs patvarīga, kas būs kriminālsodāmi. Slimnīca apgalvo, ka šajā procesā rīkojas precīzi atbilstoši likumā noteiktajam, vienlaikus izmantojot likumā paredzētos mehānismus savu tiesību un tiesisko interešu aizsardzībai. Visus zaudējumus, kas radīsies SIA "Velve" turpmākas pretdarbības gadījumā, tiks pieprasīts atlīdzināt.

Savukārt pēc objekta pārņemšanas slimnīca iecerējusi piesaistīt neatkarīgu būvekspertīzi, lai veiktu visa objekta būvniecības kvalitātes apsekošanu, jo esot pamats domāt, ka līdzšinējais konstatēto būvniecības defektu saraksts, iespējams, nav pilnīgs. Tāpat tiks sākti neatliekami darbi, piemēram, pagrabstāva demontāža teju 8000 kvadrātmetru platībā, kur saskaņā ar jaunākajām "BIOR" analīzēm mitinās ne vien piecas, bet pat septiņas dažādas pelējuma sēņu sugas, saka Vidzis.

"Ir pilnīgi izslēgts, ka šādās telpās varētu ierīkot operāciju zāles, kā tas plānots. Redzam, ka, slimnīcai nerīkojoties, būvnieka nodarītie zaudējumi turpinās pieaugt, tādēļ ceram, ka par spīti būvnieka pretestībai un arogancei mēs maksimāli raiti varēs pārņemt objektu," norāda Vidzis.

Jau ziņots, ka pacientu, slimnīcas personāla un valsts interešu nodrošināšanai PSKUS ir piedāvājusi "Velvei" nekavējoties noslēgt vienošanos, uz kuras pamata slimnīca nekavējoties pārņem būvlaukumu un veic nepieciešamās darbības būvdarbu nepārtrauktības nodrošināšanai, pavēstīja slimnīcas padomes konsultante Gundega Vārpa.

Viņa skaidroja, ka šāda vienošanās nekādā veidā neietekmēs no līguma izrietošās iepriekš iegūtās savstarpējās prasījuma tiesības. SIA "Velve" ir laiks līdz 20.februāra darba dienas beigām noslēgt šādu vienošanos, pretējā gadījumā būvlaukuma pārņemšana tiks uzsākta jau 21.februārī. Vienlaikus SIA "Velve" ātrākajā iespējamajā laikā jāveic atlikušās tehniskās nodošanas darbības - izpilddokumentācijas nodošana, būvmateriālu nodošana un citas.

PSKUS uzskata, ka šāda veida vienošanās ir vienīgā saprātīgi un juridiski iespējamā situācijā, kad ir pilnīgi skaidrs, ka SIA "Velve" darbus neturpinās, un ir jānodrošina būvdarbu veikšanas nepārtrauktība. Šādos apstākļos nav iespējamas nekādas ilgas, mēnešiem garas diskusijas par vienošanās saturu, kas beigās var rezultēties ne ar ko.

Pēc Vārpas paustā, slimnīca nepieļaus tās ievilkšanu garās "izlīguma sarunās" bez būvobjekta pārņemšanas, kuru patiesais mērķis var būt objekta pārņemšanas un tālāko būvdarbu kavēšana, lai vilcinātu laiku, vēl vairāk apdraudot būvprojekta realizāciju saprātīgos termiņos un palielinot zaudējumus.

"Ja reiz būvnieks atsaucas uz nepieciešamību izbeigt attiecības racionālā veidā, tad šis ir labākais veids, kas respektē arī valstiskās intereses," uzsver PSKUS interešu pārstāvis zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis.

PSKUS informē, ka slimnīcas iniciētās tikšanās laikā par slimnīcas jaunā korpusa būvobjekta tehnisko pārņemšanu SIA "Velve" paziņoja, ka ir gatava slēgt vienošanos par līguma izbeigšanu, kas apliecina, ka būvdarbus objektā tā nekādos apstākļos vairs neturpinās.

Slimnīca uzskata, ka šāds SIA "Velve" paziņojums skaidri pierāda slimnīcas rīcības pamatotību. Vienlaikus slimnīcas pašmērķis nav būvlaukuma demonstratīva vai fizisku ieņemšana. Slimnīcas mērķis ir pacientu un darbinieku interešu aizstāvība, uzbūvējot jauno korpusu, kam ir nepieciešama nekavējoša būvlaukuma pārņemšana, vienlaikus attiecībās ar SIA "Velve" pilnībā ievērojot tiesiskumu un normatīvā regulējuma prasības.

TVNET jau rakstīja, ka "Velves" un PSKUS pārstāvji šodien plānojuši tikties, lai risinātu PSKUS jaunā A2 korpusa līguma izpildes vai izbeigšanas jautājumus.

Piektdien, 16.februārī, "Velve" tikšanās laikā norādīja, ka veids, kādā PSKUS vēlas izbeigt tiesiski noslēgtu līgumu ar būvkompāniju, nepamatoti būvdarbu veicēju vainojot līguma neizpildē, ir nepieņemams un "Velve" tam nepiekrīt.

Tāpat "Velve" informēja PKSUS, ka, ja reiz pasūtītājs ne pie kādiem apstākļiem nevēlas ar būvkompāniju turpināt līguma izpildi, tad līguma izbeigšana šādos gadījumos ir tiesiski noformējama ar abu pušu vienošanos.

Tikmēr PSKUS norāda, ka esošajos apstākļos līgumā paredzētais pārtraukšanas veids ir tā laušana. Savukārt priekšlikums par šāda veida vienošanos ir jāvērtē no tiesiskuma viedokļa.

Iepriekš arī ziņots, ka "Velve" nepiekrīt PSKUS lēmumam par vienpusēju līguma izbeigšanu un, uzskata to par prettiesisku, nosūtījusi iebildumu vēstuli pasūtītājam. Galvenie iemesli, kādēļ tiek kavēti būvniecības grafiki, esot tieši saistīts ar nekvalitatīvo būvprojektu. Jau no 2021.gada būvobjekta dokumentācijā ir veiktas virkne izmaiņu, taču visi nepieciešamie tehniskie risinājumi nav izstrādāti vēl tagad, piemēram, aizvien nav izdoti projekta risinājumi un saskaņoti darbi vairāk nekā 60 km kabeļu izbūvei ēkas starpsienās, grīdās un griestos.

Otrdien, 13.februārī, tika lauzts būvniecības līgums starp PSKUS un "Velve", un slimnīca sagaida, ka piecu darba dienu laikā, līdz 20.februārim, pārņems jauno A2 korpusu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu