«Airbus» un «Bombardier» darījums ceļ arī «airBaltic» vērtību

Dalīties draugiem E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Eiropas aviobūves uzņēmuma «Airbus» darījums ar Kanādas lidmašīnu un vilcienu ražošanas kompāniju «Bombardier» par vairākuma akciju daļu iegūšanu CSeries lidmašīnu programmā ceļ arī Latvijas nacionālās aviokompānijas «airBaltic» vērtību, aģentūrai pauda transporta nozares eksperts Tālis Linkaits

(Pievienots «airBaltic» komentārs 5. līdz 8.rindkopā.)

Viņš norādīja, ka šāda vienošanās ir pozitīva ziņa «airBaltic». Tā sniedz lielāku garantiju, ka CSeries programma tiks turpināta, ka CSeries lidmašīnas tiks saražotas - gan jau pasūtītās, gan tās, kuras varētu pasūtīt nākotnē. Līdz šim aviokompānijas rūpīgi vērtēja, cik spējīgs «Bombardier» ir īstenot CSeries programmu.

Linkaits skaidroja, ka tādējādi «airBaltic» nākotnē būs lielākas izredzes pārdot jau lietotās CS300 lidmašīnas, kuras patlaban tiek ieguldītas nacionālās aviokompānijas pamatkapitālā. Tāpat to pārdošanas vērtība kāps, kas attiecīgi ceļ arī Latvijas nacionālās lidsabiedrības vērtību.

Pēc eksperta paustā, šāds darījums arī cels «airBaltic» pievilcību potenciālo stratēģisko investoru acīs. «Airbus» un «Bombardier» darījums varētu būt faktors sarunās par «airBaltic» investora piesaistes nosacījumiem.

«airBaltic» pārstāve Alise Briede aģentūrai LETA apliecināja, ka «Bombardier» pārstāvji informējuši Latvijas lidsabiedrību par jaunajām partnerattiecībām.

«Šis darījums ir pozitīvas ziņas «airBaltic» kā CSeries klientam, jo tas nozīmē, ka lidsabiedrībai tagad ir vēl spēcīgāks sadarbības partneris,» pauda Briede.

Viņa atgādināja, ka «airBaltic» 2012.gadā nolēma nepasūtīt «Airbus» A319, bet gan CS300 lidaparātus. «Šīs partnerattiecības ir vēl viens apstiprinājums, ka tas bija pareizais lēmums. Ar «Airbus» un «Bombardier» kā partneriem CSeries programma tagad ir vēl spēcīgāka,» piebilda nacionālās aviokompānijas pārstāve.

Kā ziņots, «Airbus» iegūs vairākuma akciju daļu «Bombardier» CSeries lidaparātu programmā. Šāda vienošanās panākta pēc tam, kad ASV noteica 220% kompensācijas nodevu, kā arī 80% antidempinga nodokli «Bombardier» CS100 un CS300 lidaparātiem, kas tiek importēti Savienotajās Valstīs.

Vienošanās starp «Airbus» un «Bombardier» nodrošinās iespēju būtiski samazināt CSeries lidaparātu ražošanas izmaksas un izmantot «Airbus» starptautisko klātbūtni tirdzniecības veicināšanai, norāda abi uzņēmumi.

«Airbus» iegūs aptuveni 50,1% CSeries lidaparātu programmas pārvaldītāja CSALP akciju. «Bombardier» piederēs 31% , bet «Investissement Quebec holding» - 19% kompānijas akciju.

«airBaltic» ir noslēgusi līgumu par 20 CS300 sērijas lidmašīnu piegādi, kļūstot par pirmo lidsabiedrība pasaulē, kas saņēma un sāka lidojumus ar šīs sērijas lidmašīnām.

«airBaltic» augustā saņēma septīto no 20 pasūtītajām CS300 lidmašīnām. Paredzēts, ka līdz gada beigām lidsabiedrības flotē būs kopumā astoņi CS300 gaisa kuģi. Savukārt atlikušās lidmašīnas plānots saņemt līdz 2019.gada beigām.

Aviokompānija apsver sadarbību ar «Bombardier» turpināt, ar CSeries lidmašīnām aizstājot pašreizējas turbopropelleru Q400 NextGen lidmašīnas.

Uz augšu