Jaunalksne prasību pret valsti par Ls 300 000 kompensēšanu iesniedz tiesā (12)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Latvijas Televīzijas (LTV) žurnāliste Ilze Jaunalksne prasību pret valsti par 300 000 latu atlīdzības piedziņu par kaitējumu saistībā ar noklausīto telefonsarunu publiskošanu šonedēļ iesniegusi Rīgas apgabaltiesā.

Apgabaltiesas preses sekretāre Evita Naglinska sacīja, ka tiesnesis Valdemārs Šubrovskis, kuram jāpieņem lēmums, vai pieņemt žurnālistes prasību un ierosināt lietu, pagaidām vēl nav šo jautājumu izlēmis.

Prasības pieteikums Rīgas apgabaltiesā reģistrēts otrdien, 3.oktobrī. Atbildētāja statusā šajā lietā norādīta ne tikai valsts, bet arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) un ieņēmumu dienesta Finanšu policija.

Jau ziņojām, ka Jaunalksne 18.septembrī Administratīvajā rajona tiesā iesniedza pieteikumu pret Latvijas valsti, VID un tā struktūrvienību - FP. Viņa apstrīdēja valsts iestāžu rīcību un prasīja atlīdzināt morālo kaitējumu.

Administratīvās rajona tiesas tiesnese Irina Kaļiņina Jaunalksnes pieteikumu atteicās pieņemt izskatīšanai, jo Jaunalksne apstrīdēja VID FP operatīvās darbības, kas veiktas kriminālprocesa ietvaros. Tiesas ieskatā, šādas darbības nevar uzskatīt par iestādes faktisko rīcību administratīvā procesa izpratnē.

Arī lūgums atlīdzināt kaitējumu, kas personai radies kriminālprocesa ietvaros, nav izskatāms administratīvā procesa kārtībā, aģentūru LETA par atteikuma iemesliem informēja Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja palīdze Sanita Mickeviča.

Jaunalksne iepriekš skaidroja, ka Latvijas Republika nav pildījusi savu pienākumu un pieļāvusi, ka valsts noslēpumu saturošas ziņas nonāk publiskajā telpā, kā arī nav garantējusi telefonsarunu konfidencialitāti.

Morālo kaitējumu Jaunalksne rēķinājusi, ņemot vērā to cilvēku loku, kuri varētu būt iepazinušies ar pretlikumīgi publiskoto telefonsarunu saturu. Pēc viņas aprēķiniem, tie varētu būt 300 000 cilvēku.

Jau ziņots, ka daļa publiskoto Jaunalksnes telefonsarunu ierakstītas no 2005.gada 6.decembra līdz 2006.gada 6.janvārim, pamatojoties uz operatīvās darbības subjekta - FP - lēmumu un tiesneša sankciju. Par FP darbībām saistībā ar sarunu noklausīšanos un to satura izpaušanu prokuratūra sāka kriminālprocesu.

Vēlāk atklāts, ka žurnālistes sarunas noklausītas arī šā gada pavasarī. Iespējams, arī šo sarunu noklausīšanos lūgusi sankcionēt FP. Pieļauts, ka sankcija varētu būt saņemta, maldinot Augstākās tiesas tiesnesi. Oficiāli šī informācija nav apstiprināta.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departaments arī sācis pārbaudi par visu līdz šim noklausīto telefonsarunu publiskošanas atbilstību likumam "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem", citiem likumiem un starptautiskām konvencijām.

Jau ziņots, ka Jaunalksne laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze", Latvijas Neatkarīgajai televīzijai, TV5 un "Radio SWH" nosūtījusi brīdinājumu rēķināties ar tiesiskajām sekām un viņai nodarīto morālo un materiālo kaitējumu, publicējot telefonsarunas.

Ierakstītās sarunas publiskoja arī žurnālists Lato Lapsa. Viņa izveidotajā interneta mājaslapā sākotnēji bija ievietoti arī sarunu audioieraksti, bet tagad pieejami atšifrējumi. Audioieraksti izņemti pēc mājaslapas servera uzturētājfirmas prasības.

Komentāri (12)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu