Bērna sagatavošana skolai izmaksā pat 360 latus

FOTO: ITAR-TASS/SCANPIX

Cilvēki izrāda lielu interesi par jauno projektu «Skolas nauda», kurā iesaistījies arī portāls TVNET. Jaunākā informācija liecina, ka akcijas pirmo stundu laikā anketas aizpildījuši jau 170 pētījuma dalībnieki. Noskaidrots, ka bērnu sagatavošana skolai vecākiem izmaksā ļoti dažādas summas - no desmit līdz pat vairākiem simtiem latu.

Visvairāk anketu aizpildīts par to, cik izmaksā bērna sagatavošana pirmajai klasei. Par to saņemtas 36 anketas.

Savukārt ar izmaksām, pērkot skolas lietas otrajai klasei, jau padalījušies 25 cilvēki.

Par trešo klasi saņemtas 13 anketas, bet ceturto - 11 anketas.

Pēc pirmajiem rezultātiem var secināt, ka

skolas lietas 1.klasei izmaksā no 30-300 latiem.

Vidējā summa ir 105 lati par bērna sagatavošanu pirmajai klasei.

Par skolēna sagatavošanu jātērē simtiem latu

Vislielāko summu - 360 latu - samaksājusi kāda ģimene par bērna palaišanu 9.klasē. Šim rekordam seko 300 latu par mācībām 1.klasē, bet trešajā vietā ir 275 lati par mācībām 9.klasē.

Visos gadījumos lielākās summas samaksātas par sporta tērpiem, apaviem, skolas formu un sporta inventāru - slidām.

Mazākā summa ir 10 latu par bērna sūtīšanu 2.klasē.

Vairāk par 200 latiem samaksājuši 12 no 170 anketu iesniedzējiem, 100-200 latu tērējuši 47 aptaujas dalībnieki, bet līdz 100 latiem -111 cilvēks. Aplūkojot 140 anketas, kopā samaksātā summa ir 14 728 lati.

Visvairāk jāmaksā par sportošanu

No tiem visvairāk samaksāts par sporta tērpiem, sporta apaviem, skolas formām un somām - 6539 lati, tālāk seko izdevumi par kancelejas precēm - 4378 lati.

Trešā dārgākā lieta ir darba burtnīcas - 2415 lati. Grāmatas izmaksājušas 749 latus. Vismazāk ir samaksāts skolas vajadzībām fonda naudās un ziedojumos -647 lati.

Portāls TVNET jau ziņoja par akciju «Skolas nauda», kuras pētījuma mērķis ir noskaidrot, cik ģimenei izmaksā viena bērna sūtīšana skolā.

Latvijas likumi nosaka, ka mācību līdzekļus nodrošina valsts, bet realitātē vecāki pērk grāmatas, darba burtnīcas un citas skolai nepieciešamas lietas. Izdevumu lielums un vajadzības svārstās atkarībā no klases un skolas.

Noskaidrosim kopā, cik patiesībā skola izmaksā!

Visi kopā izpētīsim, kurus izdevumus var samazināt ar valsts palīdzību, bet kurus - vecākiem kooperējoties.

Šis ir pētījuma pirmais posms, kad lūdzam sniegt ziņas par izmaksām 2012./13. mācību gada sākumā. Pētījuma otrā kārtā notiks pavasarī, kad skaidrosim, cik vēl nācies piemaksāt mācību gada laikā. Tāpēc, lūdzu, starplaikā pieraksti, cik vēl tērēji bērna mācību procesam skolā. Pavasarī šīs ziņas mums lieti noderēs.

Pētījumu veic TVNET, Nekā personīga TV3, Latvijas Radio, Latvijas avīze, Re:Baltica un SocMap.

Kā piedalīties pētījumā?

Lai piedalītos pētījumā, dodies uz pētījuma mājas lapu.

Pētījuma mājas lapa

Tajā spied pogu «Iesniegt liecību» un aizpildi aptaujas anketu. Ja Tava bērna skola nav atzīmēta kartē, lūdzu, pievieno to pats. Skolu saraksta apakšā ir izvēlne «cits variants».

Par vairākiem bērniem anketa jāaizpilda atkārtoti par katru bērnu. Ja neatceries precīzu summu, ieraksti aptuvenu, bet vēlams, lai nobīde būtu ne lielāka par 5 latiem.

Ja anketā ir jautājums par pirkumiem, kādu Tev nav, atbilde ir 0. Piemēram, nav pirkta neviena grāmata vai nav maksāta fonda nauda.

Ja ir bijuši izdevumu, ko neesam pajautājuši anketā, iekļauj tos 7.atbildē un nākamajā atbildē paskaidro, par ko tēriņi bijuši (8.punkts). 9. un 10.atbilde būs redzama tikai pētījuma veicējiem, tāpēc tur uzraksti to, ko vēlies, lai mēs uzzinātu par Tavu pieredzi ar maksājumiem skolai.

Kā uzzināt pētījuma rezultātus?

Krāsainie apļi kartē ir skolas, par kurām saņemtas ziņas. Zaļajā krāsā iekrāsotās apļa daļas rāda to bērnu skaitu, par kuru mācību vajadzībām tērēts mazāk par 50 Ls, zilajā 50-150Ls, sarkanajā vairāk kā 150 Ls par bērnu.

Cipari apļa vidū rāda, cik liecību par šo skolu saņemtas.

Par ko tieši maksāts, var izpētīt, izmantojot pogu «Aplūkot liecības».

 

Kartei ir informatīvs raksturs.

Lai izdarītu secinājumus, pētījuma veicēji sazināsies ar skolām, izpētīs konkrētos gadījumus un ziņos par tiem saviem lasītājiem, skatītājiem un klausītājiem.

Visus pētījuma gaitā tapušos materiālus apkoposim Re:Baltica mājas lapā.

Re:Baltica mājas lapa

Tavi iesūtītie dati ir drošībā

Pētījuma dati ir anonīmi. No iesūtītajām anketām publiski redzami tikai izdevumu cipari.

Anketas iesniedzēja e-pasts pieejams tikai pētījuma veicējiem. Pētījuma veicēji neizpaudīs pētījuma dalībnieku identitātes bez viņu piekrišanas.

Ar mums vari sazināties, rakstot uz e-pasta adresi skolasnauda@gmail.com.

Uz augšu