Jautājums ekspertei: vai ūdens neizstaipa kuņģi?

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Flickr/Pink Sherbet

Ja dienā izdzer ļoti daudz ūdens – 2, 5 litrus - vai tas organismam nav par daudz? Varbūt tas izstaipa kuņģi, kā rezultātā gribas ēst vairāk, nekā vajadzētu? Sieviešu klubam to jautā kāda mūsu lasītāja. Atbildi noskaidrojam, iztaujājot uztura speciālisti Inesi Siksnu.

Ja divus litrus ūdens izdzer uzreiz, tad var rasties diskomforta sajūta, bet citādāk – dienas laikā šāds izdzertā ūdens daudzums nemaz nav par lielu. Arī kuņģi ūdens neizstaipa, jo, iekļūstot tajā, ūdens uzreiz gar kuņģa iekšējās sienas rievām virzās tālāk. Šķidruma virzība organismā notiek ļoti ātri.

Par daudz šķidruma izdzert nav iespējams.

Ja organismam trūkst šķidruma, šūnas nespēj pietiekami labi funkcionēt un trūkst enerģijas.

Lai precīzi aprēķinātu, cik tieši tavam organismam ir ieteicamais šķidruma limits dienā, ķeries klāt pie aprēķiniem. 35 ml ūdens reizini ar sava svara kilogramu skaitu. Tas nozīmē,

ja, piemēram, tu sver 60 kilogramus, tad dienā tev ir jāizdzer 2,1 litrs ūdens (60 X 35).

Tajās dienās, kad tev ir ieplānotas fiziskās aktivitātes un tās ilgst vismaz stundu, pie nepieciešamā ūdens daudzuma pieskaiti vēl vienu litru.

Vēl viens paņēmiens, kā noteikt, vai nedzer par maz: paraugies, kādā krāsā ir tavs urīns. Ja tas ir tumšāks, tad organismam ir par maz šķidruma. Veselīgā krāsa – gaiši dzeltens.

Vai maz jāsatraucas par to, ka kuņģis izstaipīsies? Patiesībā nē! Jā, iespējams tas nedaudz ietekmēs sāta sajūtas rašanās ilgumu, bet uz to koncentrēties nevajadzētu. Tā vietā pa dienu rūpīgi plāno savu ēdienkarti. Uzraugi, lai tajā ir gana daudz šķiedrvielu, jo tieši tās veido organismā sāta sajūtu.

Tāpat ikkatru ēdienreizi mēģini plānot lēnu un nesteidzīgu.

Tas ir vajadzīgs, lai nenokavē brīdi, kad tavas smadzenes visam organismam sūta informāciju, ka ēsts jau gana.

Kā rodas sāta sajūta? Mūsu organismā ir tāda viela – leptīns. Tas izstrādājas tad, kad tauku šūnas jūtas paēdušas. Tad leptīns "ceļo" uz smadzeņu hipofīzi un saka – organisms jūtas paēdis. Lai neapēstu par daudz, svarīgi ēst lēnām un izbaudot katru ēdienreizi.

Bet ar sāta sajūtu ir interesanti: ja uzreiz to nekonstatēsi un turpināsi ēst, nākamajā ēdienreizē būs jāēd vairāk, līdz organisms sajutīsies paēdis. Tas ir līdzīgi kā ar sāli. Sākumā vajag tikai nedaudz un to jūti, bet, lietojot to vairumā, garšas kārpiņas pie sāls pierod un nākamreiz grib ēdienu izbaudīt vēl sāļāku.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu