T, 17.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Krievijas tiesa Savčenko piespriež 22 gadu cietumsodu

LETA/REUTERS
Krievijas tiesa Savčenko piespriež 22 gadu cietumsodu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Krievijas tiesa otrdien nolēmusi, ka nolaupītā Ukrainas kara aviācijas pilote Nadija Savčenko ir vainīga viņai izvirzītajās apsūdzībās par krievu žurnālistu slepkavību, un piesprieda viņai 22 gadu cietumsodu.

Tiesa Doņeckas pilsētā Rostovas apgabalā atzina piloti par vainīgu visās viņai izvirzītajās apsūdzībās.

Savčenko piespriesta reāla brīvības atņemšana vispārējā režīma kolonijā, kā arī 30 000 Krievijas rubļu (400 eiro) liels sods.

Tiesa paziņoja, ka Savčenko alibi tiesas procesa laikā nav ticis pierādīts.

Par «slepkavību» Savčenko tika piespriesti 18 gadi cietumā, par «slepkavības mēģinājumu» - 10 gadi, bet par «nelikumīgu robežas šķērsošanu» tika piespriests 30 000 rubļu liels naudas sods. Beigās tiesa viņai piesprieda 22 gadus ilgu cietumsodu. Krievijas prokuratūra bija pieprasījusi Savčenko piespriest 23 gadu cietumsodu.

Soda izciešanas laiks sācies no viņas «aizturēšanas» brīža 2014.gada 30 jūnijā.

Tikmēr Ukrainas prezidents Petro Porošenko piedāvājis apmainīt Savčenko pret diviem Ukrainas austrumos aizturētajiem Krievijas karavīriem, kas šobrīd tiek tiesāti Kijevā.

«Prezidents Putins Normandijas formāta tikšanās laikā paziņoja, ka pēc tiesas lēmuma atdos Nadiju Savčenko Ukrainai,» pavēstīja Porošenko. «Pienācis brīdis izpildīt šo solījumu. Es savukārt esmu gatavs nodot Krievijai divus Krievijas karavīrus, kas aizturēti mūsu teritorijā par līdzdalību bruņotā agresijā pret Ukrainu.»

Savčenko advokāts Marks Feigins žurnālistiem iepriekš paziņoja, ka viņa kliente tiesas spriedumu nepārsūdzēs.

«Tas ir viņas lēmums. Viņa uzskata, ka atteikšanās pārsūdzēt paātrinās sarunu procesu par viņas atgriešanu Ukrainā,» norādīja Feigins.

Krievijas apbruņotie promaskaviskie kaujinieki sagūstīja Savčenko 2014.gada 17.jūnijā brīdī, kad viņa netālu no Luhanskas palīdzējusi no kaujas lauka aiznest ievainotos karavīrus, skaidro viņas advokāti. Drīz pēc tam kaujinieki aizveduši Savčenko no Ukrainas uz Krieviju, kur nodevuši varasiestādēm.

Sākumā viņa tika apsūdzēta līdzdalībā divu Krievijas žurnālistu nāvē Ukrainas Luhanskas reģionā. Vēlāk apsūdzība tika pārkvalificēta uz smagāku - Savčenko tika tieši apsūdzēta žurnālistu nogalināšanā.

Savčenko savu vainu noliedz, un decembra beigās viņas advokāti iepazīstināja ar dokumentiem, kas liecina, ka brīdī, kad žurnālisti iekļuva mīnmetēju ugunī, Savčenko jau atradās promaskavisko kaujinieku gūstā, kas viņu vēlāk aizveda uz Krieviju.

Gan Ukraina, gan rietumvalstis aicinājušas Maskavu Savčenko atbrīvot, taču Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka viņš nevarot iejaukties tiesas darbā.

«Ir pretīgi nosūtīt Nadiju Savčenko uz cietumu pēc šādas trūkumiem pilnas, dziļi politizētas tiesas,» pirmdien paziņoja starptautiskā tiesību aizstāvju organizācija «Amnesty International».

Organizācijas Eiropas un Centrālāzijas programmas direktors Džons Dalhuizens norādīja, ka Krievijas tiesnesis pārraudzījis «apšaubāmu procedūru un lēmumu litāniju», kas nozīmē, ka Savčenko vispār nebija nekādu cerību pierādīt savu nevainību.

Viņš uzsvēra, ka vienīgā iespēja panākt taisnīgumu Savčenko un žurnālistiem, kuru slepkavībā viņa tiek apsūdzēta, ir lietas iztiesāšana no jauna pēc pilnīgas un objektīvas izmeklēšanas un bez jebkādas politiskas iejaukšanās, un saskaņā ar starptautiskajiem taisnas tiesas standartiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu