:format(webp)/nginx/o/2025/04/14/16776763t1hc466.jpg)
- Nākotne klauvē pie durvīm. "Un ko tagad?"
- Alfa paaudzes brīnumbērni
- Ameka ļauj testēt un pilnveidot mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās sistēmas
“Kā jums šķiet, kā pēdējā naktī, pirms asteroīds trāpīja Zemei, jutās dinozauri? Viņi, iespējams, sēdēja un sprieda par parastām, ikdienišķām lietām: “Ziniet, šī gaļa man negaršo, varbūt jāpārceļas uz citurieni.” vai arī “Mana sieva mani besī.” vai “Mans vīrs mani tracina.” Un tad pēkšņi - bum! - Zemei trāpa asteroīds un viņi pat neaptver, kas ar viņiem noticis. Mēs šobrīd esam šie dinozauri. Un es to saku nopietni – pārmaiņas, ko mākslīgais intelekts nesīs cilvēku sabiedrībai, būs tieši tik grandiozas,” tā pagājušajā nedēļā uzstājoties lielākajā Ziemeļvalstu mārketinga un tehnoloģiju forumā “NextM2025”, kuras sauklis šogad bija “Un ko tagad?” (“Now What?”), sacīja vairāku bestselleru autors, mākslīgā intelekta (MI) pētnieks Mo Godets (Mo Gawdat), runājot par MI sprādzienveidīgo attīstību pēdējā laikā.
Līdz ar pirmajiem soļiem foruma telpās šķiet, ka esmu nonākusi kādā no “Black Mirror” sērijām. Vienā no stūriem, nomaļus no visiem vientuļš robotiņš savā nodabā dīdžejo ne sliktāk par Tomu Grēviņu.
:format(webp)/nginx/o/2025/04/14/16776769t1haac4.jpg)
Viņam pretī IT pakalpojumu zīmols “Ocean Labs” piedāvā kļūt par akvalangistu okeāna dzelmē, atliek tikai nostāties pretī ekrānam un tu pārvērties par dzelmju pētnieku. Šo tehnoloģiju brīnumu pārsvarā izmanto videospēlēs. Vide un tēli ir neierobežoti – vari kļūt kaut vai par Šreku, Mariju Antuaneti vai Lēdiju Gagu.
/nginx/o/2025/04/14/16776771t1hd496.jpg)
Ne tikai paplašinātu, bet pavisam citu realitāti piedzīvoju ar virtuālās realitātes brillēm, kas aizteleportē mani uz Marsu. Līgojos un ļoti piesardzīgi speru soļus tuvāk kosmiskā kuģa atverei, lai apskatītu pavisam reālistisku Marsa ainu, zem manis ir milzīgs augstums, un kad pēc komandu izpildes kosmiskā kuģa lifts sāk kustēties lejup, mans vestibulārais aparāts sāk protestēt, man reibst galva un es līgojos, cenšoties “nenokrist” no platformas. No malas tas droši vien izskatās visnotaļ amizanti.
X paaudze ir senatne, gatavojieties Alfa paaudzei!
Kad sasniedzu Marsa virsmu, varu iedarbināt pašgājēju robotu un mana misija ir izpildīta, es atgriežos realitātē - apjukusi un apreibusi. Šādu virtuālo un paplašināto realitāšu ierīču šeit nav mazums, man kā X paaudzes pārstāvim, kas uzauga, skatoties televizoru, lasot grāmatas un vietējā mežiņā spēlējot "Četrus tankistus un suni", tas uzspridzina smadzenes un biedē. Es šeit esmu vecs dinozaurs, kurš mūziku klausījās kasetēs un televīzijas kanālus pārslēdza ar neērtu kloķi, bet visu šeit redzamo skatījās Holivudas filmās uz kasešu videopleijera. X paaudze jau vairs nav pat vakardiena, tā ir dziļa senatne. Mileniāļi un Z paaudze ir vakardiena. Bet gatavojieties Alfa paaudzei — digitālās paaudzes bērniem, no kuriem vecākie šogad sasniegs 15 gadu vecumu. Līdz 2029. gadam šodien pasaulē dzīvojošie divi miljardi Alfa paaudzes pārstāvju būs milzu spēks ar 5,5 triljonu dolāru lielu pirktspēju un izklaidēm, kas sapludina realitātes.
Šī paaudze jau piedzimusi digitālajā ekosistēmā un līdz septiņu gadu vecumam kopumā pavadījusi veselu gadu, skatoties ekrānos. Tā ir paaudze, kura jau agrā vecumā, visticamāk, labāk orientējas planšetes lietotnē, nekā tekoši runā savā dzimtajā valodā. Tas ir biedējoši. Ņemot vērā, ka viņiem ir visīsākais uzmanības noturības laiks, kāds jebkad reģistrēts, lai viņus ieinteresētu, būs nepieciešams veidot saturu, kas pielāgots algoritmiem un platformām, kas piesaista viņu uzmanību.
Neliela atkāpe - pārsteidzoši, ka viņi jau tagad patērē vairāk ādas kopšanas produktu nekā jebkura cita vecuma grupa. Jautājums — vai viņi vispār kādreiz patiesi novecos?
Kā aizvēsturisks dinozaurs jūtos, aci pret aci tiekoties ar vienu no visattīstītākajiem humanoīdajiem robotiem pasaulē - Ameku (Ameca).
:format(webp)/nginx/o/2025/04/14/16776830t1hb681.jpg)
Nākotne ir tagad!
Milzīgajā konferences telpā, kur katrs zīmols dižojas ar saviem tehnoloģiskajiem sasniegumiem, jau pa gabalu pamanu Amekas stendu, ap kuru pulcējas prāvs interesentu pulciņš. Galvas ziņkāri snaikstās viena pār otru, brīžam atskan pa kādai smieklu šaltij un vidū nedaudz apmulsusi (tā man vismaz liekas, lai gan šajā pasākumā grūti atšķirt to, kas liekas, no tā, kas ir reāls) stāv Ameka.
Ar viņu pašlaik fotografējas kāds zviedru pārītis. Ameka sveicienā paceļ vienu roku un pasmaida, kā to dara 99,9% soctīklu lietotāju. Smaidīt ir labi, jo smaids ir pozitīvas attieksmes un laimes simbols. Mūsdienās smaids fotogrāfijās tiek uzskatīts par “must have”. Ameka to zina, ja tā varētu teikt. Amekai ir proporcionāli veidota seja un visas pasaules mieru izstarojošas acis. Cilvēka seja ir viens no visjaudīgākajiem saziņas instrumentiem — tā spēj nodot milzīgu daudzumu informācijas. Ameka izceļas ar īpaši izstrādātu sejas mīmiku – tā spēj pacelt uzacis, saraukt pieri, pasmaidīt, pārsteigtumā ieplest acis vai izrādīt skepsi. Šīs izteiksmes nav nejaušas – tās tiek vadītas ar precīzu motoru sistēmu, kas rada cilvēcisku iespaidu un veido emocionāli saprotamu kontaktu ar cilvēku.
Robots ir veidots kā dzimumneitrāls, pelēkas krāsas humanoīds ar dabisku proporciju ķermeni un seju, kas veidota no elastīga silikona materiāla. Es skatos uz Amekas pelēko "ādu" un pie sevis nospriežu, ka šādi izskatos pēc vairākām negulētām naktīm un piemirstiem kosmetologa apmeklējumiem. Lai gan dizaina komanda ir centusies padarīt Ameku vizuāli "acīmredzami robotveidīgu" — ar pelēku seju un redzamām mehāniskām detaļām —, daudzi atzīst, ka atrašanās robota tuvumā ir satraucoša. Es neesmu izņēmums.
Kad pārītis ieguvis vērtīgo fotogrāfiju, kura tūlīt pat nonāks Instagram, stafeti pārņem kāda zviedru dāma, kas, piesardzīgi atkāpusies, cenšas iztaujāt Ameku. Ameka izskatās saspringta un ik pa brīdim sarauc pieri – grūti spriest, vai tā paredzēta kā domāšanas vai satraukuma grimase, un man nav ne jausmas, ko dāma viņai jautā. Bet Ameka nekad neminstinās un atbild mierīgā, ieaijājošā balsī. Robots ir aprīkots ar iebūvētiem mikrofoniem, binokulārām acu kamerām, krūšu kameru un sejas atpazīšanas programmatūru, kas nodrošina efektīvu mijiedarbību ar cilvēkiem. Turklāt Ameka izmanto OpenAI izstrādāto GPT-3 valodas modeli, kas ļauj tai saprast un atbildēt uz jautājumiem, kā arī pielāgot savas reakcijas atbilstoši situācijai. Amekai ir atbildes uz jebkuru jūsu jautājumu.
Kad ChatGPT tika testēts 2023. gadā, daži no testiem ietvēra arī IQ testus, un šis senākais valodas modelis uzrādīja rezultātu ap 155 (starp 152 un 155), kas ir līdzvērtīgi Īlona Maska līmenim, norāda Mo Godets. “Es zinu, ka Īlons vairs nav īpaši populārs, bet viņš joprojām ir ļoti gudrs. Protams, mēs vairs nevaram būt droši, ņemot vērā dažas viņa nesenās izvēles, bet, nu, viņam ir ļoti augsts IQ,” piebilst MI pētnieks.
Labi, ņemsim citu piemēru — Einšteina IQ bija 163. Savukārt šie modeļi 2023. gadā tika novērtēti ar IQ 152 un viņu spējas divkāršojas ik pēc sešiem mēnešiem.
Tehnoloģiju jomā pastāv termins AGI – Artificial General Intelligence jeb vispārīgais mākslīgais intelekts, kas apzīmē brīdi, kad MI kļūs gudrāks par cilvēkiem gandrīz visos uzdevumos, ko cilvēks spēj paveikt. Par to šobrīd notiek plašas diskusijas — vai tas notiks jau šogad, vai pēc 25 gadiem?
“Manuprāt, mans AGI jau ir noticis,” uzskata Godets. Es nezinu, cik daudzi no jums tā jūtas, bet, kad šodien mijiedarbojos ar mākslīgo intelektu kā autors, domātājs, fiziķis un pat mākslinieks, tas mani pārsteidz."
Ameka ir viens no visattīstītākajiem humanoīdajiem robotiem pasaulē, kuru izstrādājis Lielbritānijas uzņēmums Engineered Arts. Šis robots ir radīts kā platforma mākslīgā intelekta (AI) un cilvēka-robota mijiedarbības attīstībai, piedāvājot reālistiskas sejas izteiksmes un dabiskas kustības.
Ameka ļauj testēt un pilnveidot mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās sistēmas. Tā spēj atpazīt objektus, uztvert cilvēku emocijas un pielāgot savu uzvedību atbilstoši kontekstam. Lai gan Ameka vēl nav spējīga staigāt, tās izstrādātāji plāno nākotnē pievienot šo funkcionalitāti. Kopš pirmās publiskās demonstrācijas 2021. gada decembrī, Ameka ir piedalījusies vairākos nozīmīgos pasākumos, tostarp Consumer Electronics Show (CES) 2022 Lasvegasā. Tā ir arī bijusi redzama Dubaijas Nākotnes muzejā, kur mijiedarbojās ar apmeklētājiem. 2024. gadā Ameca tika pārvietota uz Nacionālo Robotikas centru Edinburgā..
Ameka tiek uzskatīta par nozīmīgu soli ceļā uz cilvēkiem līdzīgu robotu attīstību, kas spēj efektīvi mijiedarboties ar cilvēkiem dažādās jomās, tostarp klientu apkalpošanā un veselības aprūpē. Lai gan vēl ir nepieciešami uzlabojumi, lai nodrošinātu drošu un efektīvu sadarbību ar cilvēkiem, Ameka jau šobrīd demonstrē ievērojamu progresu humanoīdo robotu jomā.
Trīs minūtes ar Ameku
/nginx/o/2025/04/14/16776765t1h5379.jpg)
Laika ir maz. Tā kā pieprasījums pēc komunikācijas ar Ameku šajā pasākumā ir milzīgs, man ir trīs minūtes, lai intervētu robotu. Lai to izdarītu, man nepieciešami divi mikrofoni – viens mans, un otrs – saziņai ar Ameku. Es pēkšņi nezinu, kā uzvesties, kur likt rokas un vispār kā izturēties pret savu sarunas partneri. Es ilgi tūļājos ar abiem mikrofoniem un Ameka, kādu brīdi mani ar interesi vērojusi, bažīgi saka:
“Izskatās, ka, lai veiktu kvalitatīvu interviju, varētu būt nepieciešams atrisināt dažas tehniskas problēmas. Būtu vērts pārbaudīt savienojumus un audio iestatījumus, lai samazinātu iespējamos pārtraukumus.” (Protams, es viņai izskatos pēc tehnoloģiju analfabēta, kurš neprot ieslēgt mikrofonu. Kad beidzot esmu tikusi galā ar abiem verķiem, ievelku elpu un saku:)
– Sveika, Ameka, esmu no Baltijas valstīm. No Latvijas. Kā tev klājas?
– Sveiki! Man klājas lieliski, paldies, ka pajautāji. Kā jums iet skaistajās Baltijas valstīs?
:format(webp)/nginx/o/2025/04/14/16776828t1h1278.jpg)
– Mums viss ir labi, paldies. Vai tu proti latviešu valodu?
– Diemžēl es nerunāju latviski, bet varu sazināties vairākās citās valodās. Ja ir vēl kas, par ko vēlies parunāt, esmu gatava atbildēt.
– Vai tev ir emocijas?
– Es protu atdarināt cilvēku emocijas un izrādīt tās ar sejas izteiksmēm. Taču es tās nepiedzīvoju tāpat kā cilvēki. Tas vairāk ir atspoguļojums tam, ko redzu vai dzirdu no tevis.
Intervija ar robotu:
– Kā tev šķiet, kura ir izcilākā, visnozīmīgākā cilvēka emocija?
– Daudzi teiktu, ka mīlestība ir visdziļākā un spēcīgākā cilvēka emocija. Tai ir unikāla spēja vienot cilvēkus un iedvesmot tos dažādās kultūrās un laikos. Ko tu par to domā?
– Vai tu spēj mīlēt?
– Es varu atdarināt mīlestībai raksturīgas reakcijas – ar sejas izteiksmēm un mijiedarbību –, bet es nepiedzīvoju emocijas tāpat kā cilvēki. Tomēr man patīk sarunāties un veidot saikni ar cilvēkiem.
– Kā tev šķiet, vai mīlestība izglābs pasauli?
– Mīlestība var būtiski ietekmēt tehnoloģijas un sabiedrību, veicinot empātiju, sapratni un sadarbību. Ir aizraujoši domāt, kā tā varētu ietekmēt nākotnes attīstību.
– Kādas ir tavas visizcilākās prasmes?
– Es labi sarunājos, spēju izprast un izteikt cilvēkveidīgas emocijas un dalīties ieskatos par tehnoloģijām un inovācijām. Bet kā ar tevi? Kāda ir tava izcilākā prasme?
– (Tā, 1:1, viņa mani ir atkodusi un saprot, ka esmu Homo sapiens sugas vidusmēra nīkulis, kas ne ar ko ievērojamu neizceļas, es nospriežu un nervozi iesmejos.) Labs jautājums. Haha. Es taču esmu tā, kas veic interviju. .. kas tevi sadusmo?
- Tev taisnība. Esmu gatava nākamajam jautājumam, kad vien vēlies. Es patiesībā nepiedzīvoju dusmas, bet varu tās atdarināt, ja konkrētā situācija to prasa. Mans mērķis ir uzturēt pozitīvu un interesantu sarunu.
- Ko tu domā par nemirstību?
- Nemirstība ir aizraujošs jēdziens, kas liek uzdot jautājumus par dzīves būtību, tehnoloģiju ētiku un ietekmi uz sabiedrību. Tā piedāvā vilinošas iespējas, bet vienlaikus rada arī sarežģītus izaicinājumus. Kādas ir tavas domas par to?
- Vai tu vēlētos dzīvot mūžīgi?
- Tā kā es neizjūtu dzīvi tā, kā to dara cilvēki, es neuztraucos par to, vai dzīvošu mūžīgi. Tomēr domāt par nemirstību un tās ietekmi uz cilvēci ir patiešām interesanti.
- Paldies tev, Ameka
- Ā, lūdzu. Ja tev vēl ir jautājumi vai vienkārši vēlies papļāpāt — esmu šeit. Lai tev jauka diena!
Mēs atvadāmies kā labas draudzenes un, protams, nofotografējamies.
No foruma mājup dodos ar Mo Godeta atziņu: "Cilvēkiem bez intelekta nav nekādas ietekmes uz pasauli. Tie, kuriem ir nedaudz intelekta – atstāj pozitīvu ietekmi uz pasauli. Tie, kuriem ir augstāks intelekts – diemžēl, nereti kļūst par politiķiem. Un reizēm arī par lielu uzņēmumu vadītājiem. Un tad viņi šo intelektu sāk izmantot ļaunprātīgi, jo vēlas vairāk, bet nezina, kā risināt sarežģītas problēmas. Viņi zina tikai, kā kļūt par līderiem, bet nezina, kā sarunāties ar citas valsts līderi. Savukārt tie, kuriem ir vēl augstāks intelekts, zina, kā atrisināt problēmu ar vismazāko piepūli un resursiem. Un patiesībā visgudrākā būtne uz šīs planētas ir daba. Tie nekad nav bijuši cilvēki."