Ekonomika ir pārsteidzoši daudzpusīgs sektors, kurā katrai nozarei ir savas īpatnības un pievilcība darba tirgū. Salīdzināt algas dažādās valstīs kļūst vēl grūtāk, ja ņem vērā ne tikai algu atšķirības, bet arī dažādus cenu pieauguma tempus un līdz ar to arī reālo pirktspēju. Šeit palīgā nāk Financenet Sviesta indekss.

Šoreiz nolēmām izmantot Sviesta indeksu, lai parādītu darba samaksas atšķirības triju Baltijas valstu svarīgākajās tautsaimniecības nozarēs un to dinamiku. Šāds salīdzinājums ļauj ņemt vērā ne tikai nominālās peļņas lielumu, bet arī ienākumu reālo pirktspēju un to izmaiņas pēdējos gados.

Aplūkosim lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības sektoru – martā vidējā alga tajā Latvijā bija 1,6 tūkstoši eiro (pirms nodokļu nomaksas), kas ir par 4% vairāk nekā pērn martā. Igaunijā šajā nozarē vidējā alga bija 1,9 tūkstoši eiro, bet Lietuvā – 1,8 tūkstoši eiro, gada laikā pieaugot attiecīgi par 27% un 9%.

Šie skaitļi liecina par būtisku ienākumu atpalicību lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā Latvijā salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm. Turklāt šī atšķirība palielinās, jo algu pieaugums Latvijā ir mērenāks nekā kaimiņvalstīs.

Taču aina mainās, ja skatāmies uz šo ienākumu pirktspēju.