Latvijā par 20,2% palielinājies automašīnu zādzību skaits

Ilustratīvs attēls

FOTO: ITAR-TASS/ScanPix

Šī gada pirmajā pusē Latvijā nozagtas 428 automašīnas, kas ir par 72 mašīnām vairāk nekā pagājušajā gadā šajā laika posmā, informēja Valsts policijas (VP) pārstāve Simona Grāvīte.

Vislielākais zādzību skaita pieaugums novērojams Rīgā, kur salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmajiem sešiem mēnešiem zādzību skaits pieaudzis par 40,6%. Turpretim Latgalē, šajā laika posmā, mašīnu zādzību skaits ir samazinājies par 30%.

Visbiežāk tiek zagtas «BMW», «Audi» un «VW» marku automašīnas, kuras vēlāk tiek pārdotas vai realizētas rezerves daļā.

Policijas pārstāvē arī norāda, ka šogad pieaudzis to nozagto automašīnu skaits, kuras aprīkotas ar «Keyless Go» sistēmu.

Lai gan detaļām zagļi lielākoties iekāro vecāka izlaiduma gada automašīnas, tās tomēr ir Latvijā visbiežāk sastopamās automašīnu markas, jo šo spēkratu detaļu pieprasījums tirgū ir lielāks. Starp līderēm - dažādu modeļu «Audi» un «BMW» marku automašīnām, var sastapt arī «Toyota Avensis», «Toyota Corolla» un «Honda Civic» markas transportlīdzekļus, kurus garnadži knaši nozog, izjauc un pārdod detaļās.

Tāpat jāpiemin, ka zagtie auto lielākoties nepaliek Latvijā, bet tiek izvesti uz citām valstīm. Nozagto automašīnu tirdzniecības valstis ir dažādas - gan Eiropas Savienības valstis, gan Krievija, Tadžikistāna. Tomēr šobrīd Latvijā ar automašīnu, tostarp arī to detaļu zādzību, nodarbojas Lietuvas noziedzīgie grupējumi, līdz ar to, nozagtie spēkrati lielākoties tiek pārdzīti uz Lietuvu, kur tie tiek novietoti garāžās vai nelegālos auto servisos. Savukārt šajos servisos pie mehāniskajiem transportlīdzekļiem ķeras klāt personas, kurām auto remonts nav svešs un spēkrats drīz vien tiek izjaukts, lai detaļas tālāk pārdotu tirgū.

Policija norāda, ka pastāv uzskats, ka automašīnas, tostarp arī to detaļas, visbiežāk tiek zagtas naktīs. Tiesa, izmantojot nakts aizsegu, zagļiem ir vieglāk nozagt automašīnu nepamanītiem, kā arī ceļu satiksme nakts laikā nav intensīva. Tomēr jāatceras, ka mūsdienu tehnoloģijas ļauj garnadžiem iegūt savā īpašuma tieši tās automašīnas, kurām nav papildu aizsardzības sistēmas. Līdz ar to, zagļiem arī dienas gaisma netraucē veikt automašīnas zādzību nepamanītiem.

Tāpat policija atgādina, ka arī mūsdienu jaunās tehnoloģijas ne vienmēr pasargās spēkratu no nozagšanas riskiem - zaglim ar attiecīgu, mūsdienīgu tehniku automašīnu izdodas aizdzīt daudz ātrāk, nenodarot automašīnai vizuālus bojājumus un tādējādi neraisot aizdomas apkārtējos cilvēkos.

Uz augšu