«ABLV Bank» neesot šķēršļu pildīt tās emitēto un biržā iekļauto ASV dolāros nominēto obligāciju nostiprinātās saistības

FOTO: Ieva Čīka/LETA

«ABLV Bank» nav šķēršļu pildīt tās emitēto un biržā «Nasdaq Riga» iekļauto ASV dolāros nominēto obligāciju nostiprinātās saistības, teikts bankas paziņojumā biržai.

«ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (»FinCEN«) ziņojuma priekšlikums neietekmē «ABLV Bank» obligāciju turētājus, jo vērtspapīri, tostarp «ABLV Bank» obligācijas, kas pieder mūsu klientiem, tiek glabāti atsevišķi no vērtspapīriem, kas pieder bankai, tā nodrošinot papildu drošību,» sacīts paziņojumā.

Tajā arī minēts, ka «ABLV Bank» nesaskata šķēršļus pildīt tās emitēto un biržas parāda vērtspapīru sarakstā iekļauto ASV dolāros nominēto obligāciju nostiprinātās saistības, jo visi ASV dolāru norēķini, kas saistīti ar obligācijām - kuponu izmaksas un dzēšanas, notiek bankas iekšienē, neizmantojot citu banku korespondentkontus.

«Vēlreiz varam apliecināt, ka bankas finanšu stāvoklis un finanšu resursu pieejamība ir pietiekami augstā līmenī. «ABLV Bank» kapitāla pietiekamības un likviditātes rādītāji pārsniedz regulatoru noteiktos līmeņus,» sacīts paziņojumā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka «FinCEN» plāno noteikt sankcijas «ABLV Bank» par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

«FinCEN» publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka «ABLV Bank» vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

«FinCEN» norāda, ka «ABLV Bank» biznesa prakse nodrošina finanšu pakalpojumu sniegšanu klientiem, kuri vēlas izvairīties no regulatoru prasībām. Bankas vadība un darbinieki ir līdzvainīgi klientu pretlikumīgajās finanšu darbībās, tostarp naudas atmazgāšanā un tā dēvēto čaulas uzņēmumu izmantošanā, lai slēptu to pretlikumīgo bankas darījumu patieso dabu un atbildīgo identitātes.

«ABLV Bank» uzskatāma par novatorisku un progresīvu attiecībā uz pieeju, lai apietu finanšu sistēmas noteikumus, teikts ziņojumā, norādot, ka banka veicina naudas atmazgāšanas un regulējošo noteikumu apiešanas shēmas un nodrošina, ka viltus dokumentācija finanšu shēmu atbalstīšanai, daļu no kuras sagatavo paši bankas darbinieki, ir augstākās kvalitātes.

Tāpat «FinCEN» ziņojumā sacīts, ka «ABLV Bank» iepriekš izstrādājusi shēmu, lai palīdzētu klientiem apiet ārvalstu valūtu kontroles pasākumus, kurā banka slēpa pretlikumīgus valūtu darījumus kā starptautiskus tirdzniecības darījumus, izmantojot viltus dokumentāciju un čaulu uzņēmumu kontus.

Savukārt «ABLV Bank» pārstāvji iepriekš norādīja, ka sagatavotais ziņojums, kas publicēts šonedēļ, ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai «FinCEN» pārskatītu savus priekšlikumus. «Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,» uzsvēra bankā.

Tāpat bankas pārstāvji informēja, ka «ABLV Bank» un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ «FinCEN» paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

«»ABLV Bank» par pilnīgi nepieņemu uzskata ziņojumā pieminēto kukuļdošanu, to nekavējoties aicinājusi izvērtēt tiesībsargājošās institūcijas. Banka ir vērsusies Valsts policijā un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ar lūgumu pārbaudīt šo informāciju. Nedz banka, nedz bankas darbinieki nekad nav izdarījuši kukuļdošanu attiecībā ne pret vienu amatpersonu. Ar šādu publikāciju faktiski apsūdzot bankas vadību un tās pārstāvjus sevišķi smagu noziegumu izdarīšanā, ir nodarīts ievērojams kaitējums bankas reputācijai,» žurnālistiem sacīja bankas izpilddirektora vietnieks Vadims Reinfelds.

Viņš arī pauda pārliecību, ka «FinCEN» sniegtā ziņojuma priekšlikums balstās uz pieņēmumiem, jo šobrīd bankas rīcībā nav šādas informācijas, taču banka turpina to pārbaudīt.

Savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs Pēters Putniņš informēja, ka komisija tuvākajās nedēļā veiks papildizmeklēšanu «ABLV Bank» un atkarībā no tās rezultātiem pieņems lēmumus par banku. Vienlaikus viņš norādīja, ka komisija nav «ABLV Bank» noteikusi darbības ierobežojumus.

Pēc aktīvu apmēra «ABLV Bank» 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem - Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei - uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. «ABLV Bank» obligācijas kotē biržas «Nasdaq Riga» parāda vērtspapīru sarakstā. «ABLV Bank» atrodas tiešā Eiropas Centrālās bankas (ECB) uzraudzībā.

Uz augšu
Back