Kā mīlēt savu sirdi Ziemassvētkos?

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Īsā atbilde ir vienkārša - pievērst tai vairāk uzmanības! Ja gribi zināt, ko tas nozīmē, nāksies lasīt garo atbildi...

Informāciju sagatavoja Anete Jansone, Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.

Miegs. Zinātnieki ir pierādījuši, ka nepietiekams miegs veicina stresa hormonu rašanos, kas savukārt paaugstina sirds slimību risku, tāpēc šajās Ziemassvētku brīvdienās izgulies no sirds. Atsaukt jau saražotos stresa hormonus neizdosies, bet vismaz neapdraudēsi savu sirdi ar jauniem. Tomēr izrādās, ka pieaugušam cilvēkam pārāk ilgi gulēt (vairāk nekā 9 stundas diennaktī) arī nevajagot, tas Tavam organismam atkal neiet pie sirds. Lai viss būtu līdzsvarā, celies vien augšā un liec lietā nākamo padomu!

Kustības. Ja vēl neesi draugos ar ziemas sporta veidiem, īstais brīdis noskaidrot, ko Tava sirds saka par slēpošanu, slidošanu, snovošanu, šļūkšanu no kalniņa utt. Sirds lec no prieka un prasa vēl? Lieliski - brīvdienas tam ir vairāk nekā piemērotas. Ja nu šķiet, ka laika apstākļi sniegotiem priekiem nav īsti piemēroti, tad var paķert sirdsdraugu un iet ārā vienkārši pastaigāties.

Ēdiens. Šajos svētkos mēģini nevis pieēsties no sirds, bet ēst «sirdij»! Kā tas ir? Ja neesi īstos draugos ar savu sirdi, tad Tu to vēl nezini, taču tas nav pārāk sarežģīti - pamēģini ēst nedaudz mazāk, nedaudz «vieglāku» ēdienu, vairāk zaļumu, mazāk sāls. UN neaizmirsti par tradicionālajiem pelēkajiem zirņiem jo tie, kā jau pākšaugi, ir labs olbaltumvielu avots, lieliska iespēja uzņemt šķiedrvielas, B grupas vitamīnus, antioksidantus un minerālvielas. Tāpat pākšaugos ir mazs tauku daudzums un tiem ir zems glikēmiskais indekss. Visu to labāko var teikt arī par otru latviešu svētku ēdienu - skābētiem kāpostiem, kas ir lielisks enzīmu avots (tos mums vajag, lai sagremotu, absorbētu un izmantotu uzturvielas, kas uzņemtas ar ēdienu). Turklāt - vai zināji, ka skābos kāpostos ir vairāk vitamīnu nekā svaigos?

Dāvanas. Ja esi jau zaudējis daudzas nervu banknotes un eiro šūnas (vai arī otrādāk - pirmssvētku drudzī viss sajucis), apstājies kaut pilsētas vidū un pajautā sev - ko Tu pats visvairāk vēlētos piedzīvot šajos Ziemassvētkos? Gandrīz var saderēt, ka tam nebūs nekā kopīga ar zeķēm, trauku komplektu vai grāmatu «Kā atrast savu sirdspuķīti», ko Tu tik izmisīgi mēģini sadzenāt, lai kādam uzdāvinātu. Tas drīzāk būs sirdsmiers, sirds siltums, sirsnīga saruna... Varbūt tiem cilvēkiem, kurus vēlies apdāvināt, ir līdzīgi? Tiesa gan - sarunu dāvanu maisiņā neieliksi un nepasniegsi, bet varbūt vecmāmiņai tradicionālo čību vietā, lai tās šogad ir biļetes uz kādu kopīgu pasākumu, nu bet tā saruna no sirds - sekos pēc tam?

Dzejolis pie eglītes. Kad nu esam nonākuši līdz dāvanu pasniegšanai, gribam Tev dot vēl kādu pārbaudītu padomu. Diemžēl Ziemassvētkos dāvanas neviens nesaņem tāpat vien - ir jāskaita dzejoļi. Un piekrīti, ja vien neesi profesionāls aktieris, šī dzejolīšu skaitīšana izraisa krietnu lampu drudzi, kas kā zināms, sirdij par labu nenāk. Turklāt visi mēģinājumi atcerēties kaut ko piemērotu tāpat vainagojas vien ar «Zvaniņš skan» un bērnības dzejoļu fragmentiem. Ko darīt? Pavisam vienkāršs ieteikums - šogad sagatavojies šim pārbaudījumam laicīgi, atrodi dzejoli, kas tev patiešām patīk, un pārsteidz visus, norunājot to no sirds (vai no lapiņas).

Sakārtotas domas. Šis ir vissarežģītāk izpildāmais padoms, bet tāpēc vēl jo svarīgāks sirdsmieram un arī sirds veselībai. Ja Tev uz pastaigu (skatīt padomu par kustībām) neizdodas pierunāt draugu, varbūt vari tajā doties viens, gandrīz uzrakstījās - «līdzi ņemot savu sirdi», taču tas nebūtu pareizi, jo sirds jau tāpat mums vienmēr ir klāt. Pastaigā vari pārdomāt, kas labs šogad noticis, kādi cilvēki satikti, kādi darbi padarīti. Tavai sirdij arī par to visu noteikti būs kāds vārds sakāms un kāds plāns uz nākamo gadu ieteicams! Tā - soli pa solim, saskaņā ar sirdi, arī domu haosā varbūt izdosies ieviest kārtību...

Un visbeidzot - lai kas arī nebūtu rakstīts daudzajos un dažādajos pirmssvētku ieteikumos, dzīvo no sirds! Ja Tu sekosi savai sirdsbalsij, dzejolis pie eglītes skanēs sirsnīgi, par Tavām dāvanām visi priecāsies no sirds, Tu būsi kārtīgi izgulējies un izkustējis, Tev pat neizdosies pārēsties, jo Tava sirds vienmēr zinās īsto padomu!

Uz augšu