Kurus rīsus izvēlēties?.

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pirms gadiem desmit tāds jautājums nemaz neradās: mamma sūtīja bērnu uz veikalu ar norādi: nopērc (vienkārši) rīsus. Tagad vienkārši rīsus pērk tikai neinformēti cilvēki.

Ir vērts iegaumēt, ka rīsu uzturvērtība atkarīga no to apstrādāšanas pakāpes. Izšķir dabiskos jeb brūnos rīsus, tvaicētos (parboiled) un pulētos. Dabiskajos – brūnajos rīsos ir visvairāk vērtīgu vielu, jo tie ir vismazāk apstrādāti un tieši rīsu apvalks un dīglis ir vitamīnu B1, B2, niacīna un dzelzs avots. Visos rīsos ir ogļhidrāti, mazliet olbaltumvielu, bet gandrīz nemaz nav tauku, tāpēc 100 g vārītu rīsu ir tikai aptuveni 90 kcal. Tomēr brūnie rīsi ir visbarojošākie – Austrumos tie ir vienīgie rīsi, ko dod maziem bērniem. Turklāt rīsu apvalka balastvielas veicina labu zarnu darbību. Daudzās brūnajos rīsos esošās aminoskābes ir vērtīgs papildinājums ar citiem produktiem uzņemtajām olbaltumvielām. Tvaicētajiem (parboiled) rīsiem virskārtiņa tiek nopulēta, taču vispirms rīsus iemērc 70 grādus karstā ūdenī un ūdenī šķīstošie vitamīni un minerālvielas ar tvaiku tiek iespiesti no ārējā slāņa dziļāk rīsu graudā. Tāpēc arī pēc rīsu attīrīšanas no apvalciņa tajos paliek vēl 80% vitamīnu un minerālvielu. Tvaicētie rīsi jāvāra īsāku laiku, un turklāt tie vārot nesalīp. Taču arī pavisam prasti baltie rīsi nesalips, ja pirms vārīšanas tos nomazgāsiet, nosusināsiet uz koka dēlīša vai dvieļa un mazliet apcepsiet eļļā. Taču baltie – pulētie rīsi, kuriem vērtīgais apvalciņš vienkārši noskrāpēts, saglabājuši vairs tikai 1/3 sākotnējo barības vielu. Savukārt ātri pagatavojamajiem rīsiem, kuriem pietiek tikai uzliet karstu ūdeni, vairs nav tikpat kā nekādas uzturvērtības. Jo vairāk rīsos ir salauzītu graudu, jo vairāk tie tikuši slīpēti. Pasaulē ir vairāk nekā 35 rīsu šķirnes, bet dažas no tām ir īpašas pieminēšanas vērtas. Basmati Vārds basmati nozīmē smaržīgie. Šie rīsi ierobežotā daudzumā aug Himalaju piekājē un savu īpašību, kā arī lielisko augšanas apstākļu dēļ tiek uzskatīti par labākajiem pasaulē. Basmati rīsi var tikt izmantoti pārtikā pat daudzus gadus pēc novākšanas, jo glabājot nezaudē kvalitāti - tāpat kā labs vīns. Melnie jeb savvaļas rīsi Tie ir laba dažādu salātu un saldo ēdienu sastāvdaļa. No botāniskā viedokļa tie nemaz nav rīsi, bet gan Ziemeļamerikā un Ziemeļāzijā ūdeņu piekrastēs augošas zāles sēklas. Melnie rīsi līdz pat šai dienai aug tikai savvaļā, tāpēc arī ir krietni dārgāki par kultūraugiem. Tajos ir par 14% vairāk proteīnu nekā baltajos rīsos: olbaltumvielu ziņā savvaļas rīsi pārspēj visus graudaugus. Ar kādā ķīniešu veikalā nopirktiem sveramajiem melnajiem rīsiem vairākus gadus Lieldienās krāsoju koši melnas olas :) Ar tiem, kas tiek pārdoti paciņās, jums gan nekas tāds neizdosies, bet ēšanai gan tie ir garšīgi! Labu apetīti!

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu