«Delna»: Rīgas domes tiesisko nihilismu var apkarot tikai ar aktīvāku tiesībsargājošo iestāžu darbu

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Rīgas domē (RD) patlaban valda tiesiskais nihilisms, kuru varētu apkarot vienīgi Valsts kontroles (VK) aktīvāka rīcība sadarbībā ar tiesībsargājošajām iestādēm, uzskata biedrības «Sabiedrība par atklātību «Delna«» vadītājs Gundars Jankovs.

Šādu viedokli aģentūrai LETA viņš pauda, lūgts komentēt piektdien izskanējušo informāciju, ka Rīgas domes Audita un revīzijas pārvalde, pabeidzot pārbaudi par pašvaldības SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» (RNP) finansiāli saimniecisko darbību 2014.gadā, nav konstatējusi pārkāpumus, kas liktu lemt par valdes locekļu atsaukšanu.

«Šī problēma, kad Rīgas dome pārbauda savas struktūras un pārkāpumus nekad nekonstatē, norāda uz to, ka domē valda tiesiskais nihilisms. Viņi paši izstrādājuši sistēmu, kur visi darījumi tiek piesegti, pietuvinātās personas «barojas» no ienākumiem un nekas līdz šim to nav spējis mainīt, arī Valsts kontrole ne,» sacīja Jankovs.

Jautāts, kāda būtu izeja no šāda strupceļa, viņš norādīja, ka pastāv divi risinājumi.

«Pirmkārt, VK straujiem soļiem jāiet uz priekšu, panākot grozījumus likumdošanā, kas ļautu pašiem sodīt un piedzīt attiecīgos zaudējumus. Otrkārt, kopīgi jādomā, kā uzlabot komunikāciju starp VK un tiesībsargājošām iestādēm. Minētajā situācijā varētu būt krimināla rakstura pārkāpums, taču tiesībsargājošām iestādēm diemžēl nav kapacitātes tās risināšanai, savukārt operatīva sadarbība ar VK situāciju varētu uzlabot,» atzina «Delnas» vadītājs.

Kā ziņots, Rīgas domes Audita un revīzijas pārvalde ir pabeigusi pārbaudi par RNP finansiāli saimniecisko darbību 2014.gadā un pārvaldes ziņojumā par veikto revīziju nav konstatēti pārkāpumi, kas liktu lemt par valdes locekļu atsaukšanu, šonedēļ apliecināja Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) preses sekretāre Laila Ivāna.

Viņa norādīja, ka atbilstoši likumam valdes locekļus var atsaukt par rupju pilnvaru pārkāpšanu, pienākumu nepildīšanu, kaitējuma nodarīšanu vai nespēju vadīt uzņēmumu.

Jau ziņots, ka šo pārbaudi RNP Ušakovs Audita pārvaldei uzdeva veikt pēc VK revīzijas RNP, kad uzņēmuma darbībā atklājās vairākas, iespējams, pretlikumīgas darbības, norādot, ka pēc šīs pārbaudes viņš lems par tālāko rīcību RNP sakarā.

RNP pārstāve Santa Vaļuma aģentūrai LETA pastāstīja, ka RNP jau ir ieviesis deviņus VK ieteikumus no 23, papildus astoņu ieteikumiem ieviešanu plānots pabeigt četru mēnešu periodā, savukārt sešiem ieteikumiem ieviešanu plānots pabeigt līdz 2016.gada 1.jūlijam.

Informācija VK un Saeimas izdevumu un ieņēmumu komisijai nosūtīta noteiktajos termiņos, sacīja Vaļuma, uzsverot, ka «RNP cītīgi strādā pie ieteikumu ieviešanas īstenošanas noteiktajos termiņos».

Jau ziņots, ka VK revīzijā RNP pērn secināja, ka dzīvokļu īpašnieki Rīgā ir spiesti apmaksāt pašvaldības uzņēmuma RNP nelikumīgās darbības, izšķērdību un nolaidību, kā arī fiktīvi nodarbinātus cilvēkus. RNP noraidīja, ka uzņēmumā tiktu veiktas kādas pretlikumīgas darbības.

Ģenerālprokuratūra saistībā ar VK konstatētajiem pārkāpumiem nolēma sākt kriminālprocesu.

Vairāk rakstu

Uz augšu