Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

NMPD darbinieki pašaizsardzībai "bruņosies" ar gāzes baloniņiem

Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas deputāti ceturtdien, 22. maijā, trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku tiesības izmantot gāzes baloniņus.

Ar pieņemtajiem grozījumiem NMPD darbiniekiem būs tiesības izmantot individuālās ķermeņa kameras izsaukuma laikā, ja pastāv dzīvības vai veselības apdraudējums.

Ieraksti tiks izmantoti kā pierādījumi likumpārkāpumu izvērtēšanai.

Ieraksti būs izmantojami tikai situācijas un apdraudējuma izvērtēšanai un nepieciešamības gadījumā tiks nodoti kompetentajām institūcijām. Ja netiks konstatēts NMPD brigādes darbinieka dzīvības un veselības apdraudējums, ieraksts automātiski tiks dzēsts 48 stundu laikā.

Lai arī NMPD brigādēs ir SOS poga un automašīnās darbojas salona kameras, izsaukuma vietās, piemēram, kāpņu telpās, nomaļās vietās vai dzīvokļos, NMPD brigādes darbinieki bieži vien paliek pilnībā neaizsargāti. Tieši šādās situācijās ķermeņa kameras kļūst par būtisku juridiskās aizsardzības garantiju, skaidro dienestā.

Likuma grozījumi paredz arī iespēju izmantot gāzes baloniņu gadījumos, kad pastāv tiešs un tūlītējs apdraudējums dzīvībai vai veselībai. To lietošana atļauta tikai galējas nepieciešamības apstākļos - pašaizsardzībai, lai aizstāvētos. Tie nekādā gadījumā netiks izmantoti bez pamatota iemesla, norāda NMPD.

Izmaiņas bija nepieciešamas, lai uzlabotu NMPD darbinieku drošību, jo tie bieži saskaras ar agresīviem pacientiem vai viņu piederīgajiem, kas apdraud viņu veselību un dzīvību, teikts anotācijā.

NMPD vadītāja Liene Cipule iepriekš informējusi par vairākiem gadījumiem, kad dienesta darbinieki guvuši traumas. Piemēram, vienā gadījumā iedzīvotājs bijis bruņots ar nazi un sadūris darbinieku krūtīs.

Dienesta darbinieki mēdz saskarties ar dažādiem izsaukumiem. Tostarp daļā izsaukumu darbinieki saskaras ar iedzīvotājiem, kas atrodas dažādu apreibinošu vielu stāvoklī, tāpēc uzvedas agresīvi. Tāpēc darbinieki nereti ir pakļauti situācijām, kurās pastāv fizisku uzbrukumu risks. Šādiem atgadījumiem un riskiem darbinieki pakļauti bieži, tāpēc gāzes baloniņi, kā arī ķermeņa novērošanas kameras ir būtisks risinājums, lai nodrošinātu NMPD darbinieku drošību, uzsvērusi Cipule.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) norādījis, ka šie grozījumi ir valstiska atbildība pret cilvēkiem, kuri katru dienu glābj dzīvības, nezinot, kas viņus sagaida. Veselības ministrijai tas bijis stratēģisks uzdevums, pie kura strādāts ilgstoši un mērķtiecīgi, atzina Abu Meri.

Saskaņā ar NMPD datiem, 2022.gadā ir bijuši desmit uzbrukumi, kuros cieta brigādes mediķi, savukārt 2023.gadā bijuši jau 20 šādi gadījumi.

Kā skaidro NMPD, ķermeņa kameras pierādījušas savu efektivitāti gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Piemēram, Rīgas pašvaldības policija norādījusi, ka pēc ķermeņa kameru ieviešanas būtiski samazinājies agresijas gadījumu skaits. Līdzīgas tendences novērotas arī Londonas neatliekamās palīdzības dienestā, kur kameras jau kļuvušas par standarta aprīkojumu un sekmīgi attur no konflikta eskalācijas.

Kā iepriekš informējusi Veselības ministrijas (VM) parlamentārā sekretāre Dace Kļaviņa, jau šobrīd iegādātas 200 ķermeņa kameras un 810 gāzes baloniņi par kopējo summu 301 616 eiro. Turpmāk šos līdzekļus VM apņēmusies nodrošināt no VM budžeta līdzekļiem.

Kā informē dienestā, šobrīd notiek aktīvs darbs pie tehnisku jautājumu risināšanas, ķermeņa kameru testēšanas un apmācību programmas sagatavošanas. Paredzētas papildus darbinieku apmācības par drošību izsaukumu laikā, konfliktsituāciju vadību un rīcību paaugstināta riska apstākļos.

NMPD turpina ciešu sadarbību ar Valsts policiju (VP). Ja pret brigādes darbiniekiem izsaukumu laikā tiek vērsta fiziska vai verbāla agresija, vai tiek tīši bojāts NMPD aprīkojums, dienests nekavējoties vēršas VP nodarījuma izvērtēšanai un vainīgo personu saukšanai pie atbildības. Vairākos gadījumos uzsāktie kriminālprocesi rezultējušies ar uzbrucējiem piemērotiem reāliem brīvības atņemšanas sodiem, kā arī piespriestas morālās un materiālās kompensācijas cietušajiem.

Komentāri

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu