Latvijā piektdien būs novērojams daļējs Saules aptumsums

BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AP/Scanpix

Latvijā 20.martā būs novērojams daļējs Saules aptumsums, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB).

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos - sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2010.gada 4.janvārī, bet nākamais būs novērojams tikai pēc sešiem gadiem – 2021. gada 10.jūnijā.

20.martā aptumsuma maksimuma brīdī Latvijā tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.

Aptumsums Rīgā sāksies plkst.10.56, maksimālā fāze būs plkst.12.05, bet aptumsums beigsies plkst.13.14. Latvijas ziemeļrietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat divām minūtēm ātrāk, bet dienvidaustrumu daļā – līdz pat divām minūtēm vēlāk.

Rīgā organizēti 20.marta Saules aptumsuma novērojumi notiks Ķīpsalā skvērā pie «Swedbank» centrālās ēkas.

Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) Rīgā būs 0,77, Latvijas ziemeļrietumos – 0,80, bet dienvidaustrumos – 0,74. 2021.gada aptumsuma fāze Rīgā būs vien 0,31. Tuvākais Saules aptumsums, kas būs ne mazāk ievērojams kā šā gada aptumsums, Latvijā būs novērojams 2026.gadā (fāze 0,84).

Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, joslā starp Islandi un Britu salu arhipelāgu un Ziemeļu ledus okeānā 20.martā būs novērojams pilns Saules aptumsums. Pilnā aptumsuma josla šķērsos arī Svalbāras arhipelāgu. Tieši no šīs vietas pilnu Saules aptumsumu vēros arī ceļotāju grupa no Latvijas, kuras dalībniekiem ir vairāku Saules aptumsumu novērojumu pieredze dažādās pasaules vietās.

Pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā. Pastāv arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Tāds Latvijā būs vērojams 2039.gadā. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci, un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra – tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu