/nginx/o/2025/04/22/16791215t1h4cff.jpg)
Plānota jauna atalgojuma noteikšanas kārtība publiskas personas pārvaldītās kapitālsabiedrībās, liecina Valsts kancelejas sagatavotais Ministru kabineta noteikumu projekts.
Plānots, ka kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētāja un padomes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības maksimālais apmērs nepārsniegs Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicēto valstī strādājošo iepriekšējā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēru, kas noapaļots pilnos eiro un kam piemērots koeficients.
Valdes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamais koeficients mazās komerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās būs ne vairāk kā "5", vidējās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā "8", bet lielās - ne vairāk kā "10".
Valdes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamais koeficients mazās no publiskas personas atkarīgās komerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās būs ne vairāk kā "4", vidējās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā "6,5", bet lielās - ne vairāk kā "8".
Valdes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamais koeficients mazās no publiskas personas atkarīgās nekomerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās būs ne vairāk kā "3", vidējās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā "5", bet lielās - ne vairāk kā "6,5".
Paredzēts, ka kapitālsabiedrības valdes locekļa mēneša atlīdzību noteiks līdz 75% no valdes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības.
Noteikumu projekts paredz, ka padomes priekšsēdētāja mēneša atlīdzību nosaka ne lielāku par 30% no valdes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības. Kapitālsabiedrības padomes priekšsēdētāja vietnieka un padomes locekļa mēneša atlīdzību nosaka līdz 75% no padomes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības, bet ne mazāku par valstī noteikto minimālo mēneša darba algu.
Padomes priekšsēdētāja mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamais koeficients mazās kapitālsabiedrībās būs ne vairāk kā "1,5", vidējās - ne vairāk kā "2,4", bet lielās - ne vairāk kā "3".
Tāpat noteikumu projektā paredzēts, ka, nosakot mēneša atlīdzību, ņem vērā, ka tā ir pamatota, konkurētspējīga un atbilstoša kapitālsabiedrības mērķiem un sasniedzamajiem rezultātiem.
Nosakot mēneša atlīdzību, būs ievēro šādus nosacījumus - valdes locekļa mēneša atlīdzības apmērs nepārsniedz vadības atlīdzības fiksētās daļas vidējo apmēru līdzīga lieluma (neto apgrozījums, bilances kopsumma, darbinieku skaits) kapitālsabiedrībās privātajā sektorā vai - atsevišķos gadījumos - nozarē, kurā attiecīgā kapitālsabiedrība darbojas.
Paredzēts, ka komerciālās kapitālsabiedrībās mēneša atlīdzībai jābūt konkurētspējīgai ar privāto sektoru, lai piesaistītu profesionālus un kompetentus valdes un padomes locekļus.
Tāpat paredzēts, ka no publiskas personas atkarīgā komerciālā un nekomerciālā publiskas personas kapitālsabiedrībā mēneša atlīdzības apmēru nosaka, ņemot vērā kapitālsabiedrības darbības komerciālo raksturu, ieņēmumu avotus, deleģēto publiskās pārvaldes uzdevumu apjomu, konkurences apstākļus un pašu ieņēmumu īpatsvaru kopējos ieņēmumos.
Plānots, ka valdes un padomes locekļu mēneša atlīdzības apmēru pārskata (paaugstinot, saglabājot esošo vai samazinot) reizi gadā pēc kapitālsabiedrības gada pārskata apstiprināšanas un darbības rezultātu pārskata gadā izvērtēšanas.
Plānots noteikt, ka valstī strādājošo iepriekšējā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēra palielināšanās nav pamatojums lemšanai par valdes vai padomes locekļu mēnešalgas paaugstināšanu.
Noteikumu projekts paredz, ka atsaukšanas pabalstu var paredzēt tikai tad, ja valdes loceklis no amata atsaukts pirms pilnvaru termiņa beigām un ja atsaukšana nav saistīta ar pilnvaru pārkāpšanu, pienākumu neizpildi vai nepienācīgu izpildi, kā arī ar kaitējuma nodarīšanu sabiedrības interesēm.
Atsaukšanas pabalstu var pielīgt ne vairāk kā triju mēnešu atlīdzības apmērā, ja valdes loceklis zaudē amatu sabiedrības reorganizācijas vai likvidācijas gadījumā. Ņemot vērā minēto, slēdzot pilnvarojuma līgumu ar valdes locekli, pusēm jāvienojas par to, vai atsaukšanas pabalsts tiek pielīgts, kā arī attiecīgi par atsaukšanas pabalsta noteikšanas nosacījumiem.
Dalībnieku sapulcei vai padomei, izskatot jautājumu par padomes vai valdes locekļu atlīdzību, jāņem vērā, ka saskaņā ar Kapitālsabiedrību pārvaldības likuma pārejas noteikumiem laikposmā no 2025.gada 1.janvāra līdz 2026.gada 31.decembrim publiskas personas kontrolētās kapitālsabiedrībās, publiski privātās kapitālsabiedrībās, publiskas personas kapitālsabiedrībās un to atkarīgajās kapitālsabiedrībās valdes un padomes locekļu atlīdzība tiek noteikta, nepārsniedzot to atlīdzību, kāda valdes vai padomes loceklim bija noteikta pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienā.
Minētajā laikposmā valdes vai padomes locekļa atlīdzību var palielināt ne vairāk kā par 2,6% virs pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienā noteiktās atlīdzības apmēra tikai tādā gadījumā, ja valdes vai padomes locekļa atlīdzība 2023. un 2024.gadā netika palielināta.
Tāpat noteikumu projektā ir ietverts regulējums kapitālsabiedrības valdes un padomes locekļu skaitam atkarībā no kapitālsabiedrības iedalījuma kategorijā pēc lieluma un grupā pēc finansējuma avotiem.
Tostarp mazās komerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā divi valdes locekļi un ne vairāk kā trīs padomes locekļi. Vidējās kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā trīs valdes locekļi un ne vairāk kā pieci padomes locekļi, savukārt lielās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā pieci valdes locekļi un ne vairāk kā septiņi padomes locekļi.
No publiskas personas atkarīgās komerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā viens valdes loceklis un ne vairāk kā trīs padomes locekļi. Vidējās kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā divi valdes locekļi un ne vairāk kā trīs padomes locekļi, savukārt lielās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā trīs valdes locekļi un ne vairāk kā pieci padomes locekļi.
Savukārt no publiskas personas atkarīgās nekomerciālās publiskas personas kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā viens valdes loceklis un ne vairāk kā trīs padomes locekļi. Vidējās kapitālsabiedrībās varēs būt ne vairāk kā viens valdes loceklis un ne vairāk kā trīs padomes locekļi, savukārt lielās kapitālsabiedrībās - ne vairāk kā divi valdes locekļi un ne vairāk kā pieci padomes locekļi.