Rinkevičs: Arī uzņēmēji ir valsts seja (81)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: LETA

Ikviens valsts delegācijas loceklis, arī uzņēmēji, kas brauc līdzi prezidentam, ir valsts seja, un pēc viņu uzvedības spriež par šo valsti, par to, ir vai nav vērts sadarboties. Šādu viedokli "Latvijas Avīzei" paudis Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkevičs, komentējot skandālu, ko izprovocējusi atsevišķu uzņēmēju dzeršana un ālēšanās mājupceļā no valsts vizītes Azerbaidžānā.

Kā pagājušajā nedēļā rakstīja laikraksts "Neatkarīgā", atceļā no Baku daži latviešu uzņēmēji pār mēru esot lietojuši alkoholu. Kopumā prezidentam līdzi uz Azerbaidžānu devās 75 Latvijas uzņēmumu pārstāvji, bet to, kas trešdienas vakarā ar konjaka un šņabja pudelēm bļaustīdamies grūstījās pa lidmašīnu, bija ne vairāk kā desmit, raksta "Neatkarīgā".

"Strādājot par Valsts prezidenta kancelejas vadītāju, man tā bija pirmā ārvalstu vizīte, kurā prezidents un delegācija devās ar čarterlidojumu. Iespējams, tieši čarterreisa dēļ, jo lidmašīnā nebija komercpasažieru, bet tikai delegācija, vairāki cilvēki atļāvās atlaist bremzes," stāsta Rinkevičs, gan norādot, ka, arī strādājot Aizsardzības ministrijā viņš valsts delegācijas sastāvā braucis ārvalstu vizītēs, turklāt arī čarterlidojumos, tomēr līdzīgus incidentus neatceras.

"Acīmredzot pārliecīgajai jautrībai, kas valda lidmašīnā, atgriežoties mājup, līdz šim nav pievērsta uzmanība. Un tad nu vienubrīd jautrība gājusi pāri robežām," spriež Rinkevičs, gan uzsverot, ka tas nekādā ziņā neattiecas uz visiem uzņēmējiem, bet tikai uz dažiem.

Rinkevičs atklāj, ka ālēšanās sākusies vēl pirms iekāpšanas lidmašīnā, un norāda, ka Azerbaidžāna ir musulmaņu valsts, kur attieksme pret alkohola lietošanu nav tik brīva kā Latvijā, un "ar to viss ir pateikts".

"Negribu te kaut ko vispārināt, ja vairāki uzņēmēji pēkšņi aizmirst elementāras pieklājības normas," uzsver Rinkevičs. "Bajārīga attieksme nāca no noteiktu kungu puses, kuri iedomājās, ka viņiem ir ļoti lieli nopelni un ļoti liela nauda, tāpēc viņi drīkst visu atļauties."

Valsts prezidenta kanceleja neplāno veidot "melno sarakstu", un arī turpmāk Valsts prezidents Valdis Zatlers vizītēs ņems līdzi uzņēmējus, lai veicinātu Latvijas un ārvalstu uzņēmēju sadarbību.

"Pirms dažām dienām tikāmies ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ģenerāldirektoru [Andri Ozolu], un viņš šajā sakarā saņēmis priekšlikumu no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras. Tā nu esam secinājuši, ka jāstrādā ar uzņēmumu, nevis kādu konkrētu tā pārstāvi. Ja par kādu uzņēmēju mums radīsies šaubas, tad uzņēmumam lūgsim valsts vizītē sūtīt kādu citu pārstāvi. Bet domāju, ka daži minētajā incidentā iesaistītie valsts vizītēm paši nepieteiksies," prāto Rinkevičs.

Kā iepriekš rakstīja "Neatkarīgā", iedzeršana atceļā no vizītēm pēdējā laikā kļuvusi ierasta. Tas, ka šoreiz bravūrīgākie, daudzuprāt, pārkāpa robežas, tiek skaidrots ar to, ka viņus iedrošināja uzņēmēji, kuriem biznesa aprindās ir liela autoritāte, piemēram, viens no "Rīgas piena kombināta" līdzīpašniekiem Ivars Strautiņš. Kad uz skaļajiem aicinājumiem neatsaucās prezidents, Strautiņš aicināja runu Valda Zatlera vietā teikt kādreizējo ministru Jāni Krūmiņu, kurš, būdams acīmredzamā alkohola reibumā, savu uzrunu beidza ar vārdiem: "Es jūs visus mīlu, ejiet jūs visi dirst."

"Ja es vizītes laikā ļoti daudz lietoju alkoholu, man tas tiešām neko nav traucējis - es varbūt sarunāju daudz vairāk nekā citi. Šodien [trešdien] esmu ticies ar četriem kompanjoniem un nebiju dzēris ne pili," viņš atpakaļceļā lidmašīnā skaidroja "Neatkarīgajai". "Man nevajag nevienam neko pierādīt, un man nav ne par ko kauns, es esmu uzcēlis šo valsti, sliktāk vai labāk, bet uzcēlis," sacīja Krūmiņš, atgādinot, ka savulaik ir apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Krūmiņš uz Azerbaidžānu bija devies par VAS "Elektronisko sakaru direkcija" (ESD) naudu kā uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. Amatpersona laikrakstam uzsvēra, ka šogad jau divreiz piedzīvojis algas samazinājumu un tagad pēc nodokļu nomaksas saņemot 1300 latus. Azerbaidžānā viņš esot palīdzējis risināt biznesa sarunas vairākiem sakaru nozares uzņēmumiem.

Piektdien Satiksmes ministrija saņēma Krūmiņa atlūgumu, un savu amatu viņš atstās 1.septembrī. Nākamās nedēļas laikā uz vakanto valdes priekšsēdētāja amatu uzņēmums izsludinās atklātu konkursu.

Akcionāru sapulcē tika skatīts jautājums par Krūmiņa rīcību un uzvedību, atrodoties valsts vizītē Azerbaidžānā. Satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) bija pieprasījis paskaidrojumus no Krūmiņa par viņa lietderību, atrodoties šajā vizītē, par izmaksām un uzvedību atceļā no Azerbaidžānas.

Komentāri (81)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu