Pensiju pārvaldīšana nav bezmaksas pasākums. Kā noskaidrot, cik daudz tas izmaksā?

TVNET | FINANCENET
Pensionārs. Ilustratīvs attēls.
Pensionārs. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova / LETA

Aptuveni 67 % Latvijas sabiedrības nezina, kāda ir viņu izvēlētā pensijas 2. līmeņa komisijas maksa, turklāt 43 % nezina, kā to noskaidrot, liecina bankas "Citadele" sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veiktās aptaujas rezultāti. Bet, kā uzzināt, cik jāmaksā savas pensijas pārvaldniekam?

Bankas "Citadele" meitaskompānijas "CBL Asset Management" valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis atzīmē, ka

dažādiem pensiju plāniem komisijas maksas Latvijā var atšķirties no 0,08 % līdz pat 1% no uzkrājuma apjoma gadā.

"Mazākas komisijas maksas sniedz iespēju veidot lielāku uzkrājumu, kas ilgākā termiņā var veidot vērā ņemamu starpību," skaidro Purgailis.

Vienlaikus izvēloties, kuram privātajam pārvaldītājam uzticēt savu pensiju uzkrājumu, viņš aicina pievērst uzmanību ne tikai komisijas maksai. Jāizvērtē arī līdzekļu pārvaldnieka profesionalitāte, pieredze un ieguldījumu ienesīguma vēsturiskie rezultāti, savukārt pakalpojuma izmaksām jābūt samērīgām pret saņemto rezultātu.

1. Dodies uz manapensija.lv

Eksperta ieskatā interneta vietne manapensija.lv uzskatāma par sava veida Latvijas pensiju sistēmas ābeci, kurā iespējams uzzināt teju visu par savu uzkrājumu vecumdienām.

Lai noskaidrotu izvēlētā pensijas plāna izmaksas, jādodas uz sadaļu "Pensiju 2. līmenis" un jāizvēlas "Aktuālie dati". Šajā sadaļā var izpētīt visu piedāvāto pensiju plānu sasniegtos rezultātus dažādos laika nogriežņos, pensiju pārvaldnieku ziņojumus, kur atspoguļots, kādos finanšu aktīvos līdzekļi tiek ieguldīti, un citu svarīgu informāciju.

2. Salīdzini kopējo izmaksu koeficientu

Lai sāktu vērtēt komisiju apmēru, nepieciešams atvērt sava izvēlētā pensijas plāna sadaļu. Tālāk iespējams aplūkot katra pensijas plāna pamatinformāciju, tostarp automātiski aprēķinātu kopējo izdevumu koeficientu (KIK). Tas atspoguļo izvēlētā ieguldījumu plāna faktisko izdevumu (atlīdzība līdzekļu pārvaldītājam, līdzekļu turētājam un pārējie ieguldījumu plāna pārvaldes izdevumi) attiecību pret aktīvu vidējo vērtību pēdējā gada ietvaros.

3. Salīdzini pārvaldīšanas izmaksas

Katra plāna aprakstā pieejama arī atsevišķa sadaļa, kas konkrēti iezīmē pārvaldīšanas izmaksas. Tās veido pastāvīgā komisijas maksa, pārvaldīšanas komisija un turētājbankas komisija. Tāpat pensijas pārvaldnieks var piemērot mainīgās komisijas likmi, kas visbiežāk notiek atkarībā no sasniegtā ienesīguma. Šī sadaļa sniedz visaptverošu izmaksu uzskaitījumu, kas pamatā jāskatās, salīdzinot dažādu pensiju pārvaldnieku piedāvājumus.

Kuriem plāniem komisijas maksas būs mazākas?

Pēdējos gados komisiju apmēru samazina pasīvi pārvaldīto jeb tā saucamo indeksu plānu piedāvājumi, apliecina Purgailis. Pasīvi pārvaldītam ieguldījumu plānam nav nepieciešama regulāra profesionāļu klātbūtne plāna pārvaldīšanā – process ir automatizēts un ietver nelielu tiešo speciālistu iesaisti, līdz ar to šiem plāniem komisijas maksas var būt ievērojami mazākas.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par pensijas uzkrājumiem banka "Citadele" kopā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica 2024. gada janvārī, tiešsaistē aptaujājot 1008 iedzīvotājus vecumā no 18 – 74 gadu vecumam.

Uzziņai:

"CBL Asset Management" ir bankas "Citadele" meitasuzņēmums. Banka "Citadele" pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 91,7 miljonu eiro peļņu, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā 2022.gadā. Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" 2022.gada beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Bankas akcionāri ir ASV investīciju kompānijas "Ripplewood" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" un starptautisku investoru grupa (75% plus viena akcija), kā arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (25% mīnus viena akcija).

Svarīgākais
Uz augšu