Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem, brīdina "Citadele"

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.

Zvana laikā viltvārži stāsta, ka klientam ir beidzies līguma termiņš un pakalpojumu turpmākai saņemšanai ir nepieciešams to atjaunot. Pēc tam, iespējams, tiek pieprasīts ievadīt Smart-ID, MobileSCAN kodu vai veikt citas darbības it kā savas identitātes apstiprināšanai.

"Jāuzsver, ka ne bankas, ne mobilo sakaru operatori nekad nezvanīs un nelūgs klientu bankas kontu piekļuves datus. Tāpat jāatceras, ka mobilo sakaru operatori nerisina ar banku saistītus jautājumus. Aicinām šādus zvanus pārtraukt un šaubu gadījumā sazināties ar savu sakaru operatoru tā oficiālajos saziņas kanālos. Savukārt, ja tomēr bankas konta pieejas dati ir nodoti krāpniekiem, uzreiz par to jāinformē arī banka, lai varētu novērst krāpnieciskas darbības," norāda Roberts Birzgalis, bankas Citadele IT drošības daļas vadītājs.

Kā liecina novērojumi, krāpnieki arī nereti pieprasa viedtālrunī uzstādīt attālinātās piekļuves rīkus, piemēram, AnyDesk un paskaidro, kāda informācija lietotnē jāievada. Ar attālinātās pieejas rīkiem krāpnieki iegūst piekļuvi internetbankai. Tāpat krāpnieki samērā bieži telefonsarunu mēģina novirzīt uz saziņas lietotnēm WhatsApp un Telegram, lai pēc tam pieprasītu upurim dalīties ar ekrāna saturu. Nereti ir arī gadījumi, kad krāpnieki liek izņemt skaidru naudu un atdot to kurjeram, lai it kā parūpētos par naudas līdzekļu drošību.

Iedzīvotājiem jāatceras, ka ne bankas, ne mobilo sakaru operatori nekad neprasīs:

  • uzstādīt attālinātās piekļuves rīkus un dalīties ar viedtālruņa ekrāna saturu;
  • internetbankas piekļuves datus;
  • nodot maksājumu kartes;
  • maksājumu kartes CVV kodu vai PIN kodu;
  • nosaukt kodus, kas nosūtīti īsziņā;
  • konta bilanci;
  • izņemt skaidras naudas līdzekļus un nodot tos glabāšanā.

Pagājušajā gadā banka "Citadele" strādāja ar 91,7 miljonu eiro peļņu, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā 2022.gadā.

Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" 2023.gada beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Aptuveni 75% bankas "Citadele" akciju pieder starptautiskai investoru grupai un citiem mazākuma akcionāriem, ko pārstāv investīciju kompānija "Ripplewood Advisors LLC". Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas īpašumā ir gandrīz 25% akciju.

Svarīgākais
Uz augšu